تندخوانی

تندخوانی

تندخوانی مهارتی است که به افراد کمک می‌کند تا در زمان کمتر، بازدهی و مطالعه بیشتری داشته باشند.

من همیشه عادت داشتم هنگام مطالعه با سرعتی بالاتر از دیگران مطالعه کنم. همیشه سعی می‌کردم در ابتدا یک نگاه اجمالی به بخش‌های کتاب کنم. سپس یک دور به‌صورت خیلی سریع و با این هدف که مضمون کلی کتاب را دریابم آن را می‌خواندم. در این مرحله ممکن بود از برخی قسمت‌ها که به نظرم مهم نبود، چشم‌پوشی کنم. در مرحله آخر دوباره کتاب را می‌خواندم ولی این بار با دقت و حوصله بیشتر و همیشه حس خوبی ازاین‌رو مطالعه داشتم.

چندی پیش در حال مطالعه مقاله‌ای بودم که در آن در رابطه با تندخوانی توضیحاتی داده‌شده بود. خواندن مقاله برایم جذاب بود زیرا روش آن همانند روشی بود که من سال‌ها از آن استفاده می‌کردم.

ازاین‌رو تصمیم گرفتم این مقاله را ترجمه کنم و با دیگر دوستان نیز به اشتراک بگذارم. آن‌هایی که می‌خواهند کتاب‌های بیشتری بخوانند و یا می‌خواهند بازدهی بالاتری هنگام مطالعه داشته باشند، تندخوانی به آنها کمک خواهد کرد.شما می‌توانید از روش تندخوانی برای خواندن ایمیل، روزنامه و یا حتی پیغام‌های شبکه اجتماعی نیز استفاده کنید.

در ادامه با ترجمه مقاله Speed Reading با من همراه باشید.

بیشتر بخوانید و بازدهی بالاتری داشته باشید

در طی روز چه مقدار مطالعه می‌کنید؟ ممکن است شما روزنامه می‌خوانید تا متوجه شوید که در دنیا چه خبر است. ایمیل‌های بشمار همکارانتان را بررسی می‌کنید. و سپس کتاب‌ها، نامه‌ها، گزارش‌ها، نشریات و یا نامه‌های روزانه‌تان را می‌خوانید.

اگر دقت کنید، مطالعه مهارت مرتبط باکاری است که شما روزانه انجام می‌دهید. همچنین مطالعه مهارتی است که همه ما زمانی که به سن ۱۲ سالگی می‌رسیم به دست می‌آوریم.

بااین‌حال اگر ما بتوانیم کتاب‌های متنی را بخوانیم و درک کنیم، آیا ما کتاب‌خوان (خواننده) خوبی هستیم؟
شاید نه.

و در زمانه‌ای که مطالعه کردن در زندگی روزانه ما جای دارد، باید این مهارت را بیاموزیم.

خواننده بهتر بودن شامل چه مواردی می‌شود؟

خواننده بهتر بودن به معنای تندتر خواندن و مطالعه با بازدهی بیشتری است. درحالی‌که متوجه می‌شوید چه چیزی را می‌خوانید.

چگونه می‌خوانیم؟

باوجوداینکه شما در طی روز مدت‌زمان زیادی را به خواندن اختصاص می‌دهید آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چگونه می‌خوانید؟ چشم شما چگونه حروف را تشخیص می‌دهد و سپس آن‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد تا یک جمله تشکیل شود و شما بتوانید معنای آن را درک کنید؟
اگر به این موضوعات فکر کنید، مطالعه کردن یک مهارت پیچیده است.

درگذشته محققان بر این باور بودند که هنگام مطالعه هر دو چشم بر روی حرف خاصی از یک کلمه متمرکز می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که موضوع این‌گونه نیست.

محققان بر این باورند که هنگام مطالعه هر چشم شما در هرلحظه بر دو حرف جدا از هم قفل می‌شود. سپس مغز شما این تصاویر را باهم ترکیب می‌کند تا یک کلمه را تشکیل دهد. همان‌طور که ما به‌سرعت صفحات را ورق می‌زنیم، این اتفاق تقریباً بلافاصله می‌افتد.

فواید تندخوانی

بسیاری از مردم با سرعت متوسط ۲۵۰ کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند. بدین معنا که هر صفحه کتاب ۱ تا ۲ دقیقه زمان برای مطالعه نیاز دارد. بااین‌حال تصور کنید که بتوانید سرعت خود را دو برابر کنید و در هر دقیقه ۵۰۰ کلمه بخوانید. در این صورت می‌توانید کل محتوا را در نصف زمان بخوانید. سپس می‌توانید از بقیه زمانتان برای انجام دیگر کارها استفاده کنید و یا مدت‌زمان بیشتری را استراحت کنید.

از فواید دیگر تندخوانی این است که می‌توانید ساختار کلی یک بحث را بهتر درک کنید. در این صورت دید بهتری از متن به دست می‌آورید که می‌تواند برای کار و حرفه شما مؤثر باشد.

