چگونه مغز خود را فعال‌تر کنید؟ آیا پر مشغله بودن سبب فعال‌تر شدن مغز می‌شود؟

در جامعه امروز اکثر انسان‌ها مغز فعال‌تری می‌خواهند. آنها می‌خواهند کارهای متفاوتی را انجام دهند و باید بتوانند به‌درستی به همه کارها نظارت کنند. برخی در پی یافتن راه‌حلی هستند که مغز خود و یا به‌عبارتی تمرکز، حافظه، دقت، تیزبینی، مهارت‌های کلامی و دیگر توانایی‌های مغز خود را فعال و قوی کنند. گاهی اوقات می‌شنوم که برخی احساس می‌کنند کار زیاد سبب ضعیف شدن قدرت مغزی آن‌ها گردیده است. آنها احساس می‌کنند که قدرت حافظه‌شان در حال کاهش است. کلیدهایشان را گم می‌کنند و آن را به ضعف حافظه خود نسبت می‌دهند. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا کار
زیاد و یا مشغله زیاد داشتن سبب کاهش قدرت مغزی می‌گردد و یا برعکس شما را فعال‌تر ذهن و مغز شما را تقویت می‌کند؟

آیا با افزایش سن قدرت مغز کاهش می‌یابد؟

در گذشته چنین اعتقادی وجود داشت که با افزایش سن حافظه و یا به‌عبارتی توانایی‌های مغزی رو به زوال می‌رود و هیچ انسانی از این مشکل در امان نیست. این طبیعت مغز است و چاره‌ای ندارد.
امروزه می‌دانیم که مغز انسان‌ها قابل رشد و قابل تقویت شدن است. مغز انسان‌ها هیچ گاه ضعیف نمی‌شود بلکه این خود انسان است که با افزایش سن کمتر از مغزش استفاده می‌کند. مغز ما یک قاعده ثابت دارد. یا باید از آن استفاده کنی و یا آن را از دست می‌دهی. با افزایش سن مردم دیگر کمتر به یادگیری و فکر کردن اهمیت می‌دهند. آنها دوست دارند کارها را به بقیه بسپارند و توجه و دقت کمتری به اطراف خود می‌کنند. بنابراین بسیار طبیعی است
که قدرت مغز آنها کاهش یابد؛ زیرا از آن کمترین استفاده را می‌کنند.

بگذارید از دوران کودکی یک مثال بزنیم…

زمانی که به مدرسه می‌رفتید را به یاد آورید. هنگامی که اول مهر بعد از یک تابستان عالی قرار بود به مدرسه برویم، بسیار اذیت می‌شدیم. گاهی دوستان‌مان می‌گفتند که نمی‌توانند به‌خوبی بنویسند و گویی دستشان برای نوشتن سنگین شده است. آیا شما هم چنین موضوعی را تجربه کرده‌اید؟
باید بگویم که از آنجا که بچه‌ها در تابستان کمتر قلم به‌دست می‌گرفتند، این قدرت در آنها کاهش می‌یافت و اول مهر نمی‌توانستند همانند سال قبل به‌روانی بنویسند. البته موضوع بسیار مهم این است که پس از مدتی و با شروع سال تحصیلی توانایی نوشتن در آنها تقویت می‌شد. آنها پس از مدتی مشکل خود را از یاد می‌بردند و به‌عبارتی قدرت مغز مرتبط به هماهنگی دست و مداد تقویت میشد.
بنابراین در هر سن و هر موقعیتی که هستید با به‌کارگیری مغزتان می‌توانید آن را تقویت کنید و یا آن را بهبود بخشید.

