روش‌ افزایش تمرکز و غلبه بر تمرکز منفی

روش‌ افزایش تمرکز و غلبه بر تمرکز منفی

در مقاله عوامل ایجاد کننده کمبود تمرکز در مورد تمرکز منفی صحبت کردیم. در این مقاله گفتیم که تمرکز بر امور و اتفاقات منفی سبب می‌شود که در طی روز مدام فکر و ذهن ما درگیر مسائل ناراحت‌کننده باقی بماند و نتوانیم بر کارهای دلخواه خود تمرکز کنیم. در این مقاله در مورد روش افزایش تمرکز و غلبه بر تمرکز منفی در کارها صحبت می‌کنیم.

مثالی از تمرکز منفی

یکی از دوستانم از زمان قبول شدن برای دوره کارشناسی در یکی از دانشگاه‌های کشور صحبت می‌کرد. او می‌گفت که خیلی خوشحال بوده و تمام تلاش‌هایش به نتیجه رسیده‌است. ظاهراً یک شب کل فامیل را به خانه‌شان دعوت می‌کنند تا این شادی و این پیروزی را جشن بگیرند. در ادامه سخنانش بازگو کرد که آن شب به خوبی سپری شد و همه فامیل به او تبریک گفتند و احساس خیلی خوبی داشت. شب هنگام وقتی که همه در حال خداحافظی بودند، یکی از آشنایان به او می‌گوید امیدوارم موفق باشی و تمام تلاش خود را بکن تا در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه بهتری قبول شوی!

همین یک جمله کافی بود تا تمام خوشحالی و شادی او پایان بگیرد. تا صبح به این موضوع فکر می‌کرد که چرا باید چنین حرفی به او گفته می‌شد. او پیش خود فکر می‌کرد که حتماً فامیل او را فردی بی استعداد می‌دانند و اینکه دانشگاه او را در حد یک دانشگاه خوب به حساب نمی‌آورند.

مثال بالا داستان فردی است که تمام تمرکزش بر مسائل و امور منفی است. با اینکه خودش می‌دانست که دانشگاه خوبی قبول شده است باز هم دچار نگرانی بود و این افکار او را راحت نمی‌گذاشتند. او تعریف می‌کرد که تا مدت‌ها بعد از این ماجرا روحیه خوبی نداشته است.

چرا وقتی این همه نکته مثبت وجود دارد ما فقط بر نکات منفی تمرکز می‌کنیم؟

علت این است که چیزی که ما را ناراحت می‌کند تمام تمرکز ما را به خودش جلب می‌کند. پس برای این افراد تمرکز منفی غالب بر تمرکز مثبت است و با وجود دنیایی از شادی و عوامل مثبت آنها باز هم به تنها نکته کوچک و منفی موجود توجه نشان می‌دهند.

داستان بالا داستان تمام افرادی است که عوامل بیرونی به شدت بر روحیه آنها تاثیرگذار است و سبب می‌شود که تمرکزشان در انجام کارهای مورد نیاز کاهش یابد.

روش افزایش تمرکز

از مهم‌ترین عوامل افزایش تمرکز هنگام وجود عوامل منفی، آگاهی به این ماجرا است. شما ممکن است در حال انجام کاری باشید و یکدفعه متوجه می‌شوید که غرق در افکار و احساساتتان بوده‌اید. شما بدون اینکه بدانید به سمت افکار دیگری جذب می‌شوید. همان‌طور که گفته شد علت اصلی این ماجرا عوامل بیرونی هستند که احساسات ما را درگیر می‌کنند.

پیدا کردن عوامل مزاحم در تمرکز

هنگامی که متوجه شدید نمی‌توانید به‌خوبی تمرکز کنید، مشکل را پیدا کنید.

آیا خسته‌اید که نمی‌توانید بر کارتان تمرکز کنید؟

آیا درگیری فکری مانع تمرکز بر کارتان می‌شود؟

آیا عوامل محیطی تمرکز شما را سلب می‌کند؟ سروصدا، صدای همسایه‌ها، صحبت همکاران و یا غیره…

اگر درگیری فکری تمرکز شما را سلب می‌کند یک خودکار و کاغذ آماده کنید.

