چرا انگیزه ندارم ؟

چرا انگیزه ندارم؟

چرا انگیزه ندارم عبارتی است که اغلب مردم به دنبال آن هستند. پیدا کردن اینکه چه چیزی به ما انگیزه می‌دهد و چرا در شرایطی که نیاز به انگیزه داریم نمی‌توانیم با حوصله و انگیزه کار خود را انجام دهیم همیشه برای ما دغدغه بزرگی است.

در این مقاله علت بی انگیزگی را بررسی می‌کنیم. در انتها شما می‌توانید با استفاده از نکات گفته شده سیستمی برای خود پیاده سازی کنید که در آن خواسته‌ها و اهداف خود را با انگیزه بیشتری دنبال کنید. پس از خواندن این مقاله باید بتوانید سیستم انگیزه مخصوص به خود را طراحی کنید.

انگیزه چیست؟

انگیزه نیرویی است که ما را به سمت اهداف و خواسته‌هایمان سوق می‌دهد. ممکن است شما هم ماننده بسیاری از افراد دیگر برای خود هدف‌هایی در نظر گرفته‌اید:

 • درس خواندن با تمرکز بالا

 • شرکت در آزمون دکتری

 • دریافت نمرات خوب در امتحانات دانشگاه

 • صبح زود بیدار شدن

 • برگزاری نمایشگاه تخصصی خود

 • وقت گذراندن با اعضای خانواده

 • کسب درآمد کافی

 • یادگیری یک مهارت مورد نیاز

و مثال‌های بیشماری که در مورد اهداف و خواسته‌های هر فردی می‌توان گفت.

برای اینکه بتوانیم این اهداف را دنبال کنیم باید یک نیرویی درون ما وجود داشته باشد که به ما کمک کند. باید این خواسته آنقدر برای ما مهم باشند که برای رسیدن به آنها تلاش کنیم.

بسیاری اوقات این نیرو به ما کمک می‌کند تا به انتهای مسیر برسیم در حالیکه گاهی آنچنان درگیر روزمرگی میشویم که این نیرو محو میشود و ما در طی مسیر دچار بی انگیزگی و یا بی حوصلگی میشویم. اینجاست که از خود می پرسیم چرا انگیزه ندارم ؟

مطمئن هستم که انگیزه را به خوبی میشناسید و حتی خیلی بهتر از من می‌توانید آن را تعریف کنید بنابراین بیشتر در این مورد صحبت نمی‌کنم و از شما درخواست دارم همین حالا یک خودکار و یک کاغذ بردارید و تعریف خود از انگیزه را بنویسید.

همین حالا یک خودکار و یک کاغذ بردارید و تعریف خود از انگیزه را بنویسید.

انواع انگیزه

انگیزه به دو دسته تقسیم می‌شود. انگیزه درونی و یا انگیزه بیرونی.

انگیزه بیرونی عواملی بیرونی هستند که شما را تشویق می‌کنند تا مسیر خود را ادامه دهید. برای مثال دریافت پاداش، یک نمره خوب، تشویق شدن از طرف دیگران و هر عامل بیرونی که به شما برای حرکت سوخت می‌رساند.

انگیزه درونی از درون ما نشئت می‌گیرد و به ما کمک می‌کند تا آرزوها، رویا ها و خواسته های خود را پیگیری کنیم. میل به پیشرفت، استقلال و رسیدن به آرزوهای شخصی همه و همه از دورن ما سرچشمه می‌گیرند و نیروی کافی برای ادامه مسیر را برای ما فراهم می‌سازد.

سوختی که از طریق انگیزه درونی برای ما ایجاد می‌شود پایدارتر و ارزشمندتر است و نیروی بیشتری برای ادامه مسیر برای ما فراهم می‌کند.

با این حال انگیزه نوسان دارد و گاهی انگیزه ما در بالاترین حد خود است و گاهی این انگیزه افت پیدا می‌کند. اما مسئله اصلی زمانی است که این انگیزه به کلی کمرنگ می‌شود.

چرا انگیزه مهم است؟

گاهی اوقات وقتی که احساس می‌کنیم هدف خود را پیدا کرده‌ایم این انگیزه گم می‌شود و آنچه که باید ما را به جلو هل دهد وجود ندارد.

بنابراین مدام بی‌حوصله و ناامید می‌شویم. مطمئن نیستیم که آیا می‌توانیم به هدف خود برسیم و یا نه. واقعیت این است که سوخت لازم برای رسیدن به خواسته‌تان به اتمام رسیده‌است و شما وسط راه گیر افتاده‌اید.

