چرا به خواسته هایم نمیرسم؟ راه رسیدن به خواسته ها

چرا به خواسته ها یم نمیرسم؟

خواسته ها ی ما و رسیدن به آنها یکی از مهم ترین چیزهایی است که شاید هر فردی در زندگی اش می خواهد. هر فردی برای خودش خواسته ای دارد. از قبولی در یک آزمون، افزایش درآمد، پیدا کردن شغل بهتر، داشتن فرزند، خوردن غذا در یک رستوران خوب و …

نمی توانم برای خواسته ها حد و مرز خاصی مشخص کنم. ساده ترین موضوعات از نظر ما می تواند برای فرد دیگری خواسته مهمی باشد. بنابراین مهم نیست که خواسته تو در این زندگی چیست اما زمان هایی هست که نا امید می شوی و از خودت می پرسی که چرا به خواسته هایم نمیرسم؟

در این نوشته می خواهم دلایل نرسیدن به برخی از خواسته ها را با شما در میان بگذارم و همچنین از شما دعوت کنم تا به این موضوع فکر کنید و دلایل نرسیدن به خواسته ها را برای من بنویسید.
دوست عزیزم اینکه از شما درخواست دارم نظر خود را بنویسید چند دلیل دارد:
 • ذهن شما درگیر این موضوع میشود و می توانید راه حلی برای رسیدن به خواسته های خود پیدا کنید
 • نوشتن آگاهی جدیدی برای شما ایجاد می کند که فکر کردن به تنهایی قادر به ایجاد آن نیست
 • من و دوستان دیگر نیز تجربیات و تفکرات شما را می خوانیم و همه در کنار هم به بهبود کیفیت کار و زندگی یکدیگر کمک می کنیم.

چرا به خواسته هایم نمیرسم؟

خواسته های ما چه هستند؟

همه ما از زمانی که به این دنیا می آییم خواسته داریم. وقتی بچه ای گریه می کند خواسته ای دارد: ممکن است خواسته او شیر خوردن باشد، شاید نیاز هست پوشکش عوض شود و یا شاید می خواهد بخوابد.

بنابراین همان گونه که می دانید خواسته های ما از نوزادی همراه ما هستند و ما هرچه قدر که بزرگ تر میشویم خواسته های ما نیز بزرگ تر میشوند. بنابراین اینکه ما در زندگی مان خواسته هایی داریم خیلی خوب است و اگر هیچ خواسته ای نداشتیم زندگی معنا و مفهوم خود را از دست میداد.

تلاش برای رسیدن به خواسته ها و اهداف مان یکی از زیبا ترین و بهترین حس های دنیاست.

بنابراین مشکل کجاست؟

مشکل آنجاست که ما هرچه تلاش می کنیم به خواسته های خود نمیرسیم و در بسیاری اوقات نا امید میشویم. خودمان و یا دیگران را سرزنش می کنیم و احساس نا امیدی شدیدی را تجربه می کنیم. دیگر دوست نداریم برای هیچ چیزی در زندگی تلاش کنیم چون احساس می کنیم که تلاش بی فایده است. در بسیاری اوقات احساس بی لیاقتی و بی ارزشی به  ما دست میدهد. در چنین شرایط اغلب فرد:

 • خودش را دست کم می گیرد
 • هر روز دغدغه های ذهنی اش بیشتر میشود
 • تمرکزش کمتر میشود
 • کمتر تلاش می کند
 • بیشتر اهمال کاری می کند
 • کارها را به تعویق می اندازد
 • لحظه حال را از دست میدهد زیرا بیشتر در گذشته و یا آینده زندگی می کند
 • و در نتیجه کمتر و کمتر به خواسته هایش می رسد

 

چرا به خواسته هایم نمیرسم؟

چرا به خواسته ها یمان نمیرسیم؟

روزانه ایمیل های زیادی دریافت می کنم که افراد از اینکه به خواسته های خود نمیرسند شاکی هستند. آنها از من چنین سوالی را می پرسند:

چرا به خواسته ام نمیرسم؟

راستش نمیدانم

اینکه فرد به خواسته خود نمیرسد می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد و به راستی با یک خط ایمیل من نمی توانم به او بگویم که چرا به خواسته اش نرسیده است زیرا:

 • ارزش هایش باید مشخص شود
 • باور هایش باید مشخص شود
 • جایگاه خواسته اش و علت اینکه چرا این خواسته برای او مهم است باید مشخص شود
 • تلاشی که برای رسیدن به خواسته اش انجام داده مهم است
 • مدت زمانی را که صرف آن کرده و همچنین کیفیت زمان اختصاص داده باید مشخص گردد
 • شکست ها و ترس هایش نقش مهمی دارد که باید مشخص گردند

و…

اما یک چیز را می دانم

دلایل کلی نرسیدن به خواسته های خودم و بسیاری از مراجعینی که در جلسات کوچینگ همراه آنها بوده ام.

