چرا انگیزه ندارم ؟

چرا انگیزه ندارم؟

چرا انگیزه ندارم عبارتی است که اغلب مردم به دنبال آن هستند. پیدا کردن اینکه چه چیزی به ما انگیزه می‌دهد و چرا در شرایطی که نیاز به انگیزه داریم نمی‌توانیم با حوصله و انگیزه کار خود را انجام دهیم همیشه برای ما دغدغه بزرگی است.

در این مقاله علت بی انگیزگی را بررسی می‌کنیم. در انتها شما می‌توانید با استفاده از نکات گفته شده سیستمی برای خود پیاده سازی کنید که در آن خواسته‌ها و اهداف خود را با انگیزه بیشتری دنبال کنید. پس از خواندن این مقاله باید بتوانید سیستم انگیزه مخصوص به خود را طراحی کنید.

انگیزه چیست؟

انگیزه نیرویی است که ما را به سمت اهداف و خواسته‌هایمان سوق می‌دهد. ممکن است شما هم ماننده بسیاری از افراد دیگر برای خود هدف‌هایی در نظر گرفته‌اید:

 • درس خواندن با تمرکز بالا

 • شرکت در آزمون دکتری

 • دریافت نمرات خوب در امتحانات دانشگاه

 • صبح زود بیدار شدن

 • برگزاری نمایشگاه تخصصی خود

 • وقت گذراندن با اعضای خانواده

 • کسب درآمد کافی

 • یادگیری یک مهارت مورد نیاز

و مثال‌های بیشماری که در مورد اهداف و خواسته‌های هر فردی می‌توان گفت.

برای اینکه بتوانیم این اهداف را دنبال کنیم باید یک نیرویی درون ما وجود داشته باشد که به ما کمک کند. باید این خواسته آنقدر برای ما مهم باشند که برای رسیدن به آنها تلاش کنیم.

بسیاری اوقات این نیرو به ما کمک می‌کند تا به انتهای مسیر برسیم در حالیکه گاهی آنچنان درگیر روزمرگی میشویم که این نیرو محو میشود و ما در طی مسیر دچار بی انگیزگی و یا بی حوصلگی میشویم. اینجاست که از خود می پرسیم چرا انگیزه ندارم ؟

مطمئن هستم که انگیزه را به خوبی میشناسید و حتی خیلی بهتر از من می‌توانید آن را تعریف کنید بنابراین بیشتر در این مورد صحبت نمی‌کنم و از شما درخواست دارم همین حالا یک خودکار و یک کاغذ بردارید و تعریف خود از انگیزه را بنویسید.

همین حالا یک خودکار و یک کاغذ بردارید و تعریف خود از انگیزه را بنویسید.

انواع انگیزه

انگیزه به دو دسته تقسیم می‌شود. انگیزه درونی و یا انگیزه بیرونی.

انگیزه بیرونی عواملی بیرونی هستند که شما را تشویق می‌کنند تا مسیر خود را ادامه دهید. برای مثال دریافت پاداش، یک نمره خوب، تشویق شدن از طرف دیگران و هر عامل بیرونی که به شما برای حرکت سوخت می‌رساند.

آیا این مقاله را مطالعه کرده اید؟  مهم‌ترین روش تقویت مغز

انگیزه درونی از درون ما نشئت می‌گیرد و به ما کمک می‌کند تا آرزوها، رویا ها و خواسته های خود را پیگیری کنیم. میل به پیشرفت، استقلال و رسیدن به آرزوهای شخصی همه و همه از دورن ما سرچشمه می‌گیرند و نیروی کافی برای ادامه مسیر را برای ما فراهم می‌سازد.

سوختی که از طریق انگیزه درونی برای ما ایجاد می‌شود پایدارتر و ارزشمندتر است و نیروی بیشتری برای ادامه مسیر برای ما فراهم می‌کند.

با این حال انگیزه نوسان دارد و گاهی انگیزه ما در بالاترین حد خود است و گاهی این انگیزه افت پیدا می‌کند. اما مسئله اصلی زمانی است که این انگیزه به کلی کمرنگ می‌شود.

چرا انگیزه مهم است؟

گاهی اوقات وقتی که احساس می‌کنیم هدف خود را پیدا کرده‌ایم این انگیزه گم می‌شود و آنچه که باید ما را به جلو هل دهد وجود ندارد.

بنابراین مدام بی‌حوصله و ناامید می‌شویم. مطمئن نیستیم که آیا می‌توانیم به هدف خود برسیم و یا نه. واقعیت این است که سوخت لازم برای رسیدن به خواسته‌تان به اتمام رسیده‌است و شما وسط راه گیر افتاده‌اید.