در بسیاری از اوقات این سوخت آنقدر کم بوده که قبل از از شروع مسیر به اتمام رسیده است. شما در تلاش هستید که در جهت خواسته خود قدم بردارید اما سوخت لازم که همان انگیزه است وجود ندارد.

بنابراین به محض کم‌رنگ شدن انگیزه احتمال رسیدن به خواسته و یا هدفمان نیز کم می‌شود. از این رو دچار ناراحتی و نگرانی می‌شویم و مدام انگیزه خود را سرزنش می‌کنیم. باور داریم که اگر انگیزه ما به درستی کار می‌کرد می‌توانستیم به خواسته خود برسیم اما به دلیل کم‌کاری او الان وسط راه گیر افتاده ایم.

به اعتقاد من اگرچه انگیزه خیلی مهم است و سوخت لازم برای طی مسیر را برای ما فراهم می‌کند ولی مشکل اصلی گم شدن انگیزه نیست. مشکل اصلی پیدا نکردن انگیزه واقعی است. وقتی انگیزه خود را به‌درستی نمی‌دانید پس این کاملاً طبیعی است که در بین مسیر آن را از دست دهید.

پیدا کردن انگیزه اصلی و اینکه چرا انگیزه ندارم ؟

شاید شنیدن این جمله برایتان عجیب باشد اما انگیزه یک کپسول خوراکی نیست. توقع نداشته باشید که یک کپسول بخورید و سپس با انگیزه زیادی درس خواندن، کار و یا روز خود را شروع کنید. همانطور که تا اینجا می‌دانید یکی از دلایلی بی انگیزگی، نبود انگیزه اصلی است.

بگذارید برایتان مثالی بزنم. شما می‌خواهید درس بخوانید. چند روز اول درس خواندن را با انگیزه بالایی شروع کرده‌اید اما الان در نیمه راه سوخت شما به اتمام رسیده است. بیایید انگیزه شما را بررسی کنیم:

بررسی موردی

– درس خواندن از علایق من است. من می‌خواهم درس بخوانم تا فرد موفق‌تری باشم. من به شدت به درس خواندن علاقه دارم و آن را برای پیشرفت کار و زندگی ام حیاتی می‌دانم.

انگیزه‌ای که پشت عبارت بالا است انگیزه پیشرفت است. یعنی نیرویی که من را به سمت هدفم (در س خواندن) پیش می‌برد میل درونی من به پیشرفت است. من می‌خواهم پیشرفت کنم و خواسته من واقعی است. اما این انگیزه (تمایل به پیشرفت) سوخت لازم را به من نمی‌رساند.

در اینجا این موضوع مطرح می‌شود که آیا شما انگیزه اصلی خود را پیدا کرده‌اید؟

در بسیاری از جلسات کوچینگ وقتی بر روی این موضوع با مراجعینم کار می‌کنم پس از چند جلسه مشخص می‌شود که انگیزه اصلی آنها تمایل به پیشرفت نبوده‌است. آنها به دنبال رضایتمندی بیشتر در زندگی خود بوده‌اند. از این رو تصمیم گرفته‌اند که برای رسیدن به این رضایت درس بخوانند. اما پس از شروع درس خواندن در ذهن ناخودآگاه خود دچار چالش می‌شوند. آیا به‌راستی درس خواندن برای من رضایتمندی به همراه خواهد داشت؟ و از آنجا که آنها برای رسیدن به رضایتمندی قصد درس خواندن داشته‌اند به تناقض می‌رسند و سوخت آنها که رضایتمندی حاصل از درس خواندن بوده است تمام می‌شود.

بنابراین راه حل کلیدی پیدا کردن انگیزه این است که از خود بپرسید چرا می‌خواهم کار x را انجام دهم؟

 • چون می‌خواهم پیشرفت کنم.

چرا می‌خواهی پیشرفت کنی؟

 • احساس بهتری خواهم داشت.

این حس بهتر چه چیزی برای تو به ارمغان می‌آورد؟

 • رضایتمندی از زندگی‌ام

اگر به این رضایت مندی که می‌گویی برسی زندگی‌ات چه تغییری خواهد کرد؟

 • اعتماد به نفس بالاتری خواهم داشت. خودم را بیشتر دوست دارم و پس از آن به کارهای مورد علاقه خود میرسم.

فکر می‌کنی درس خواندن آن راهی است که به تو کمک می‌کند اعتماد به نفس بالاتری داشته باشی؟

 • شاید بله و شاید نه

اگر جواب شما بله باشد پس مطمئناً انگیزه و سوخت مورد نیاز خود را پیدا کرده‌اید و اگر جواب شما نه باشد احتمالاً هدف خود را به درستی انتخاب نکرده‌اید.

