تکنیک‌های تندخوانی – قسمت دوم

تکنیک‌های تندخوانی – قسمت دوم

در مقاله تندخوانی به نحوه خواندن، فواید تندخوانی، برخی تکنیک‌های تندخوانی و نکات کلیدی برای موفقیت در آن پرداختیم.

همان‌طور که گفتیم یک سری عادت‌های نامطلوب هستند که سبب کاهش سرعت مطالعه ما می‌شوند. اگر این عادت‌ها را بشناسید و آن‌ها را از بین ببرید شما می‌توانید تمامی متون موردعلاقه خود را با سرعتی بالاتر از معمول مطالعه کنید.

در ادامه که برگرفته از مقاله Speed Reading است به تشریح تکنیک‌های تندخوانی می‌پردازیم و در مورد عادت‌های نامطلوب مطالعه صحبت خواهیم کرد.

از بین بردن عادت‌های ضعیف مطالعه

اگر شما نیز همانند اکثر مردم هستید، احتمالاً از یک یا چندین عادتی که سبب کاهش سرعت مطالعه می‌شود استفاده می‌کنید.
خواننده بهتر شدن و یا یادگیری تکنیک‌های تندخوانی به معنای غلبه بر عادت‌های ضعیف مطالعه است. با این کار شما می‌توانید مسیر را برای یادگیری روش جدید و مؤثر مطالعه روشن کنید.
در ادامه در مورد برخی از رایج‌ترین عادت‌های اشتباه مطالعه صحبت می‌کنیم و برای غلبه بر آن‌ها راهکارهایی ارائه می‌کنیم.

در ذهن خواندن

این عادت بدین معناست که هر کلمه‌ای را که خوانده می‌شود،در سر شما نیز تلفظ می‌شود.
برخی از مردم از این عادت تا حدودی استفاده می‌کنند.

هنگامی‌که شما در ذهنتان یک کلمه را بخوانید، شما “می‌شنوید” که آن کلمه در سرتان صحبت می‌کند.

این موضوع بیش‌ازحد نیاز زمان را می‌گیرد زیرا شما می‌توانید معنی یک کلمه را بسیار سریع‌تر از گفتن آن درک کنید. (هنگامی‌که یک کلمه را ببینید به‌سرعت آن را درک می‌کنید ولی اگر بخواهید آن را تلفظ کنید زمان بیشتری برای درک آن نیاز است.)

برای خاموش صدای درون سرتان، اول باید متوجه شوید که این صدا وجود دارد. (پاراگراف اول این مقاله را چگونه خواندید؟) و سپس باید تمرین کنید که در سرتان صحبت نکنید. هنگامی‌که می‌خواهید متنی را مطالعه کنید، به خود یادآور شوید که در سرتان کلمات را تلفظ نخواهید کرد. شما باید این کار را تمرین کنید تا آنجا که این عادت از ذهن شما پاک شود.

(هنگامی‌که من (سارا حمیدی) در حال ترجمه و تایپ این مقاله این هستم اگر کلمات در ذهنم تکرار شوند و با صدای آن‌ها کلمات را تایپ کنم تمرکز پایین‌تری خواهم داشت و سرعت تایپ من کم می‌شود. ولی هنگامی‌که صدای ذهنم را خاموش می‌کنم و بدون اینکه صدایی درون ذهنم بشنوم تایپ را انجام می‌دهم سرعت بسیار بالاتری خواهم داشت.
البته که این موضوع آسان نیست ولی به‌مرور و با تمرین می‌توانید به آن دست پیدا کنید.)

خواندن بلوک‌ها کلمه به این موضوع کمک می‌کند زیرا شما نمی‌توانید هم‌زمان چندین کلمه را در ذهنتان بخوانید. (در ادامه توضیح داده خواهد شد.)

از بین بردن صدای ذهن تا حد باورنکردنی سرعت مطالعه شما را افزایش می‌دهد.

در غیر این صورت شما مجبور هستید که با سرعتی که صحبت می‌کنید، نیز مطالعه کنید. این سرعت چیزی در حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ کلمه در دقیقه است. (این مقاله ترجمه است. سرعت واقعی مطالعه در ایران بسیار کمتر از این اعداد است و برخی از افراد با سرعت‌های بسیار پایین در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند)

تنها راه از بین بردن این عادت این است که هنگامی‌که در حال خواندن هستید کلمات را در سرتان تکرار نکنید.

خواندن کلمه به کلمه

این عادت نه‌تنها باعث کاهش سرعت مطالعه شما می‌شود، بلکه هنگامی‌که بر کلمات جداگانه تمرکز می‌کنید، مفهوم کلی جمله را از دست می‌دهید.
افرادی که هر کلمه را به‌عنوان یک واحد جداگانه می‌خوانند، درک کمتری نسبت به افرادی دارند که با گروه‌بندی کردن کلمات در یک بلوک با سرعت بالاتری مطالعه می‌کنند.