آیا کار زیاد مغز شما را فعال‌تر می‌کند؟

طی تحقیقاتی که انجام شده است کار زیاد سبب فعال‌تر شدن مغز و تقویت توانایی‌های مغزی می‌گردد. هنگامی که شما در طی روز برنامه‌های متفاوتی داشته باشید و یا به‌عبارتی مشغله بیشری داشته باشید مغز شما مدام در حال فعالیت است و بنابراین مغز فعال‌تری خواهید داشت.
این جمله را شنیده‌اید که گفته می‌شود: زمانی که چندین کار برای انجام دادن داشته باشی نتیجه بهتری می‌گیری. من خودم به راستی این جمله را قبول دارم. زمان‌هایی که حس می‌کنم سرم خیلی شلوغ است و در طی یک روز باید کارهای زیادی را انجام دهم علاوه بر اینکه همه کارها را انجام می‌دهم؛ بازده کاری‌ام نیز افزایش می‌یابد. اما اگر در روز وظیفه خاصی بر عهده نداشته باشیم و فقط بخواهیم یک کار کوچک انجام دهیم مثلا خریدی بکنیم آن را هم به سختی انجام می‌دهیم.
بنابراین برنامه‌های کاری متفاوتی برای خود در نظر بگیرید تا مغز خود را فعال‌تر کنید.

آیا مشغله زیاد داشتن سبب افزایش استرس و ضعیف شدن حافظه نمی‌شود؟

استرس، نگرانی و افکار بیهوده همگی سبب تضعیف مغز انسان می‌شود. هنگامی که در برنامه کاری خود استرس زیادی را متحمل شویم به‌مرور قدرت مغزی ما کاهش می‌یابد و منابع مغزمان به استرس و نگرانی اختصاص داده می‌شود. در نتیجه از آن‌جا که کاملاً درگیر نگرانی و استرس هستیم از مغزمان استفاده نمی‌کنیم و حافظه‌ما ضعیف می‌گردد.
اما مشغله زیاد داشتن به معنای تحمل استرس زیاد نیست. اگر درگیری و نگرانی کاری شما آنچنان زیاد است که گاهی احساس می‌کنید نمی‌توانید به‌خوبی فکر کنید مطمئن باشید مغزتان در حال تضعیف شدن است. پس منظور ما در این قسمت نگرانی‌های و فشارهای بی‌پایان کاری نیست.
هنگام پر مشغله بودن انسان کمی تحت تاثیر استرس و نگرانی قرار می‌گیرد اما مزایای آن به‌قدری بیشتر است که این استرس و نگرانی را پوشش می‌دهد. این استرس و نگرانی به انسان کمک می‌کند که سریع‌تر به کارها رسیدگی کند و در نتیجه بیشتر از مغز خود استفاده کند و درنتیجه مغز فعال‌تری داشته باشد.
بنابراین برنامه‌های متفاوتی برای خود در نظر بگیرید و از امروز زمان خود را به انجام کارهایی در جهت اهدافتان و تقویت مغزتان اختصاص دهید.

6 نظرات
 1. شهرام تجزيه‌چي می گوید

  استاد جمیدی گرامی
  سلام
  همه آرزو دارند مغز قوی‌تری داشته باشند ولی راه تقویت مغز را نمی‌دانند. ممنون از شما که این راه را نشان دادید.

 2. فرزانه قهرماني می گوید

  قلم بسيار روان و خوبي داريد ممنونم بابت مقاله خوبتان

  1. admin می گوید

   سپاسگزارم خانم قهرمانی عزیز. شاد باشید.

 3. مريم زينلي می گوید

  مقاله جالبي بود /موفق باشيد

 4. R7 می گوید

  من کلاس هفتم هستم و درسم خیلی خوبه اما تو تابستون واقعا خنگ میشم هیچ چیز یادم نمیاد و سریع همه چیز رو از یاد میبیرم
  میخواستم اگه میشه لطفا کمکم کنیم .
  خیلی ممنون خانم قهرمانی مطلب مفید بود.

  1. سارا حمیدی می گوید

   دوست عزیز سلام

   در تابستان مدت زمانی را صرف مطالعه درس های گذشته و یا درس های پیش رو کنید. شاد باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.