چگونه استراحت کنیم تا انرژی ذهنی خود را تقویت کنیم؟

چگونه استراحت کنیم تا انرژی ذهنی خود را تقویت کنیم؟

استراحت کردن به معنای واقعی کلمه واژه‌ای است بسیار مهم که خود من بسیاری اوقات آن را فراموش می‌کنم.

اکثر ما فکر می‌کنیم که استراحت می‌کنیم و یا شاید بیش‌ازحد استراحت می‌کنیم ولی آیا به‌راستی می‌دانید استراحت حقیقی چیست؟

آیا میدانید چگونه  باید استراحت کنید تا بتوانید انرژی ذهنی خود را تقویت کنید، ذهن خود را شاداب بسازید و احساس آرامش بیشتری داشته باشید؟

همه ما انسان‌ها خیلی زیاد از ذهن خود کار می‌کشیم.

ذهن ما آن‌قدر تحت‌فشار برای ما کار می‌کند که گاهی یادمان می‌رود این ذهن و این مغز هم نیاز به مراقبت دارد.

استرس‌های روزانه، نگرانی‌ها، فکرها و دغدغه‌های گوناگون باعث میشه که بار زیادی به ذهن ما وارد بشه.                           درنتیجه روز به روز انرژی ذهنی مون کم‌تر میشه، خسته‌تر میشیم، تصمیم‌گیری برامون سخت‌تر میشه، دغدغه هامون بیشتر میشه و تمرکزمان کمتر میشه. حس می‌کنیم ذهنمان ضعیف شده و کم‌کم داریم پیر میشیم…

آخرش چی میشه؟

آخرش هیچی نمیشه. ما عادت می‌کنیم به همین شیوه زندگی کنیم. ما یاد می‌گیریم که به‌جای حل مسائل و دغدغه هامون و مدیریت ذهن، تحت‌فشار زندگی کنیم. به‌مرور فکر می‌کنیم که ما همین هستیم.

هیچ‌وقت فکر نمی‌کنیم که شاید سیستم ما طور دیگری نیز کار کند. با آرامش، با حس خوب، با یک ذهن آرام و خلاق و توانمند بیگانه هستیم و این احساس‌ها را فراموش می‌کنیم.

امروز می‌خواهم به شما و خودم بگویم که ما ماشین نیستیم.

ذهن ما ماشین نیست و ما نیاز به استراحت داریم تا بتوانیم تمرکز بالاتری داشته باشیم. خلاق‌تر باشیم تصمیمات خوبی بگیریم زندگی خود را مدیریت کنیم و در هر سن و سالی یک مغز جوان داشته باشیم.

چگونه استراحت کنیم؟

لآن دارم این مقاله را می‌نویسم زیرا امروز صبح متوجه شدم که حدود ۳ هفته است که من استراحت نکرده‌ام.

وقتی می‌گویم استراحت نکرده‌ام منظورم این نیست که ۲۴ ساعت شبانه‌روز در حال کارکرده بوده‌ام.

خیر اصلاً این‌طوری نبوده و من در این ۳ هفته خیلی کمتر از همیشه کارکرده ام.

شاید تعجب کنید اما واقعیت دارد. درحالی‌که کمتر کارکرده ام، هیچ استراحت خوبی نیز نداشته‌ام.

زیرا تمام مدت دغدغه‌های زیادی داشتم و هرچه بیشتر به استراحت کردن بی‌توجه می‌شوم گویی ذهنم بسته‌تر می‌شود و مسائلم حل نمی‌شود.

تجربه من…

امروز صبح تصمیم گرفتم با همسرم تا نزدیکی دریا پیاده‌روی کنیم. در حال پیاده‌روی متوجه شدم که خیلی خسته هستم. فشار زیادی بر روی شانه‌هایم هست و از اینکه برنامه‌هایم به‌خوبی پیش نمی‌رود حالم خراب است. سعی کردم که کمی ریلکس باشم تا حالم بهتر شود ولی نمی‌شد.

درحالی‌که بر روی تکه سنگی نشسته بودیم و دریا را تماشا می‌کردیم همسرم گفت دوست داری یک‌جمله‌ای برایت بخوانم و من گفتم آره بخون. گوشی رو از تو جیبش بیرون آورد و نامه‌ای را که مؤسس آمازون برای اعضای شرکتش نوشته بود را برایم خواند.

الآن متن نامه را به‌خوبی یادم نیست تا برایتان بگویم (قسمتی از آنجه همسرم برایم خواند را برایتان پیدا کردم و در عکس بالا قرار دادم)

فقط می‌توانم بگویم که ناگهان در ذهنم جرقه‌ای ایجاد شد. متوجه مشکلم شدم.(مسئله من ربطی به متن نامه نداشت ولی گویی جرقه ای در ذهن من ایجاد کرد)

چند وقت بود که به‌درستی استراحت نکرده بودم و در لحظاتی هم که فکر می‌کردم در حال استراحت هستم فکر برخی کارها همراهم بود و نتوانسته بودم به‌راستی استراحت کنم. به‌محض متوجه شدن انگار باری از روی شانه‌هایم برداشته شد.