در بسیاری از اوقات این سوخت آنقدر کم بوده که قبل از از شروع مسیر به اتمام رسیده است. شما در تلاش هستید که در جهت خواسته خود قدم بردارید اما سوخت لازم که همان انگیزه است وجود ندارد.

بنابراین به محض کم‌رنگ شدن انگیزه احتمال رسیدن به خواسته و یا هدفمان نیز کم می‌شود. از این رو دچار ناراحتی و نگرانی می‌شویم و مدام انگیزه خود را سرزنش می‌کنیم. باور داریم که اگر انگیزه ما به درستی کار می‌کرد می‌توانستیم به خواسته خود برسیم اما به دلیل کم‌کاری او الان وسط راه گیر افتاده ایم.

به اعتقاد من اگرچه انگیزه خیلی مهم است و سوخت لازم برای طی مسیر را برای ما فراهم می‌کند ولی مشکل اصلی گم شدن انگیزه نیست. مشکل اصلی پیدا نکردن انگیزه واقعی است. وقتی انگیزه خود را به‌درستی نمی‌دانید پس این کاملاً طبیعی است که در بین مسیر آن را از دست دهید.

پیدا کردن انگیزه اصلی و اینکه چرا انگیزه ندارم ؟

شاید شنیدن این جمله برایتان عجیب باشد اما انگیزه یک کپسول خوراکی نیست. توقع نداشته باشید که یک کپسول بخورید و سپس با انگیزه زیادی درس خواندن، کار و یا روز خود را شروع کنید. همانطور که تا اینجا می‌دانید یکی از دلایلی بی انگیزگی، نبود انگیزه اصلی است.

آیا این مقاله را مطالعه کرده اید؟  چگونه افکار خود را کنترل کنیم ؟

بگذارید برایتان مثالی بزنم. شما می‌خواهید درس بخوانید. چند روز اول درس خواندن را با انگیزه بالایی شروع کرده‌اید اما الان در نیمه راه سوخت شما به اتمام رسیده است. بیایید انگیزه شما را بررسی کنیم:

بررسی موردی

– درس خواندن از علایق من است. من می‌خواهم درس بخوانم تا فرد موفق‌تری باشم. من به شدت به درس خواندن علاقه دارم و آن را برای پیشرفت کار و زندگی ام حیاتی می‌دانم.

انگیزه‌ای که پشت عبارت بالا است انگیزه پیشرفت است. یعنی نیرویی که من را به سمت هدفم (در س خواندن) پیش می‌برد میل درونی من به پیشرفت است. من می‌خواهم پیشرفت کنم و خواسته من واقعی است. اما این انگیزه (تمایل به پیشرفت) سوخت لازم را به من نمی‌رساند.

در اینجا این موضوع مطرح می‌شود که آیا شما انگیزه اصلی خود را پیدا کرده‌اید؟

در بسیاری از جلسات کوچینگ وقتی بر روی این موضوع با مراجعینم کار می‌کنم پس از چند جلسه مشخص می‌شود که انگیزه اصلی آنها تمایل به پیشرفت نبوده‌است. آنها به دنبال رضایتمندی بیشتر در زندگی خود بوده‌اند. از این رو تصمیم گرفته‌اند که برای رسیدن به این رضایت درس بخوانند. اما پس از شروع درس خواندن در ذهن ناخودآگاه خود دچار چالش می‌شوند. آیا به‌راستی درس خواندن برای من رضایتمندی به همراه خواهد داشت؟ و از آنجا که آنها برای رسیدن به رضایتمندی قصد درس خواندن داشته‌اند به تناقض می‌رسند و سوخت آنها که رضایتمندی حاصل از درس خواندن بوده است تمام می‌شود.

بنابراین راه حل کلیدی پیدا کردن انگیزه این است که از خود بپرسید چرا می‌خواهم کار x را انجام دهم؟

 • چون می‌خواهم پیشرفت کنم.

چرا می‌خواهی پیشرفت کنی؟

 • احساس بهتری خواهم داشت.

این حس بهتر چه چیزی برای تو به ارمغان می‌آورد؟

 • رضایتمندی از زندگی‌ام

اگر به این رضایت مندی که می‌گویی برسی زندگی‌ات چه تغییری خواهد کرد؟

 • اعتماد به نفس بالاتری خواهم داشت. خودم را بیشتر دوست دارم و پس از آن به کارهای مورد علاقه خود میرسم.