برخی روش‌های یافتن انگیزه گم شده

همان‌طور که دیدید وقتی به دنبال جواب سوال چرا انگیزه ندارم هستید ممکن است که

 • انگیزه واقعی خود را پیدا نکرده باشید

 • هدف خود را به درستی انتخاب نکرده باشید

مثال‌ها و دلایل بیشماری وجود دارند که ممکن است شما انگیزه خود را به درستی پیدا نکرده باشید که همه‌ آنها در این مقاله نمی گنجد. در بسیاری از اوقات پیدا کردن انگیزه اصلی شما نیز به آسانی مثال بالا نیست. گاهی لازم است چندین ساعت در این مورد گفت‌و گو شود تا بتوانید خواسته و انگیزه اصلی خود را پیدا کنید. با این حال می‌توانم به شما بگویم که اگر می‌خواهید یک سیستم موثر برای انگیزه خود طراحی کنید در ابتدا با خود صادق باشید.

همین الان برای خود مشخص کنید که هدف و انگیزه شما از کاری که می‌خواهید انجام دهید چیست؟ پس از آن با پرسیدن سوالاتی همانند آنچه برایتان گفتم به لایه‌های عمیق‌تر ذهن ناخودآگاه خود بروید. در ذهن خود کنکاش کنید که آیا رسیدن به هدف x تنها به دلیل رسیدن به y  هست؟ و یا در لایه‌های زیرین ذهن شما موضوع دیگری نهفته است. ممکن است شما در تلاش برای رسیدن به x هستید تا بتوانید به z برسید و با پیدا کردن این موضوع متوجه شوید که برای رسیدن به z راههای دیگری به جز x هست و برای همین است که انگیزه لازم برای طی کردن مسیر را ندارید.

نقش کوچینگ در افزایش انگیزه

کوچینگ با هدف کمک به مراجع برای پیدا کردن انگیزه و هدف و همچنین افزایش عملکرد نقش فوق‌العاده موثری را ایفا می‌کند.

اگر شخص آمادگی تغییر را داشته باشد می‌تواند با کمک کوچ و با استفاده از خدمات کوچینگ زندگی ایده آل خود را بسازد.

دوره کوچینگ یک دوره حداقل ۴ جلسه‌ای است که در آن دوره با کوچ خود بر روی خواسته‌تان کار خواهید کرد. هر هفته یک جلسه خواهید داشت که این جلسات به‌صورت تلفنی و یا اینترنتی برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر بر لینک زیر کلیک کنید.

جلسات خصوصی کوچینگ

51 نظرات
 1. ولی بختیاری می گوید

  با سلام خدمت استاد گرامی
  انگیزه نقش اساسی در انجام اعمال و رفتار ما دارد، و همین انگیزه می تواند چگونگی حرکت ما را نشان دهد و شما به چه خوبی در این مقاله، بحث را شفاف و روشن بیان نمودید.
  امیدوارم که بتوانم از این مقاله به نحو شایسته استفاده لازم را ببرم.
  با تشکر

  1. سارا حمیدی می گوید

   سپاسگزارم جناب بختیاری و ممنون از پیام های خوبی که برای ما می نویسید. شاد باشید

 2. سیامک می گوید

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون من پسری هستم با تمرکز بسیار بالا حتی خواب خود را هم کنترل میکنم اما من هدف های بسیار دارم ولی هیچ انگیزه ای برایشان ندارم آیا میتوانید مرا راهنمایی کنید؟ با تشکر

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز لطفا هدف های خودتون را دوباره بررسی کنید و انگیزه های خود را از رسیدن به هدف مشخص کنید.
   جلسات کوچینگ خیلی میتواند به شما کمک کند. برای آشنایی با این جلسات بر لینک زیر کلیک کنید.

   جلسات خصوصی کوچینگ

 3. آموزش بازاریابی شبکه ای می گوید

  سلام خانم حمیدی.
  ازتون بخاطر نشر محتوای باکیفیت در اینترنت تشکر میکنم.
  براتون آرزوی موفقیت و تداوم این مسیر رو دارم.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز ممنون از پیامتون. شاد باشید.