برای خود من زمان هایی وجود داشته که هر چه تلاش کرده ام به خواسته ام نرسیده ام و پس از آن فهمیده ام که باورهای مانع و پنهانی درون من وجود داشته که من را از رسیدن به خواسته هایم باز میداشته است.

 

خواسته ها و تقش کوچینگ

در حال حاضر هم خواسته هایی دارم که هنوز به آنها نرسیده ام و فکر می کنم که علت آن ترس هایم است. همچنین می دانم که شاید رسیدن به برخی خواسته هایم به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. در برخی اوقات متوجه شده ام که آنچه میخواسته ام هدف و خواسته واقعی من نبوده و من به دلیل فرار از برخی شرایط آنها را انتخاب کرده بودم

تجربیات برخی جلسات کوچینگ

 

مراجعینی داشته ام که اهدافی را برای خود انتخاب می کردند ولی واقعا نمیدانستند چرا باید به آن برسند. در جلساتی که با هم داشتیم و پس از اینکه آگاهی شان نسبت به خواسته شان زیاد شد در کمتر از ۱ ماه به خواسته خود رسیدند.

برخی دیگر از مراجعینم می خواستند که درآمد خود را افزایش دهند و در طی جلسات متوجه شدند که ترس از اینکه نمیتوانند به درآمد مورد نظر برسند مانع آنها بوده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید مراجعی داشتم که می خواست درآمدش زیاد شود. در طی جلساتی که داشتیم متوجه شد که یک باور پنهان در ذهنش وجود دارد. او باور داشت که برای پول درآوردن هیچ وظیفه ای ندارد و از بچگی به او گفته بودند که تو فقط درس بخون و به فکر پول نباش. حال پس از ۳۰ سال و در بزرگسالی به دلیل وجود این باور پنهان نمی توانست به درآمد دلخواهش برسد.

اتفاقات زیادی در این مورد می توانم برایتان تعریف کنم اما اینجا فرصت نیست. فقط می خواهم بگویم که حتی اگر به خواسته هایتان نمیرسید :

نباید نا امید شوید بلکه باید خودتان را بهتر بشناسید، خواسته هایتان را بهتر بشناسید و به خودتان فرصت دهید

چکار کنیم تا بتوانیم به خواسته های خود برسیم؟

اگر می خواهید به خواسته های خود برسید چند راهکار زیر را مد نظر داشته باشید:

چگونه به خواسته هایم برسم؟

 • ارزش های خود را پیدا کنید

چه چیزهایی برای شما ارزش هستشش؟ ثروت، احترام، رقابت، دوستی، خانواده، پیشرفت، آزادی، نظم، رشد، لذت، معنویت و …

برای مثال فردی که لذت برای او ارزش است بیشتر به سراغ کارهایی میرود که برایش لذت بخش باشد و اگر هدفی برایش لذت بخش نباشد رسیدن به آن برایش سخت است. بنابراین این فرد نباید از خواسته اش بگذرد اما می تواند با لذت بخش کردن فرایند رسیدن به خواسته با سرعت بیشتری به سمت اهدافش حرکت کند

 • باور های مانع خود را شناسایی کنید

چه چیزی می خواهید و به چه چیزی رسیده اید؟

آیا می خواهید پس انداز کنید اما بعد از ۵ سال کار کردن هنوز هیچ پس اندازی ندارید؟ آیا می خواهید درس بخوانید اما بعد از ۳ سال هنوز در کنکور شرکت نکرده اید؟

اگر این طور است یک باور مانع در ذهن شما وجود دارد که مخصوص شماست و شما می توانید یا خودتان آن را پیدا کنید و یا می توانید از کمک یک کوچ و یا مربی استفاده کنید.

 • به خودتان فرصت دهید

روند تغییرات یک روند یک شبه نیست. وقتی که باورها و ارزش ها خودتان را هم مشخص کنید باز هم برای پیاده سازی تغییرات و اجرای آن در زندگی تان به زمان نیاز خواهید داشت پس به خودتان سخت نگیرید

 • کتاب بخوانید و یا در دوره های آموزشی شرکت کنید

هرچه انسان نسبت به افکارش و خودش آگاه تر شود سریع تر میتواند راه رسیدن به  خواسته ها را پیدا کند، خواسته اش را جذب کند، زمان رسیدن به خواسته ها را کوتاه تر کند و به آرزوهایش دست یابد. بنابراین بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید و حتی اگر نمی توانید در دوره های آموزشی گران قیمت شرکت کنید در طول سال چنیدین کتاب بخوانید و یا در دوره های رایگان و ارزان تر شرکت کنید.