فکر می‌کنی درس خواندن آن راهی است که به تو کمک می‌کند اعتماد به نفس بالاتری داشته باشی؟

 • شاید بله و شاید نه

اگر جواب شما بله باشد پس مطمئناً انگیزه و سوخت مورد نیاز خود را پیدا کرده‌اید و اگر جواب شما نه باشد احتمالاً هدف خود را به درستی انتخاب نکرده‌اید.

برخی روش‌های یافتن انگیزه گم شده

همان‌طور که دیدید وقتی به دنبال جواب سوال چرا انگیزه ندارم هستید ممکن است که

 • انگیزه واقعی خود را پیدا نکرده باشید

 • هدف خود را به درستی انتخاب نکرده باشید

مثال‌ها و دلایل بیشماری وجود دارند که ممکن است شما انگیزه خود را به درستی پیدا نکرده باشید که همه‌ آنها در این مقاله نمی گنجد. در بسیاری از اوقات پیدا کردن انگیزه اصلی شما نیز به آسانی مثال بالا نیست. گاهی لازم است چندین ساعت در این مورد گفت‌و گو شود تا بتوانید خواسته و انگیزه اصلی خود را پیدا کنید. با این حال می‌توانم به شما بگویم که اگر می‌خواهید یک سیستم موثر برای انگیزه خود طراحی کنید در ابتدا با خود صادق باشید.

آیا این مقاله را مطالعه کرده اید؟  حافظه چیست و چگونه بهتر به یاد آوریم؟

همین الان برای خود مشخص کنید که هدف و انگیزه شما از کاری که می‌خواهید انجام دهید چیست؟ پس از آن با پرسیدن سوالاتی همانند آنچه برایتان گفتم به لایه‌های عمیق‌تر ذهن ناخودآگاه خود بروید. در ذهن خود کنکاش کنید که آیا رسیدن به هدف x تنها به دلیل رسیدن به y  هست؟ و یا در لایه‌های زیرین ذهن شما موضوع دیگری نهفته است. ممکن است شما در تلاش برای رسیدن به x هستید تا بتوانید به z برسید و با پیدا کردن این موضوع متوجه شوید که برای رسیدن به z راههای دیگری به جز x هست و برای همین است که انگیزه لازم برای طی کردن مسیر را ندارید.

نقش کوچینگ در افزایش انگیزه

کوچینگ با هدف کمک به مراجع برای پیدا کردن انگیزه و هدف و همچنین افزایش عملکرد نقش فوق‌العاده موثری را ایفا می‌کند.

اگر شخص آمادگی تغییر را داشته باشد می‌تواند با کمک کوچ و با استفاده از خدمات کوچینگ زندگی ایده آل خود را بسازد.

دوره کوچینگ یک دوره حداقل ۶ جلسه‌ای است که در آن دوره با کوچ خود بر روی خواسته‌تان کار خواهید کرد. هر هفته یک جلسه خواهید داشت که این جلسات به‌صورت تلفنی و یا اینترنتی برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر بر لینک زیر کلیک کنید.

جلسات خصوصی کوچینگ

 

14 نظرات
 1. ولی بختیاری می گوید

  با سلام خدمت استاد گرامی
  انگیزه نقش اساسی در انجام اعمال و رفتار ما دارد، و همین انگیزه می تواند چگونگی حرکت ما را نشان دهد و شما به چه خوبی در این مقاله، بحث را شفاف و روشن بیان نمودید.
  امیدوارم که بتوانم از این مقاله به نحو شایسته استفاده لازم را ببرم.
  با تشکر

  1. سارا حمیدی می گوید

   سپاسگزارم جناب بختیاری و ممنون از پیام های خوبی که برای ما می نویسید. شاد باشید

 2. سیامک می گوید

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون من پسری هستم با تمرکز بسیار بالا حتی خواب خود را هم کنترل میکنم اما من هدف های بسیار دارم ولی هیچ انگیزه ای برایشان ندارم آیا میتوانید مرا راهنمایی کنید؟ با تشکر

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز لطفا هدف های خودتون را دوباره بررسی کنید و انگیزه های خود را از رسیدن به هدف مشخص کنید.
   جلسات کوچینگ خیلی میتواند به شما کمک کند. برای آشنایی با این جلسات بر لینک زیر کلیک کنید.

   جلسات خصوصی کوچینگ

 3. آموزش بازاریابی شبکه ای می گوید

  سلام خانم حمیدی.
  ازتون بخاطر نشر محتوای باکیفیت در اینترنت تشکر میکنم.
  براتون آرزوی موفقیت و تداوم این مسیر رو دارم.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز ممنون از پیامتون. شاد باشید.