 4. محمد حسن می گوید

  سلام
  امروز با سایت شما آشنا شدم و خیلی وقته در مورد ذهن آگاهی تحقیق میکنم وبه ایده من اولین اولویت موجود هوشمند دهن آگاهیه وبعد موضوع طلب وخواسته خیلی متشکرم از مطالب ارزشمندتون

  1. سارا حمیدی می گوید

   سپاسگزارم دوست عزیز و براتون بهترین های را آرزوها می کنیم. شاد باشید

 5. محمد حسن می گوید

  عاقبت دست بدان سرو بلندش برسد
  هر که را در طلبت همت او قاصر نیست

 6. متین می گوید

  باسلام و وقت بخیر سپاسگزارم بابت مطالب مفید و رایگان بی نهایت سپاسگزارم من فقط یک سوال دارم چرا در موقع تجسم همیشه خودم رو نفر سوم میبینم نمیتونم خودواقعی ام رو ببینم یا واسه چند لحظه کامل میرم توی اون موقعیت ولی باز نفر سوم میشوم و ی مشکل دیگه صدا ها رو توی تجسم نمیتونم بشنوم و مجبور میشم بجای بقیه حرف بزنم توی تجسمم این رو میدونم مشکل از تمرکز من است ولی راه حل مشکل رو نمیدونم سپاسگزارم اگه میتونید راهنمایی کنید

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز. تجسم نیاز به تمرین دارد و زمان می برد تا شما بتوانید در آن مهارت پیدا کنید. پیشنهاد می کنم کتاب قدرت تصویر سازی تونی بوزان را مطالعه کنید.
   شاد باشید

 7. امیرحسین می گوید

  با سلام خدمت خانم حمیدی .من ۱۷ساله هستم سال دیگر میرم دوازدهم و کنکور ۹۸دارم.در حال حاضر قصد درس خواندن برای کنکور دارم و شروع کردم اما هیچ انگیزه ای برای درس خواندن ندارم من رشته تجربیم .پزشکی آرزوی همه ماست اما زمانی که به این فکر میکنم که از بین بیش از ۶۰۰هزار نفر هزار تا بیشتر پزشکی قبول نمیشن دلسرد میشوم البته من خودم میدانم که ذاتا توانایی و استعداد و علاقه نسبت به پزشکی ندارم اما به دلایلی از جمله پرستیژ اجتماعی-درآمد بالا و ادامه شغل اجدادی بدین سو رفتم.البته اکثر درسام خوبه بجز ریا ضی و فیزیک که محاسباتی اند.راستش من از کودکی مینوشتم داستان و شعر .عاشق تاریخ جغرافیا فلسفه روانشناسی ودین هستم اینا استعدادای من بودن.اما به دلایلی از جمله نبودن مدرسه خوب در منطقه واینکه این رشته دیدگاه سطح پایینی در میان افراد جامعه دارد به رشته انسانی نرفتم .حالا نمیدانم چکار کنم هیچ رغبتی به درس خواندن برای کنکور در تابستان ندارم .در حالیکه سایتی رو پیدا کرده ام که تمام فیلم های کنکوری رایگان رو داره و میتونم از دیگران جلو بزنم.در ضمن مشکلاتی از قبیل اعتماد به نفس پایین فقدان لذت از درس خواندن منزوی بودن و اسکیزويد دارم میدونم که زیاد و بی ربط نوشتم اما هرچه که میتوانید به من کمک کنید تو رو خدا ببخشید بازم شرمنده زود جواب بدین.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام امیر حسین عزیز.
   شما باید برای درس خوندن اهداف خودت را بنویسی و برای رسیدن به هدف هات برنامه ریزی کنی. اگر هدفت از درس خوندن رو بدونی و بتونی برنامه ریزی کنی به طوری که روزانه بدونی چه کاری رو باید انجام بدی میتونی در این زمینه موفق بشی. پیشنهاد میکنم که از کمک یک مشاور هم استفاده کنی تا بتونی بهتر برنامه ریزی کنی.

 8. الهه می گوید

  این مطلب مفید بود اما تو طول خوندنش داشتم فک میکردم واقعا میدونم چی رو‌دوست دارم انجام بدم! حس میکنم نه هدف دارم نه انگیزه نه رویا! شاید از اینه ک همه چیو دوست دارم، و توی سن سی و‌چعار سالگی فقط حس میکنم زندگی بیهوده ای داشتم! قک میکردم بی انگیزم اما راستش حتی نمیدونم چس میخوام از زندگیم! میدونم به کمک نیاز دارم اما نمیدونم چ‌کمکی و…
  به نسبت مطالبی ک‌راجع به بی انگیزگی توی سایتا خوندم مطلبتون کاملتر و مفید تر بود،

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم
   خیلی خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بود. مهم نیست که الان به چه چیزی علاقه دارید و چه هدفی دارید
   در حال حاضر شروع به انجام کاری کنید هر کاری. شرکت در یک کلاس آمورشی، یادگیری یک ساز مورد علاقه ، یادگیری یک زبان خارجی
   برای شروع کافی است اقدام کنید هر اقدامی هرچند کوچک مسیرهای بیشمار زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد. باور داشته باشید که شما می توانید. شاد باشید…

