مهم‌ترین روش تقویت مغز

مهم‌ترین روش تقویت مغز

تقویت مغز یکی از خواسته‌های هر انسانی است تا بتواند توانمند شود و احساس قدرت کند.

هنگامی‌که شما مغز خود را تقویت می‌کنید، فرد بسیار تیز حسی خواهید شد. تصمیم‌های خوبی خواهید گرفت. مسائل و مشکلاتتان را به‌آسانی حل می‌کنید. شما می‌توانید رفتار و احساسات خود را به‌خوبی کنترل کنید. ازآنجاکه با تقویت مغز می‌توانید توانایی‌های زیادی به دست آورید، شما احساس ارزشمندی خواهید کرد.

تقویت مغز چیست؟

افرادی که خواهان تقویت مغز خود هستند، می‌خواهند که از تمام توانایی‌های خود به‌خوبی استفاده کنند.

هر انسانی می‌خواهد که رشد و پیشرفت کند. هر انسانی نیاز به احساس احترام و اعتماد به خود دارد. زمانی که احساس توانمندی می‌کنیم برای خود ارزش بیشتری قائلیم و درنتیجه رضایت‌مندی بیشتری از خود داریم.

تقویت مغز به احساس ارزشمندی کمک می کند

تقویت مغز به افراد کمک می‌کند تا:

 • بهتر تصمیم بگیرند.
 • سریع‌تر یاد می‌گیرند
 • حافظه بهتری دارند
 • مسائل و مشکلاتشان را بهتر حل کنند.
 • به‌درستی به اطراف خود توجه کنند.
 • تمرکز کافی داشته باشند.
 • مهارت های کلامی بالایی دارند
 • زمان خود را به‌خوبی مدیریت کنند.
 • انرژی بیشتری داشته باشند
 • احساس ارزشمندی می‌کنند
 • و …

چرا تقویت مغز موضوع مهمی است؟

مغز هر انسانی دارای دریچه ورود اطلاعات به دنیای اوست. هنگامی‌که داده‌های گوناگونی را دریافت می‌کنیم این داده‌ها از دریچه ورودی مغز ما وارد سرمان خواهند شد.

این داده‌ها با توجه به فیلترهای مغزی پردازش می‌شوند و درون ضمیر ناخودآگاه قرار می‌گیرند. هرروزه حجم اطلاعات زیادی دریافت می‌کنیم اما این بدان معنی نیست که ما از همه اطلاعات استفاده می‌کنیم.

هنگامی‌که داده‌ای را دریافت می‌کنیم این اطلاعات از دریچه توجه مغز عبور خواهند کرد.

تقویت مغز برای انتخاب ورودی های مناسب به مغز

برای مثال تصور کنید که شما در جلسه مهمی هستید. رقیب شما سخنی می‌گوید که به ضرر شماست ولی به دلیل اینکه شما در آن لحظه توجه و تمرکز کافی به این مسئله نداشتید آن را متوجه نمی‌شوید.

مثال

دو نفر در یک جلسه شرکت کرده‌اند. در این جلسه در رابطه با موضوعاتی پیرامون زمان تحویل سفارش‌ها به مشتری صحبت می‌شود. فردی که مسئول تحویل سفارش‌ها هست به رئیس جلسه می‌گوید که نامه‌ی اخطاری دریافت کرده و آن‌ها باید حتماً تا فردا سفارش‌ها را تحویل بدهند.

رئیس جلسه آشفته‌خاطر می‌شود و به مسئول تحویل سفارش‌ها می‌گوید که برای فردا کلی برنامه دارند. آنها با مدیر عامل شرکت جلسه دارند و نمی‌تواند گروه اجرایی را درگیر این قضیه کند.

در این وضعیت تمام توجه و تمرکز رئیس بر برنامه‌های روز بعد شرکت است و نگران این موضوع است که نکند گروه اجرایی آن‌قدر گرفتار شوند که جلسه فردا به‌خوبی برگزار نشود.

ازاین‌رو رئیس با بیان شرایطی با تحویل سفارش در روز بعد موافقت می‌کند.

پس از تمام شدن جلسه تمام کارکنان به سرکار خود برمی‌گردند و خود را برای برنامه‌های روز بعد آماده می‌کنند.