 • یک مربی داشته باشید

داشتن یک مربی و همراه و حامی که به شما کمک کند باورهای خود را سریع تر شناسایی کنید، ارزش های خود را مشخص کنید، برای انجام کارهایتان شما را پیگیری کند و شما را در مسیر نگه دارد یکی از اصول مهم است.

شاید تعجب کنید اما تمام افراد موفق یک مربی (کوچ) در کنار خود دارند. خود من هم با یک کوچ کار می کنم و هفته ای یک بار با او تماس می گیرم.

دوستان عزیز تجربیات خود را در قسمت نظرات برای من بنویسید. باور کنید که نوشتن و به اشتراک گذاشتن عقایدتان با دیگران خیلی کمک می کنه و آگاهی جدیدی براتون ایجاد می کنه. دوستون دارم…

 

19 نظرات
 1. ناامید می گوید

  سلام. من هرچی تلاش میکنم اخرش پوچ میشه کارم تا ۹۰% پیش میره اما لحظه آخر همیشه مشکلی پیش میاد کلا به هم میریزه. خیلی خسته و ناامید شدم . حتی زمان تحصیل هم اینطوری بود برای مقالات و تحقیقاتم کار میکردم اما جواب نمیگرفتم. دیگه کلا دل سرد شدم از همه چی. دیگه فکر میکنم نباید خواسته ای داشته باشم چون یا به دست نمیارم یا به سختی به دست میاد که دیگه یا دیر شده یا ارزشش از دست داده.
  ممنونم که هستید.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز
   اسم خودتون را ناامید نگذارید. علت ااینکه در لحظات آخر مشکلی در کارهای شما پیش می آید باورهای مانعی است که همراه شماست. ممکن است که در گذشته در لحظات آخر به یکی از خواسته هایتان نتوانسته اید برسید و همین موضوع برای شما باور خراب شدن کارها در لحظات آخر را ایجاد کرده است. پیشنهاد می کنم بر روی این باور کار کنید.

   1. امیدوار می گوید

    سلام .ممنون که پاسخ دادید. شما برای من انرژی مثبت هستید.چطور روی این باور کار کنم؟؟؟

    1. سارا حمیدی می گوید

     سلام دوست عزیزم

     برای اینکه باور های سازنده بسازید و بتوانید افکار خود را کنترل کنید پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید
     کنترل ذهن و افکار منفی

     جایگزینی افکار مفی با افکار مثبت

     همچنین پیشنهاد ویژه شرکت در دوره مدیریت افکار مزاحم است.

     شاد باشید.

 2. مهدی می گوید

  سلام خانم حمیدی عزیز ، مثل همیشه مطلبتون عالی بود ، من فکر میکنم از دلایلی که کمتر به خواسته هام میرسم ترس هست که در نتیجه اون حرکت نمیکنم و احساسم بد میشه و در یک لوپی گیر میکنم بین حرکت نکردن و احساس بد .

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام آقای مهدی عزیز
   دقیقا همین طور هست. بهتون تبریک می گویم که احساسات خود را می شناسید و از همراهی تون سپاسگزارم.
   شاد باشید

 3. مسعود می گوید

  با سلام خانم حمیدی :عبارت زیر که فرمودید دقیقا ارزش من هستش
  “مثال فردی که لذت برای او ارزش است بیشتر به سراغ کارهایی میرود که برایش لذت بخش باشد و اگر هدفی برایش لذت بخش نباشد رسیدن به آن برایش سخت است. بنابراین این فرد نباید از خواسته اش بگذرد اما می تواند با لذت بخش کردن فرایند رسیدن به خواسته با سرعت بیشتری به سمت اهدافش حرکت کند”

  حال سوالی که دارم این هستش که چطوری می تونیم فرایند رسیدن به خواسته رو لذت بخش کنیم؟میشه یه مثال بزنید
  ممنون از راهنمایی تون

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم

   در مورد شرایط خودتان و خواسته ای که دارید و نیاز هست که فرایند رسیدن به خواسته را لذت بخش تر کنید توضیح دهید تا بتوانم بهتر شما را راهنمایی کنم.
   شاد باشید…

   1. مسعود می گوید

    با سلام و وممنون
    خب راستش حدود یکساله که یه ایده در زمینه ساخت یک دستگاه پزشکی دارم ولی با توجه به اینکه برای این کار باید حدود ۲۵ مقاله و ژورنال تخصصی انگلیسی رو مطالعه کنم و سه نرم افزار رو یادبگیرم لذا با توجه به اینکه به متون تخصصی انگلیسی تسلط ندارم همچنین یادگیری نرم افزار خیلی زمانبر هستش
    و چون در حقیقت با یه مسیر دشوار روبه رو هستم و هر بار که شروع کردم با رنج وخستگی همراه بوده , لذا از انجامش طفره میرم ,حال سوالم اینه که ما چطوری میتونم این مسیر یادگیری ورسیدن به هدف رو لذت بخش تر کنیم.
    سپاسگزارم از راهنماییتون