  2. مسعود می گوید

   سلام.دقیقامن همسن شما هستم و موارد ذکر شده ی شما با من یکسان بود

 9. امیرحسین می گوید

  سلام خانم حمیدی من همون امیرحسینیم که چند ماه پیش پیام دادم پیامم دو پست قبلی بود.من چند هفته بعد از اون پیام شروع کردم به برنامه ریزی و درس خواندن در مرداد ماه واقعا همه چیز عالی بود هدفم پزشکی رو داشتم باور میکردم و خود به خود ساعت هفت صبح بیدار میشدم روزانه به طور متوسط ۷ساعت درس میخونم بعضی روزام ۵ساعت. در شهریور مشکلاتی پیش اومد که نشد درس بخونم مثل سفر رفتن و..ولی با اینحال تابستون تونستم دروس دهم و یازدهم رو بخونم .اما الان که مهر شده میبینم موتور محرکی که منو هل میدادبه سمت هدفم سوختش تموم شده فردا آزمون دارم و هیچ حوصله درس خوندن ندارم تازه مطالبی که تابستان خوندم بیشترش یادم رفته نمیدونم چرا چیکار کنم دوباره انگیزه قبلیم رو بدست بیارم؟؟ اگه کمکم کنید ممنون میشم.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام امیر حسین عزیز
   بهت تبریک می گم که در تابستان با برنامه ریزی و پشتکار درس خوندن رو شروع کردی و تونستی درس های پایه را مطالعه کنی. امیر حسین این کاملاً طبیعیه که وقتی فاصله بین درس خوندن ایجاد بشه و مدتی رو سرگرم مسافرت و انجام کارهای دیگر باشی حست برای درس خواندن کم رنگ شود. پیشنهاد می کنم دوباره اهدافت رو مرور کنی، مجدد برنامه ریزی کنی و از قدم های کوچک شروع کنی برای مثال امروز فقط ۱ ساعت درس بخونی و در روزهای اینده به مرور این ساعت را زیاد کنی. مقالات برنامه ریزی میتونه بهت کمک کنه.

   چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟ دلایل عدم عمل کردن به برنامه

   تقویت تمرکز ذهن در درس خواندن

   موفق باشی

 10. عاشق ادبیات می گوید

  سلام خانم‌حمیدی من ۳۶سالمه و ارشد ادبیات فارسی دارم ..دوست دارم برا مقطع دکتری بخونم ولی اصلا انگیزه ندارم همه ی کتابها رو جمع آوری کردم برای خوندن ولی آخرش زده میشم و میگم آخرش که چی فقط ی مدرک میگیرم کار که نیست..آخه من با نمره ی ۹۷از آزمون استخدامی رد شدم فقط به خاطر بی سهمیه بودن من…همین خیلی اذیتم میکنه…گاهی میگم کنکور تجربی بدم ولی باز سر در گمم هر روز با خودم درگیرم

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم

   شما باید به اهدافت فکر کنی و باور داشته باشی که در نهایت راهی برای رسیدن به خواسته هایت پیدا می کنی. پیشنهاد می کنم از جلسات کوچینگ استفاده کنید تا بتونید روی باورهای خود کار کنید و برای اهداف خود قدم بردارید.

   همچنین مقاله چرا به خواسته هایم نمی رسم را مطالعه کنید.

   شاد باشید…

 11. حسین می گوید

  با سلام و احترام،، بنده پشت کنکوری هستم و یه مشکلی که توی درس خوندن دارم اینه که درک مطلب از یک متن یا هر چیزی رو که میخونم ندارم و پردازش مغزم ضعیفه،میشه بگین باید چ کار کرد؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز. درک مطلب پایین به دلیل عدم تمرکز و دقت در هنگام مطالعه پیش می آید. پیشنهاد می کنم کتاب یادگیری در عمق ۴ متری را مطالعه کنید. همچنین پیشنهاد ویژه شرکت در دوره تقویت تمرکز و کنترل ذهن می باشد. شاد باشید

   1. حسین می گوید

    يعني میفرمایید امکان نداره،تمرکز باشه اما پردازش ضعیف باشه یا همون درک مطلب کم باشه؟؟؟؟؟؟

    1. سارا حمیدی می گوید

     دوست عزیزم یکی از دلایل درک مطلب پایین عدم تمرکز کافی و یا نداشتن مهارت مطالعه است. اگر مهارت مطالعه را به خوبی می دانید و تمرکز خوبی دارید پیشنهاد می کنم با یک متخصص صحبت کنید.
     شاد باشید