در همان لحظه تصمیم گرفتم در حدود ۱۰ دقیقه استراحت واقعی کنم و پس‌ازآن به خانه برگشتیم.

پس از برگشتن احساس کردم که آن‌قدر انرژی گرفته‌ام و آن‌قدر حالم خوب است که حد ندارد. تصمیم گرفتم در رابطه با این موضوع برای شما بنویسم و این راز مهم را با شما در میان بگذارم.

اسرار استراحت ذهنی

اگر ذهنتان مدام درگیر است و حس می‌کنید که تحت‌فشار کاری، درسی و یا حتی زندگی هستید باید یک استراحت خوب و باکیفیت به ذهن و بدن خودتان بدهید.

قصد نداریم که مسائل و یا دغدغه‌هایمان راحل کنیم فقط می‌خواهیم چنددقیقه‌ای از آن‌ها جدا شویم و به ذهن و بدن خود استراحت دهیم. چرا؟

چون پس‌ازآن چنان انرژی در ذهن و بدن ما جاری می‌شود و آن‌چنان حالمان خوب می‌شود که خیلی راحت‌تر می‌توانیم دغدغه‌های خود را حل کنیم.

غرق شدن در یک تجربه لذت‌بخش

اگر می‌خواهید به‌راستی استراحت کنید و ذهن خود را برای لحظاتی از دغدغه‌های روزانه دورنگه دارید روش‌های متفاوتی مانند مدیتیشن، ذهن آگاهی و ورزش‌های مثل یوگا وجود دارد اما به نظر من غرق شدن در یک تجربه لذت‌بخش بهترین نوع استراحت است.

 • شما باید بتوانید از افکار خود رها شوید و یکی از مؤثرترین کارها انجام دادن کاری است که به آن علاقه‌مند هستید.
 • نقاشی کشیدن، بازی با بچه‌ها، آشپزی کردن، شنا کردن
 • و یا هر کاری که آن‌قدر لذت‌بخش باشد که شما متوجه گذر زمان نشوید و حس خیلی خوبی از انجام آن داشته باشید.

اگر می‌خواهید بدانید من امروز صبح چه‌کاری انجام دادم بهتون می‌گویم. “یه قل دو قل”

حتی نمی دونم که آیا اسم بازی همین است و یا املای آن را درست نوشته‌ام و یا نه!!!!

فقط می‌توانم بگویم که در بچگی خیلی این بازی را انجام می‌دادیم و امروز صبح با همسرم از ساحل چندتکه سنگ برداشتیم و من  بازی را شروع کردم.

برای لحظاتی مرا غرق خودش کرد. آن‌قدر هیجان داشتم و آن‌قدر در آن غرق شدم که پس‌ازآن یک انرژی خاصی در بدن و ذهن خودم احساس می‌کردم و باید بگویم که راه‌حلی برای دغدغه‌ام پیدا کردم.

من در مقالات سایت زیاد از خودم نمی‌گویم ولی دوست داشتم در این مقاله در مورد تجربه خودم صحبت کنم تا به شما نشان بدهم که کارهایی خیلی کوچک می‌تواند استراحت‌هایی فوق‌العاده برای ما باشد و انرژی ذهنی ما را تقویت کند.

ورزش کردن

یکی دیگر از کارهایی که می‌توان به‌عنوان استراحت واقعی دانست ورزش کردن است. منظورم ورزشی نیست که پس‌ازآن خسته‌تر از قبل باشید بلکه ورزشی که تمام توجه شما را به خودش جلب کند و شما را از زندگی روزانه‌تان برای لحظاتی جدا کند.

 • برای مثال اسب‌سواری، قایق‌سواری و دوچرخه‌سواری و …

من خودم تجربه اسب‌سواری را دارم و واقعاً برای من جواب می‌دهد. وقتی بر پشت یک اسب می‌نشینم آن‌چنان در لحظه حال غرق میشوم که گویی کل زندگی فقط همین لحظه است.

اگر در بسیاری از فیلم های خارجی دیده باشید افرادی که مدتی نگرانی و یا مشکلات خاصی داشتند به ورزش های سختی رو می کنند. مثل بالا رفتن از کوه، دوچرخه سواری در کوهستان و یا ورزش های خطرناک

علت اینه که این ورزش ها تمام توجه فرد را درگیر خودش می کند و فرد دیگر وقتی برای فکر کردن به نگرانی هایش ندارد. برای همین آنها چنین ورزش هایی را انتخاب می کنند.

پس پیشنهاد من ورزش‌هایی است که شما غرق آن می‌شوید و حس آرامش برای شما دارد. البته حتماً لازم نیست در کوهستان دوچرخه سواری کنید با این حال می توانید آنچه برای شما مناسب است را پیدا کنید.

