علت وجود افکار مزاحم هنگام نیاز به تمرکز

علت وجود افکار مزاحم هنگام نیاز به تمرکز

یکی از دلایلی که افراد از انجام تمرین‌های افزایش تمرکز خودداری می‌کنند، ورود افکار مزاحم به ذهن در هنگام تمرکز است. در این مقاله که ترجمه‌ای از مقاله Why Thoughts Enter Your Mind When You Try to Focus است به بررسی علت ورود افکار مزاحم به ذهن هنگام انجام تمرکز می پردازیم. به عبارتی می‌خواهیم بدانیم چرا زمانی که به تمرکز نیاز داریم و یا می‌خواهیم با استفاده از تمرین‌های تمرکز، افکار مزاحم را از خود دور کنیم، باز هم این افکار در ذهن ما وجود دارند.

من معمولاً با چنین سوالی روب رو می‌شوم: چرا هنگامی که سعی می‌کنم متمرکز شوم، افکار متفاوتی در ذهنم ایجاد می‌شود؟
این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که ذهن ما برای متمرکز شدن آموزش ندیده باشد.

یک نفر مشکل خود را این گونه بیان می‌کند:
من کتابی در رابطه با افزایش تمرکز ذهن خریداری کرده‌ام. به مدت یک هفته است که در حال انجام یکی از تمرین‌ها هستم. من موفق شدم که بدون ایجاد فکری در ذهنم این تمرین را انجام دهم، اما اخیراً، بیش از چند دقیقه نمی‌توانم تمرکز کنم بدون اینکه فکری در سرم پدید بیاید. آیا می‌توانید من را راهنمایی کنید که چرا چنین اتفاقی پیش می‌آید؟

در هنگام اجرای تمرین های افزایش تمرکز افکار مزاحم در ذهنم وجود دارد

[irp posts=”576″ name=”مدیریت عوامل مزاحم در کار”]

از آنجا که این سوال اغلب مردم است تصمیم گرفتم که در ادامه دلایل مشکل بالا را توضیح دهم.

چرا هنگام تمرکز، افکار متفاوتی در ذهن‌تان پدید می‌آید؟

هنگامی که شروع به تمرین برای بهبود تمرکز و یا توجه خود می‌کنید، این اتفاق معمولاً رایج است. شما در مسیر بهبود تمرکز خود پیشرفت می‌کنید و به صورت ناگهانی احساس می‌کنید که به جای حرکت رو به جلو به عقب برگشته‌اید. نگران این موضوع نباشد و به انجام تمرین‌ها ادامه دهید. مهم نیست که چه مقدار فکر به ذهنتان وارد می‌شود و تمرکز شما را از بین می‌برد. فقط به انجام تمرین‌های افزایش تمرکز ادامه دهید.

آنچه که شما تجربه می‌کنید تقریباً طبیعی است. ذهن در برابر کنترل شدن مقاومت می‌کند و می‌خواهد که از یک فکر به فکر دیگر منحرف شود. ذهن هیچ گاه کنترل نشده است و بنابراین در برابر کنترل شدن مقاومت می‌کند. گاهی اوقات مقاومت ذهن به سرعت پدیدار می‌شود و گاهی این مقاومت پس از یک یا دو هفته پدید می‌آید. در نتیجه شما احساس می‌کنید که هیچ پیشرفتی نکرده‌اید.

همچنین ممکن است که شما انگیزه خود را از دست بدهید، زیرا هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌اید. با این حال اگر تمرین‌ها را رها نکنید، به زودی پیشرفت خواهید کرد و انگیزه شما بر می‌گردد. به تدریج تمرکز بر هر چه می‌خواهید برای شما آسان تر خواهد شد و حواس‌پرتی ها و اختلالات کمتر می‌شوند.

با آرامش تمرین‌های افزایش تمرکز را انجام دهید. به انجام تمرین‌ها ادامه دهید حتی اگر افکارتان قصد برهم زدن تمرکزتان را دارند. اگر بتوانید دوباره تمرکزتان را به تمرین‌ها را برگردانید و هر زمان که افکار مزاحم تمرکز شما را از بین ببرد این کار را تکرار کنید، شما یاد خواهید گرفت که از افکار مزاحم چشم پوشی کنید و به آنها اجازه ندهید که تمرکز شما را از بین ببرند.

اگر به افکار مزاحم توجه کنید، آنها قوی‌تر خواهند شد. اگر افکار مزاحم را نادیده بگرید و با آنها نجنگید، ضعیف می‌شوند و حتی شما را ترک می‌کنند.
هر زمان که در تلاش برای متمرکز شدن بودید و افکار مزاحم وارد ذهن شما شدند، توجه‌تان را به تمرین‌ها برگردانید. در نهایت اگر شما پافشاری کنید، تمرکز تان و کنترل افکارتان افزایش می‌یابد.

[irp posts=”518″ name=”افزایش تمرکز و کنترل ذهن”]

اجازه ندهید عاملی شما را دلسرد کند زیرا فواید تمرکز و توجه بسیار زیاد است.
هنگامی که ذهن تان درگیر افکار مزاحم می‌شود و شما نمی‌توانید تمرکز کنید صبور باشید. ادامه دهید و کار را رها نکنید، به زودی به نتیجه خواهید رسید.

همان‌طور که رالف والدو امرسون گفته است: تمرکز، راز قدرت است.

8 نظرات
 1. سبحان رئوفی می گوید

  سلام به شما ممنون از مقاله کاربردی تون

 2. حمید وجکانی می گوید

  ممنون از شما بابت مقاله خوبتون

 3. رضاحیدری می گوید

  سلام و درود بر شما خانم حمیدی
  ممنون بابت مقالتون . مسئله تمرکز برای هرکاری به نظرم حیاتی هستش و اگر نتونیم تمرکز کنیم انجام اون کار غیر ممکن است.

 4. سمیرا اثنی عشری می گوید

  ممنون از مقاله خوب و مفیدتون
  واقعا تمرکز داشتن در انجام هر کاذی از ملزومات هست

 5. شخصیت شناسی می گوید

  با تشکر از شما بابت این مقاله

 6. مصطفی خزائی نژاد می گوید

  سلام و روز بخير
  مقالات ارايه شده بسيار خوب و کاربردي بود
  خداقوت ميگم و آرزوي موفقيت روز افزون براي شما دارم

 7. ولی بختیاری می گوید

  عالی بود، ممنون از شما
  تمرکز یکی از مسائلی است که همیشه ذهن مرا به خود مشغول داشته است.

 8. […] ذهن شما خسته است، تمرکز شما به‌شدت کاهش می‌یابد و افکار مزاحم به ذهن شما هجوم […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.