     1. حسین می گوید

      سپاس

 12. Bianca می گوید

  سلام امروز با سایت اشنا شدم و این مطلب رو خوندم
  هوش بالایی دارم و خیلی هم خوب میتونم درس بخونم اما متاسفانه بدلیل نداشتن انگیزه درس رو نمیخونم و همش با خود میگم هدفم چیه اما متاسفانه پاسخی برای این سوال ندارم

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم
   پیدا کردن چرایی هدفتان از درس خواندن کمک زیادی به شما خواهد کرد. برای خود مزایا و معایب درس خواندن را بنویسید و تمرین های گفته شده در این مقاله را انجام دهید. منتظر دریافت خبر های موفقیت شما هستیم. شاد باشید

  2. امیر حسین می گوید

   سلام. Bianca عزیز نمیدونم چرا برای من پیام فرستادی، البته ما دو وضع مشابه هم دیگه داریم منم مثل تو گاهی انگیزه م رو از دست میدم و نمیدونم هدفم چیه، نمیدونم چه رشته ای هستی یا دوازدهمی یا پیش دانشگاهی هستی اما تو باید در مرحله اول رشته مورد علاقه ات رو انتخاب کنی و براش تلاش کنی و باور داشته باشی که بهش میرسی پیشنهاد میکنم از اهرم رنج و لذت برای هدفی که مشخص کردی استفاده کن. اگه نمیدونی چیه در اینترنت درباره اش تحقیق کن، امیدوارم موفق باشی همیشه ???

 13. محمد می گوید

  ممنونم از مطلب خوبت.چرا هر کاری میکنم نمیتونم برای درس خوندن انگیزه بگیرم؟

 14. نازنین می گوید

  با عرض سلام خسته نباشید
  من امروز با سایتون آشنا شدم
  امسال من به پایه نهم میرم دوست دارم امسال معدلم بالاتر از پارسالم بشه و متئسفانه هیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم
  همین چند روز پیش بعد ۸ سال هدفمو پیدا کردم دوست دارم به اون هدف برسم ولی هیچ انگیزه ندارم همش افکار منفی به ذهنم میاد مثلا توی دلم هی میگم تو نمی تونی موفق بشی
  نمیدونم چکار کنم وقتی برنامه ریزی میکنم به درستی بهش عمل نمیکنم مثلا با خودم میگم تو باید امروز ۲-۳ ساعت درس بخونی کتاب باز میکنم فوقش نیم ساعت یا ربع میخونم …
  یا وقتی دارم درس میخونم تمرکز درست حسابی ندارم فکرم جای دیگس نگام روی کتاب دیگه نمی دونم چکار کنم
  لطفا ی راهنمایی کنید ممنونم

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   دوست عزیزم سلام

   بهتون پیشنهاد می کنیم در دوره راز مدیریت انگیزه شرکت کنید. این دوره بهتون کمک می کنه برای همیشه از دست بی انگیزگی رها شوید و به جای آن برای رسیدن به خواسته هایتان اقدام کنید. شاد باشید

 15. نازنین می گوید

  با عرض سلام خسته نباشید
  من امروز با سایتون آشنا شدم
  امسال من به پایه نهم میرم دوست دارم امسال معدلم بالاتر از پارسالم بشه و متئسفانه هیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم
  همین چند روز پیش بعد ۸ سال هدفمو پیدا کردم دوست دارم به اون هدف برسم ولی همش افکار منفی به ذهنم میاد مثلا توی دلم هی میگم تو نمی تونی موفق بشی
  نمیدونم چکار کنم وقتی برنامه ریزی میکنم به درستی بهش عمل نمیکنم مثلا با خودم میگم تو باید امروز ۲-۳ ساعت درس بخونی کتاب باز میکنم فوقش نیم ساعت یا ربع میخونم …
  یا وقتی دارم درس میخونم تمرکز درست حسابی ندارم فکرم جای دیگس نگام روی کتاب دیگه نمی دونم چکار کنم
  لطفا ی راهنمایی کنید ممنونم

 16. فاطمه می گوید

  من سال دوازدهم تجربی هستم ولی هیچ تلاشی برای درس خوندن نمیکنم هدف من جراح مغز و اعصاب شدنه ولی نمی دونم چرا تلاش نمیکنم من توی ۱۱سال تحصیلم هیچ وقت با برنامه پیش نرفتم همیشه برنامه می ریختم ولی عمل نمی کردم وشب امتحانی بودم
  وقتی می بینم دوستام چقدر تلاش میکنن برای رسیدن به هدفشون فقط حسرت می خورم
  لطفا کمکم کنید!!! نمی خوام عمرم رو این جوری از دست بدم.