(هنگام مطالعه این مقاله چشمان شما چگونه حرکت می‌کند؟ آیا هر کلمه را به‌صورت جداگانه می‌خوانید و یا بلوک‌های ۲ تایی و یا ۳ تایی و ۴ تایی از کلمات را در نظر می‌گیرید؟)

تمرین کنید تا تعداد کلماتی را که در یک‌لحظه می‌خوانید افزایش دهید.

ممکن است که متوجه شوید که با دورتر نگه‌داشتن کلمات از چشمانتان، بتوانید در یک‌لحظه کلمات بیشتری را بخوانید. هر تعداد کلمات بیشتری را که باهم بخوانید سرعت مطالعه شما افزایش می‌یابد.

حرکات غیر مؤثر چشم

کسانی که از تکنیک‌های تندخوانی استفاده نمی‌کنند و یا به عبارتی خوانندگان آهسته، تمایل دارند تا بر هر کلمه تمرکز کنند و این کار را تا انتهای هر خط انجام می‌دهند.

چشم به‌صورت عملی می‌تواند در هرلحظه حدود ۳٫۸ سانتی‌متر را پوشش دهد. برای یک صفحه متوسط چشم می‌تواند در هرلحظه ۴ و یا ۵ کلمه را پوشش دهد.

این موضوع مربوط به این واقعیت است که اکثر خوانندگان از دید جانبی خود برای دیدن کلمات در انتهای خط استفاده نمی‌کنند.

برای غلبه بر این موضوع نگاه خود را هنگام خواندن شل نگاه‌دارید. شما می‌توانید این کار را با ریلکس کردن صورت و افزایش حوزه دید خود انجام دهید. درنتیجه به‌جای دیدن یک کلمه واحد می‌توانید بلوکی از کلمات را در یک‌لحظه مشاهده کنید. به‌محض اینکه در این کار پیشرفت کنید، چشم شما سریع‌تر و سریع‌تر در طول صفحه حرکت خواهد کرد.

هنگامی‌که به انتهای خط نزدیک می‌شوید به دید جانبی خود اجازه دهید که تا انتهای خط را ببیند. در این صورت شما می‌توانید سریع‌تر خطوط را اسکن کنید و به خط بعدی بروید.

در این مقاله در رابطه با ۳ عادت اشتباه در تندخوانی به نام خواندن در ذهن، خواندن کلمه به کلمه و حرکات غیر مؤثر چشم صحبت کردیم.
در مقاله بعد به ۳ مورد دیگر از اشتباهات متداول برای یادگیری تکنیک‌های تندخوانی اشاره خواهیم کرد. برگشت به عقب، تمرکز ضعیف و خواندن به‌صورت خطی.

3 نظرات
 1. امید می گوید

  سلام
  تشکر بابت زحمت تون
  ولی کلی بود
  دنبال راه حل میگرددم ولی سایت های ایرانی ماشاالله همشون کپی همن
  برای غلبه بر ذهن خوانی چه باید کرد ؟

  1. سارا حمیدی می گوید

   دوست عزیز از اینکه نظر خود را بیان نمودید سپاسگزاریم. بهتون تبریک می گوییم که به دنبال یک راه حل برای از بین رفتن صدای ذهنتان هستید.
   واقعیت این است که این نکته نیاز به تمرین زیاد دارد و همان طور که در مقاله اشاره شده است در ابتدا باید یاد بگیرید دو و یا سه کلمه را همزمان با هم بخوانید. در این صورت به دلیل زیاد بودن تعداد کلمات امکان در ذهن خواندن همه آنها وجود ندارد و به مرور این عادت ضعیف و کمرنگ میشود. همچنین استفاده از دیگر تکنیک های تندخوانی که در دو مقاله دیگر توضیح داده شده بسیار موثر و حیاتی است. این دو مقاله را می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید.
   http://sara-hamidi.com/6-%D8%AA%DA%A9%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D9%86%D8%AF%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C/

   و

   http://sara-hamidi.com/%D8%AA%D9%86%D8%AF%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C/

   در نهایت تندخوانی موضوع اصلی کاری ما نمی باشد و اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید پیشنهاد می کنم که از طریق وبسایت زیر اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کنید.

   https://motalesharif.com/

   شاد باشید

 2. […] تندخوانی در مورد ۶ عادت ضعیف مطالعه هستند. در مقاله تکنیک‌های تندخوانی ۳ تکنیک موردبحث قرار گرفت. در ذهن خواندن، خواندن کلمه […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.