همه‌چیز به‌خوبی اجرا می‌شود و رئیس نیز از کارمندان خود تشکر می‌کند. در همین حین ناگهان متوجه می‌شود که برای تحویل سفارش به مشتری یک و نیم برابر معمول هزینه شده است.

او که دوباره آشفته شده تقویم را نگاه می‌کند و متوجه می‌شود که هزینه دریافتی شرکت حمل‌ونقل در آن روز خاص زیادتر از معمول بوده است و به یاد می‌آورد که این موضوع از قبل به وی گزارش شده بود. اما مشکل اصلی این است که رئیس آن را از یاد برده بود.

تحلیل

هنگامی‌که در جلسه به رئیس گفته می‌شود که باید فردا سفارش‌ها را تحویل دهد، او آشفته شد.

سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا به‌راستی او قضیه افزایش کرایه حمل‌ونقل را فراموش کرده بود؟

مطمئناً او این قضیه را فراموش نکرده و ممکن است که او حتی قبلاً چنین موضوعی را به کارمندان گفته باشد. اما هیچ‌کسی این موضوع را به یاد نیاورد، چرا؟ زیرا مغز آن‌ها درگیر قضیه مدیرعامل بود. آن‌ها تمام توجهشان به‌روز بعد و جلسه‌ای بود که قرار است با مدیرعامل برگزار شود.

آن‌ها باید تمام تلاش خود را می‌کردند تا بهترین صورت‌جلسه‌ها را حاضر کنند تا فردا امتیاز بیشتری از مدیرعامل بگیرند.

ازاین‌رو بااینکه می‌دانستد روز بعد، زمان مناسبی برای تحویل سفارش به مشتری نیست، این اطلاعات توسط مغزشان فیلتر شد و آن‌ها با مشکل روبه‌رو شدند.

در اینجاست که گفته میشود تقویت مغز، تمرکز و توجه به افراد کمک می‌کند تا در شرایط‌های خاص تصمیمات بهتری بگیرند.

یک روز به عقب برمی‌گردیم…

حال تصور کنید که هنگامی‌که زمان تحویل کالا به مشتری مشخص شود رئیس برخورد دیگری کند.

او می‌گوید ما فردا در شرکت جلسه مهمی داریم و نمی‌توانیم تحویل کالا را فردا انجام دهیم. همچنین فردا روزی است که شرکت حمل‌ونقل کرایه بیشتری می‌گیرد و این به ضرر شرکت است.

در این حالت رئیس به‌خوبی به همه مسائل تمرکز و توجه کافی دارد. براثر نگرانی در مورد جلسه مدیرعامل، داده‌های دیگر توسط مغزش فیلتر نمی‌شد و درنتیجه شرکت ضرر نمی‌کرد.

چگونه می‌توانم ذهن و مغزم را تقویت کنم؟

یکی از مهم‌ترین روش‌های تقویت مغز، تقویت تمرکز و توجه است. تمرکز و توجه دروازه اصلی ورود اطلاعات به مغز هستند. درصورتی‌که این دروازه‌ها به‌خوبی تقویت نشوند و روش استفاده درست از آن‌ها را نیاموزید، شما همچنان نمی‌توانید از مغزتان به‌خوبی استفاده کنید.

بنابراین مهم‌ترین روش تقویت مغز، کنترل ورودی‌های مغز است. یکی از اساسی‌ترین روش‌های تقویت مغز نیز، تقویت تمرکز و توجه است. بنابراین شما می‌توانید با بهبود تمرکز و توجه خود، مغز خود را قدرتمند کنید.

3 نظرات
 1. خانم حمیدی میدونین فرق مطالب شما با خیلی از وب سایت ها چیه؟
  این هست که مطالبتون کاربردی و مفیده برعکس خیلی از سایت ها که یک سری مطلب رو کپی کردن.
  خسته نباشید و درود بر شما.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام آقای ملکیان عزیز
   سپاسگزارم و خوشحالم که نظرتون را در مورد مطالب سایت با ما به اشتراک گذاشتید.
   شاد باشید دوست عزیز

 2. شیدا احمدی می گوید

  ممنون خانم حمیدی برای مطالب مفید و جامعی که در اختیار مخاطبان قرار می دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.