  1. سارا حمیدی می گوید

   دوست عزیز سلام

   اگر برای خودتون هدفی دارید پس خیلی خوبه که برای رسیدن به اهداف تون برنامه ریزی و تلاش کنید. قرار نیست تلاش های شما کارهای سخت و طاقت فرسا باشد اما حس تلاش کردن در زندگی انسان شادی، رضایت و احساس موثر و مفید بودن پدید می آورد. پیشنهاد می کنم بهتون در دوره راز مدیریت انگیزه شرکت کنید. شاد باشید

 17. فاطمه می گوید

  من سال دوازدهم تجربی هستم و تابستون هیچ درسی نخوندم هدف من جراح مغزواعصاب شدنه ولی هیچ تلاشی نمیکنم من توی۱۱سال تحصیلم همیشه برنامه ریزی میکردم اما عمل نمی کردم
  وقتی می بینم دوستام چقدر برای هدفشون تلاش میکنم حسرت می خورم
  لطفا کمکم کنید!

 18. سید محمد می گوید

  خانم حمیدی ممنونم از مقالتون ، بنده هدفم تعیین شده هست اما با خودم درگیری‌های ذهنی دارم! یعنی اینکه بی‌انگیزگی من از نارحتی‌های ذهنی هستش و همین بس برای شروع یک روز تلخ!

  1. سارا حمیدی می گوید

   دوست عزیز سلام

   خیلی عالیه که مسئله اصلی بی انگیزگی خود را تشخیص داده اید. الان باید به این سوال فکر کنید که اگر هدف تان برای تان مهم است چکار باید کنید تا بتوانید ناراحتی های ذهنی خود را مدیریت کنید و به آنها اجازه ندهید رویاها و زندگی شما را کنترل کنند.

   شاد باشید

 19. هادی می گوید

  سلام خیلی ممنون

 20. hamidreza می گوید

  سلام ممنون از راهنمایی ها تون. من متاسفانه الان انگیزه ام رو از دست دادم برای درس خوندن . خیلی وقته که موفقیت رو بدست آوردم اما الان احساس میکنم که دیگه حس درس خوندن ندارم و کلا دور خودم میچرخم میشه لطفا راهنمایی کنید

 21. hamidreza می گوید

  اصلا یه سوال داشتم شده انگیزتونو از دست بدین و به خودتون بگین من یه موجود بی خاصیتی هستم؟ یا اصن یه سوال دیگه انگیزه شما از کاری که الان دارید انجام میدید( یا رسالتی که بر گردن دارید چیه)؟ در حالیکه هزاران کار دیگه وجود داره که در آمد های میلیلاردی میتونه براتون داشته باشه !!!
  یکیم اینکه من انرژیمو از دست میدم وقتی که میبینم بیانگیزه ام واقعا نمیدونم چی ب چیه !!!!!!!!!

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   سطح انگیزه به دلایل متفاوتی می تواند تغییر کند و ممکن است روزی از خواب بیدار شوید و اصلا حوصله و یا انگیزه کار کردن نداشته باشید اما نباید منتظر انگیزه بمانید و برای کارهایی که در دست دارید باید اقدام کنید. مقالات زیر را مطالعه کنید
   چگونه با انگیزه کار کنیم؟ مهم ترین راهکار تقویت انگیزه

   راز مدیریت انگیزه

   شاد باشید

 22. میثم می گوید

  با سلام نمی دانم چرا گاهی انگیزه من از یادم میرود گاهی اوقاب باهدف وگاهی اوقات بی هدف چر

 23. ابوالفضل می گوید

  سلام ببخشید من دهم تجربی هستم ب اهدافی ک تادحالا بهشون فکر کردم وواقعا علاقه داشتم رسیدم هدف بعدیم اوردن ر تبه تک رقمی در کنکور سراسری تجربیه انگیزه خودم رو از دست میدم شروع میکنم ولی ادامه دار نیست ووقتی نگاه میکنم میبینم ک اگ همونطور ادامه میدادم وقتی هم شروع میکنم میگم فایده نداره باید برنامه کامل تری داشته باشم همین فکرا تسلیمم میکنن در صورتی ک در درس ها بسیار مستعدم ب طوری ک درس های عمومی رو بدون خوندن و فقط یک خوانش سریع د ازمون های آزمایشی بالای۶۰ درصد میزنم واختصاصی ها هم خوب هستن وفقط ریاضی من را فلج کرده هرچه هم میخوانم بازهم میبینم تو این درس از بچه ها عقبم رویاهام خفنن ولی هدف دورهه راهنمایی در ضمن تجربی هستم تشکر