 4. محمد حسن می گوید

  سلام
  امروز با سایت شما آشنا شدم و خیلی وقته در مورد ذهن آگاهی تحقیق میکنم وبه ایده من اولین اولویت موجود هوشمند دهن آگاهیه وبعد موضوع طلب وخواسته خیلی متشکرم از مطالب ارزشمندتون

  1. سارا حمیدی می گوید

   سپاسگزارم دوست عزیز و براتون بهترین های را آرزوها می کنیم. شاد باشید

 5. محمد حسن می گوید

  عاقبت دست بدان سرو بلندش برسد
  هر که را در طلبت همت او قاصر نیست

 6. متین می گوید

  باسلام و وقت بخیر سپاسگزارم بابت مطالب مفید و رایگان بی نهایت سپاسگزارم من فقط یک سوال دارم چرا در موقع تجسم همیشه خودم رو نفر سوم میبینم نمیتونم خودواقعی ام رو ببینم یا واسه چند لحظه کامل میرم توی اون موقعیت ولی باز نفر سوم میشوم و ی مشکل دیگه صدا ها رو توی تجسم نمیتونم بشنوم و مجبور میشم بجای بقیه حرف بزنم توی تجسمم این رو میدونم مشکل از تمرکز من است ولی راه حل مشکل رو نمیدونم سپاسگزارم اگه میتونید راهنمایی کنید

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز. تجسم نیاز به تمرین دارد و زمان می برد تا شما بتوانید در آن مهارت پیدا کنید. پیشنهاد می کنم کتاب قدرت تصویر سازی تونی بوزان را مطالعه کنید.
   شاد باشید

 7. امیرحسین می گوید

  با سلام خدمت خانم حمیدی .من ۱۷ساله هستم سال دیگر میرم دوازدهم و کنکور ۹۸دارم.در حال حاضر قصد درس خواندن برای کنکور دارم و شروع کردم اما هیچ انگیزه ای برای درس خواندن ندارم من رشته تجربیم .پزشکی آرزوی همه ماست اما زمانی که به این فکر میکنم که از بین بیش از ۶۰۰هزار نفر هزار تا بیشتر پزشکی قبول نمیشن دلسرد میشوم البته من خودم میدانم که ذاتا توانایی و استعداد و علاقه نسبت به پزشکی ندارم اما به دلایلی از جمله پرستیژ اجتماعی-درآمد بالا و ادامه شغل اجدادی بدین سو رفتم.البته اکثر درسام خوبه بجز ریا ضی و فیزیک که محاسباتی اند.راستش من از کودکی مینوشتم داستان و شعر .عاشق تاریخ جغرافیا فلسفه روانشناسی ودین هستم اینا استعدادای من بودن.اما به دلایلی از جمله نبودن مدرسه خوب در منطقه واینکه این رشته دیدگاه سطح پایینی در میان افراد جامعه دارد به رشته انسانی نرفتم .حالا نمیدانم چکار کنم هیچ رغبتی به درس خواندن برای کنکور در تابستان ندارم .در حالیکه سایتی رو پیدا کرده ام که تمام فیلم های کنکوری رایگان رو داره و میتونم از دیگران جلو بزنم.در ضمن مشکلاتی از قبیل اعتماد به نفس پایین فقدان لذت از درس خواندن منزوی بودن و اسکیزويد دارم میدونم که زیاد و بی ربط نوشتم اما هرچه که میتوانید به من کمک کنید تو رو خدا ببخشید بازم شرمنده زود جواب بدین.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام امیر حسین عزیز.
   شما باید برای درس خوندن اهداف خودت را بنویسی و برای رسیدن به هدف هات برنامه ریزی کنی. اگر هدفت از درس خوندن رو بدونی و بتونی برنامه ریزی کنی به طوری که روزانه بدونی چه کاری رو باید انجام بدی میتونی در این زمینه موفق بشی. پیشنهاد میکنم که از کمک یک مشاور هم استفاده کنی تا بتونی بهتر برنامه ریزی کنی.

 8. الهه می گوید

  این مطلب مفید بود اما تو طول خوندنش داشتم فک میکردم واقعا میدونم چی رو‌دوست دارم انجام بدم! حس میکنم نه هدف دارم نه انگیزه نه رویا! شاید از اینه ک همه چیو دوست دارم، و توی سن سی و‌چعار سالگی فقط حس میکنم زندگی بیهوده ای داشتم! قک میکردم بی انگیزم اما راستش حتی نمیدونم چس میخوام از زندگیم! میدونم به کمک نیاز دارم اما نمیدونم چ‌کمکی و…
  به نسبت مطالبی ک‌راجع به بی انگیزگی توی سایتا خوندم مطلبتون کاملتر و مفید تر بود،

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.