نکته:
تندخوانی مهارت مفید و ارزشمندی است. بااین‌حال ممکن است زمان‌هایی وجود داشته باشد که استفاده ازاین‌رو مناسب نباشد. برای مثال، معمولاً بهتر است که متن‌های مهم و چالشی با سرعت کمتری خوانده شود تا شما بتوانید تمام جزئیات را به‌صورت کامل درک کنید.

عادت‌های ضعیف مطالعه کردن

این قسمت به‌زودی تکمیل می‌شود.

نکات کلیدی تندخوانی

دانستن اینکه تندخوانی چگونه است، اولین قدم است. شما باید آن را تمرین کنید تا در آن خوب شوید. در زیر نکاتی بیان‌شده است که به شما کمک می‌کند تا عادت‌های ضعیف مطالعه را از بین ببرید و در مهارت تندخوانی استاد شوید.

 • تمرین، تمرین، تمرین.

شما باید به‌صورت منظم از مهارت‌های خود استفاده کنید. چندین سال طول می‌کشد تا شما مهارت خواندن را یاد می‌گیرید و بهبود مهارت تندخوانی نیز زمان خواهد برد.

 • برای شروع یک کتاب آسان پیدا کنید.

برای شروع تندخوانی، از یک کتاب چالش‌برانگیز استفاده نکنید. یک کتاب رمان و یا یک نوشته مسافرتی بخوانید. کتابی که با خواندن سریع آن بتوانید لذت ببرید و آن را درک کنید.

 • با سرعت مناسب بخوانید.

برای خواندن هر متنی لازم نیست که از تندخوانی استفاده کنید.

  • اسناد قانونی، پیش‌نویس گزارش سالیانه و یا حتی نامه‌ای که از طرف یک فرد دوست‌داشتنی از طریق ایمیل دریافت می‌کنید. این نامه‌ها بهتر است که به‌صورت کامل خوانده شوند و یا حتی با صدا در ذهنتان آن‌ها را بخوانید.

 

  • اگر که باید یک پیغام را به‌صورت کامل درک کنید، اطلاعات را حفظ کنید، با جزئیات در مورد آن بحث کنید، به‌صورت کامل آن را تحلیل کنید و یا به‌سادگی از یک نثر لذت ببرید به طریقی که نویسنده در نظر گرفته است، درنتیجه تندخوانی روش مناسبی نیست.

 

 • از یک خودکار و یا مداد برای کمک به افزایش سرعت مطالعه استفاده کنید. (هنگام مطالعه از یک مداد استفاده کنید و زیر خطوط حرکت دهید. هم‌زمان با حرکت مداد متن را نیز بخوانید.)

هنگامی‌که به‌سرعت یک کارت را به پایین صفحه حرکت می‌دهید و یا انگشتتان را جلو و عقب می‌برید، چشم و مغزتان را مجبور می‌کنید که باهم هماهنگ شوند.

 • یک مرحله به عقب برگردید و از این ساختار برای شروع استفاده کنید.

این مرحله شامل اسکن کردن (نگاه سطحی و گذرا) اطلاعات برای درک موضوع و یا ترتیب متن است. به دنبال متن‌های پررنگ و سر تیترها بگردید. به دنبال روش‌هایی که نویسنده به کمک آن‌یک موضوع را به دیگری منتقل می‌کند، بگردید.

 • هنگامی‌که تندخوانی را شروع کردید، هوشمندانه است که سرعت مطالعه خود را محک زنید. در این صورت می‌توانید بگویید که تمرین‌های شما نتیجه داده است و شما می‌توانید با سرعت بیشتری مطالعه کنید. نرم‌افزارهای تعیین سرعت مطالعه بسیاری وجود دارد.شما می‌توانید

برای خود ۱ دقیقه زمان بگیرید و شروع به مطالعه کنید. هنگامی‌که زمان شما به پایان رسید، تعداد کلمات را بشمارید. هر تعداد کلمه‌ای که خوانده‌اید بیانگر سرعت مطالعه شما در دقیقه است.

6 نظرات
 1. فاطمه می گوید

  تشکر از شما. اطلاعات سایت بسیار سودمند است. اگر امکان داشته باشد منابع مطالب ارائه شده را نیز ذکر کنید.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز، سپاسگزام که مطالب سایت ما را پیگیری می کنید. اگر مقالات ترجمه شده باشند منبع در همان مقاله ذکر شده است و اگر ترجمه نباشند، مقالات در نتیجه مطالعه ۱۰ ها کتاب در آن زمینه تهیه شده اند.

 2. […] سری مقالات قبل در مورد تندخوانی و تکنیک تندخوانی صحبت […]

 3. sverige apotek می گوید

  tabletter, http://sverige-apotek.life/l-tryptophan.html , generisk Sverige apotek.

 4. sverigapotek می گوید

  to go generic, http://sverige-apotek.life/tarontal.html , säljes i Sverige.

 5. باسلام و خدا قوت به شما مديريت محترم سايت و همکاران عزيزتان

  از بابت اينکه محتواي بروز و خيلي خوب و با کيفيت توليد مي کنيد از شما سپاسگزاريم.

  برايتان موفقيت روز افزون از پروردگار يکتا آرزومندم!

  https://modiraneweb.com/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.