نوشتن مشکلات برای افزایش تمرکزهرچیزی که در ذهن‌تان است و شما را اذیت می‌کند یادداشت کنید.

آن قدر بنویسید تا ریزترین جزئیاتی که شما را آزار می‌دهد به‌ یاد آورید. صحبت دوستتان، طرز نگاه به شما، احساس بی ارزش بودن، احساس نگرانی، دلایل نگرانی و غیره…

حتی بنویسید که آیا این دلایل باید شما را نگران کند و یا نه؟ چرا چنین دلایلی می‌تواند باعث نگرانی شما شود؟ و …

هنگامی تمام دلایل را یادداشت کردید چند لحظه‌ای به آن نگاه کنید. اگر مشکل شما مسئله مهمی است که باید برای آن راه حلی پیدا کنید خوب هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهید. در اکثر مواقع این مشکلات احساسات منفی است که ما از دیگران دریافت می‌کنیم. نوشتن آنها و پیدا کردن دلیل اصلی ناراحتی به شما کمک می‌کند که کنترل ذهن خودتان را در دست بگیرید و احساس بهتری پیدا کنید.

پس از اینکه علت اصلی ناراحتی خود را پیدا کردید، سعی کنید بر نکات مثبت تمرکز کنید. در داستان دوستم که در بالا بیان کردم، او باید پس از پیدا کردن علت اصلی ناراحتی‌اش بر نکات مثبت آن شب تمرکز می‌کرد. باید به یاد دوستانی بود که آن‌قدر به او تبریک گفتند و در شادی او سهیم بودند. وقتی که زاویه دید خود را عوض کنیم و بر نکات مثبت تمرکز کنیم، احساس بهتری پیدا می‌کنیم.

وقتی خوشبین هستیم و بر امور مثبت تمرکز می‌کنیم، ذهنمان فعال تر است و به‌راحتی می‌توانیم تمرکز خود را افزایش دهیم. در این حالت می‌توانید ساعت‌ها به مطالعه یک کتاب بپردازید بدون اینکه موضوعی ذهن شما را درگیر کند.

آیا این روش افزایش تمرکز انجام شدنی است؟

سوالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که اگر می‌توانستم بر امور مثبت تمرکز کنم که دیگر مشکلی وجود نداشت. مشکل اصلی من عدم تمرکز بر امور مثبت است. همین اندازه که آگاه هستید مشکل شما چیست و شما به راحتی نمی توانید بر امور مثبت تمرکز کنید، قدم مهمی است. شما تا همین جا نیز فرد موفقی هستید.

تمرکز یک مهارت است و برای افزایش تمرکز همانند هر مهارت دیگری باید تمرین کنید. مطمئن باشید که فقط با خواندن این مقاله نمی‌توانید تمرکز خود را بهبود ببخشید.

ممکن است  دفعه اول که این تمرین را انجام می‌دهید نتیجه درست نگیرید. اما ناامید نشوید و چندین بار این روش را امتحان کنید. افزایش تمرکز همانند هر مهارت دیگری به تمرین و تمرین و تمرین نیاز دارد.

4 نظرات
 1. ولی بختیاری می گوید

  با سلام
  بسیار مقاله خوب و عالی بود، افزایش تمرکز و جلوگیری از ورود افکار منفی، بزرگترین مشکل هر فردی است که میخواهد کاری انجام دهد.
  تشکر از مقاله خوبتان

  1. سارا حمیدی می گوید

   سپاسگزارم جناب بختیاری شاد باشید.

 2. علی فلاح پور می گوید

  ممنون که به یکی از بزرگترین مشکلات افراد میپردازید . اونم توی عصری که تکنولوژی داره همه تلاشش رو میکنه که تمرکز رو از ما بگیره

  1. سارا حمیدی می گوید

   سپاسگزارم جناب فلاح پور. شاد باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.