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   تمام تمرکزتون را بزارید رو درس خوندن نه دیگر بچه ها و یا درس هایی که توش خیلی قوی نیستید. برای رسیدن به هدف های بزرگ، قدم های کوچک باید بردارید تا موفق شوید. شاد باشید

 24. علی می گوید

  سلام
  تمام صحبتهاتون رو خوندم و لذت بردم ممنون
  بنده اهنگساز هستم من هم هدف دارم هم انگیزه داره هم اشتیاق دارم هم تصویر سازی میکنم اما موقع تمرین از تمرین فرار میکنم خودم رو به کار دیگه ای مشغول میکنم نمیدونم چرا؟؟

  1. سارا حمیدی می گوید

   علی عزیز سلام

   مرسی که برای من نوشته ای. لطفاً مقاله زیر را مطالعه کن

   آنچه مانع اقدام کردن برای خواسته هایتان میشود: بهتون میگم چی کار کنید

   شاد باشید

 25. علی می گوید

  سلام
  من ۱۴ سالمه خیلی ارزو دارم تقریبا هر روز هدف هام رو روی کاغذ مینویسم و بهشون فکر می کنم
  استعداد درس خوندن دارم در حدی که وقتی فقط به گفته های معلم سر کلاس گوش میکنم از اونایی که درس میخونند هم نمرم بالا تره ولی هیچ انگیزه ای برای درس خوندن ندارم و …..

  1. فرامرز می گوید

   خوب بود،دیگران برای خوابیدن قصه می‌گویند،
   ما قصه خود را می‌گویم تا دیگران بیدار شوند…

 26. فاطمه زهرا می گوید

  من از تمام وجودم میخوام به هدفم برسم . گاهی بی انگیزه میشم اما متوقف نمیشم . کم درس میخونم یه روزایی اما نمیزارم اصلا درس نخونم . چون به شدت به لطف و عنایت خدا معتقدم و عمیقا باور دارم وقتی خدا هست ، بی انگیزگی معنا نداره چون خدا هست و به کسی که تلاش بکنه خیلی کمک میکنه . اگه فراموش نکنیم که خدا هست ، مطمئناً لحظه به لحظه انگیزمون بیشتر میشه

 27. Cariz می گوید

  سلام مطالبتون خیلی مفید بود ممنونم
  من دهم هستم و به رشته ریاضی رفتم ولی هیچ انگیزه ای برای
  درس خواندن ندارم
  به دلایلی مانند کرونا که مدرسه ها مجازی شد من یه افت شدید در درسام داشتم و هیچی درس از هشتم و نهمم نخوندم و فقط برای امتحانات میخوندم برای همین از ذهنم پاک شده
  و الان که رفتم دهم نمیدونم علاقه ای به رشته ای که انتخاب کرد دارم یا نه من عاشق ریاضی بودم ولی به دلایل مجازی شدن من الان ریاضیم صفره و ازش متنفرم ولی نمیدونم چیکار کنم هیچی انگیزه و هیچ هدفی ندارم و اگه هم داشته باشم انقدرا برام مهم نیس که براش تلاش کنم کلا کرونا که اومد و مجازی شد دیگه هیچی برا من مهم نبود و نمی دونم چیکار باید کنم
  مشاوره های زیادی رفتم ولی فایده نداشت گفتم شاید اگه به شما بگم بتونین راهنماییم کنید
  و اینکه من خیلی سعی کردم برنامه ریزی کنم یا هدفای درستی انتخاب کنم ولی هیچی فایده ای نداشت ممنون میشم اگه راهنماییم کنید با سپاس

 28. Cariz می گوید

  سلام ممنون از متن خوبتون
  من کلاس دهم در رشته ریاضی هستم من قبلا به ریاضی خیلی علاقه داشتم ولی به کرونا شدید شد و مدرسه ها مجازی و من چیزی تو مجازی درست یاد نگرفتم و همه درسام الان ضعیفه
  و تصمیم گرفتم برم ریاضی و درس بخونم الانم که الان درس نخوندم و انگیزه ای و هدفی ندارم خیلی سعی کردم هدف برا خودم قرار بدم اما نشد خیلی سعی کردم که برنامه ریزی کنم اما نشد خیلی کارا کردم ولی کلا انگیزه ی قبلو ندارم و یه جورایی برام هیچی دیگه مهم نیست و درسم همینطور ولی نوبت اول خیلی کارنامم بد شد و برای آینده باید درس بخونم ولی هیچ راه حلی ندارم میشه لطفاً کمکم کنین که چیکار کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.