لیستی از ورزش هایی که فکر می کنید می تواند به ذهن شما استراحت دهد را بنویسید.

خوردن یک غذای خیلی خوب در مکان خیلی خوب

ما همیشه هنگام غذا خوردن عملاً به غذایمان توجه نمی‌کنیم و درگیر دغدغه‌های خود هستیم. غذا خوردن می‌توانید یک استراحت خیلی خوب باشد.

 • یک غذای خوب در یک مکان خوب و آرامش‌بخش مثل طبیعت
 • فقط یادتان باشد که اگر در طبیعت هستید و غرق در آن لحظات نباشید این استراحت نخواهد بود.

همان‌طور که همه ما تفریحات این مدلی زیاد داریم ولی تفریحی که به‌راستی ما را درگیر خود کند و ذهن ما را آزاد کند نداریم.

 • برای همین سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که واقعاً از آن لحظات و از آن غذا لذت ببرید.

برای مثال غذا را خودتون آماده کنید. غذایی باشد که آماده سازی آن برایتان هیجان دارد و لذت خاصی به شما میدهد.

موسیقی آرامش‌بخش

موسیقی که دوست دارید را اجرا کنید و با آن شروع به خواندن کنید. در آن آهنگ غرق شوید و احساس کنید که خواننده اصلی آن آهنگ هستید.

کاری که برخی افراد در حمام انجام می‌دهند و احساس می‌کنند که صدای خیلی خوبی دارند.

بااین‌حال نگران قضاوت دیگران نباشید و اگر این کار شما را غرق در آن تجربه لذت‌بخش می‌کند حتماً آن را انجام دهید.

نکته مهم:

اگر بخواهم اسرار استراحت واقعی را با شما مرور کنم باید بگویم که کاری انجام دهید که کاملاً در آن غرق شوید.

غرق شدن یعنی چی؟

غرق شدن یعنی اینکه آن کار آن‌قدر موردعلاقه شما باشد و شما جذب آن شوید که متوجه نشوید زمان چگونه می‌گذرد و کاملاً درگیر آن هستید.

در این حالت شما با توجه و تمرکز کامل مشغول انجام کاری هستید، به صورت کامل درگیر آن هستید و از آن کار لذت می برید.

به عبارتی شما در کار غوطه ور می شوید. این مفهوم برای اولین بار توسط میهای چیک سنت ارائه شد.

هرکدام از ۴ موردی را که در بالا بیان کردم می‌توانید انجام دهید و هر کار دیگری که شما را از فکر کارها و نگرانی‌های روزانه دورنگه می‌دارد

بسیار مؤثر است.

بدانید که استراحت‌هایی که در ظاهر شبیه استراحت و تفریح هستند اما ذهن ما همچنان درگیر دغدغه‌هایمان هست استراحت نیست.

همین حالا لیستی تهیه کنید که چه کارهای می‌توانید انجام دهید تا کیفیت استراحت‌های خود را تغییر دهید و ذهن خود را آزاد کنید.

من در طول چند وقت گذشته استراحت‌های زیادی داشتم ولی هیچ‌کدامشان من را کاملاً جذب نکرده بود و برای همین بود که ذهنم بسیار خسته بود.

خیلی خوشحالم که این مقاله را به پایان می‌رسانم و امیدوارم تجربه‌های خودتان را در قسمت نظرات برای من بنویسید.
شاد باشید…

 

6 نظرات
 1. فتحی می گوید

  بله ، این استرس به کل بدن اسیب وارد میکنه
  ممنون از این مقاله

 2. کاوه می گوید

  با سلام
  خوشحالم ک این مقاله را دقیقا وقتی می خوانم ک از لحاظ ذهنی خسته هستم و خودم بدنبال ی راه برای برگشتن به آرامش و تمرکز هستم . یکی از عوامل منفی عدم توجه به سبک زندگی خصوصا اگر زندگی کارمندی باشد و اکثر کارها و اتفاقات در طول هفته ها ووماه ها ثابت باشند ک موجب کسالت و خستگی ذهنی می کند .
  با سپاس از شما برای توجه به چالش های زندگی روزانه و ارائه راه حل های کاربردی

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام آقای کاوه عزیز. شاد باشید

 3. Akbar می گوید

  خانم حمیدی واقعا ممنون از زحمات شما. یک نکته بسیار دقیق که به اون اشاره کرده اید غرق شدن در لذت است. من به شخصه افراد زیادی رو می شناسم که مثلا غرق در یک موسیقی میشوند اما خود موسیقی ذاتا غمگین و کسل کننده است و فرد عملا با غرق شدن در آن موسیقی در ناامیدی ها و ناکامی هایش غرق می شود و بد تر از آن زمانی ست که با موسیقی همراهی می کند و شروع به یادآوری دغدغه هایش میکند و خودش را به جای خواننده می گذارد.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام. بله همین طور است کاملاً درست می فرمایید. شاد باشید دوست عزیزم…

 4. محمد می گوید

  مطالب کاربردی ارایه کردید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.