    1. سارا حمیدی می گوید

     سلام آقای مسعود عزیز
     راستش من با خوندن جملات شما فکر می کنم که مسئله فراتر از لذت بخش کردن مسیر است. در ابتدا شما باید هدف را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید. علت اینکه مسیرتون لذت بخش نیست اینه که هدف خیلی بزرگه. در ابتدا هدف تون را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید. یعنی برای مطالعه ۵ مقاله برنامه ریزی کنید. برای مثال برنامه ریزی کنید تا ۳ ماه آینده ۵ مقاله را بخوانید. وقتی هدف برای تان ملموس شد و توانستید به آن برسید ذوق و شوق شما برای مطالعه بقیه مقاله ها زیاد میشه و همچنین مقالات بعدی در مدت زمان کمتری خوانده خواهد شد. بنابراین مهم ترین قدم شما، هدف گذاری درست، زمان بندی و اولویت بندی کارتون هست. ممکن است که رسیدن به این هدف نیازمند ۲ سال زمان باشد بنابراین برای رسیدن به مقصد عجله نداشته باشید.
     در قدم بعدی وقتی می خواهید مقالات را مطالعه کنید و به دلیل اینکه به متون تخصصی تسلط ندارید باید کاری کنید که این مسیر لذت بخش شود. برای مثال میتوانید با همراهی یک دوست اینکار را انجام دهید تا زمانی که به زبان مسلط شوید. و یا اینکه می توانید با یک مربی زبان انگلیسی مسلط به این مقالات کار کنید تا هفته ای یک بار اشکالات شما را برطرف کند و به شما کمک کند. و یا هرکاری که پیمودن این مسیر را برای شما راحت تر می کند. بدین ترتیب برای رسیدن به خواسته هاتون انگیزه بیشتری پیدا می کنید.
     البته باید این نکته را هم به شما بگویم که علت خستگی تون میتونه باور های پنهان شما باشه مثل اینکه من هر کاری هم کنم نمی تونم به این هدفم برسم، این هدف خیلی سخته و تا من مقالات را مطالعه کنم این ایده دیگه قدیمی شده و … که پیشنهاد می کنم با یک کوچ بر روی این موضوع کار کنید.
     شاد باشید…

 4. کلید ثروت می گوید

  ممنون از مطلب مفیدتون !
  سایت مفیدی دارید به شما تبریک می گم !

 5. ربانی کیا می گوید

  باسلام من در قضاوت شرکت کرده بودم در امتحان علمی قبول شدم.اما در گزینش رد شدم بخاطر طایفه.و به من گفتن در ازمون روانشناسی موفق نشدید. ایا بازهم پیگیر باشم یا ادامه ندهم

  1. سارا حمیدی می گوید

   دوست عزیزم سلام
   این موضوع کاملاً به شما، باورهایتان و علایقتان بستگی دارد. اگر به این موضوع علاقه مند هستید تلاش تان را بکنید و ایمان داشته باشید که راه رسیدن به خواسته تان برای شما ایجاد خواهد شد.
   منتظر دریافت خبرهای موفقیت شما در قسمت نظرات سایت هستیم.
   شاد باشید

 6. علی می گوید

  تشکر می کنم از این مقاله عالی.استفاده کردم .خیلی مفید برایم بود .من توی فکر فرو رفتم.

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است. شاد باشید

 7. هانیه می گوید

  سلام من واسه ی امتحان های ریاضی یا درسای دیگه خیلی تلاش میکنم اما بازم بی دقت موجب بد شدن نمرم میشه اگه میشه راهنمایی کنید

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام هانیه عزیز
   بر روی تمرکز و دقت خود کار کنید و استرس خود را کنترل کنید
   چگونه دقت خود را افزایش دهیم

   روش های کنترل بی دقتی

   شاد باشید

 8. یاسمن می گوید

  سلام
  تشکر میکنم بابت این مطالب مفیدی که گذاشتین و خیلی هاش به کارم اومد و خیلی چیزهارو برام روشن کرد.
  ولی من یه مشکلی که دارم اینه که وقتی دارم درس میخونم یا حتی دارم با شخصی صحبت میکنم ی مدتی نه چند کوتاه ازش میگذره موضوع اصلی کاملا از ذهنم میپره مخصوصا زمانی ک عصبی باشم باید چیکار راهکاری هست که بتونم در طی زمانی کوتا فکروذهنم جمع و جود کنم؟؟؟؟؟

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم
   پیشنهاد می کنم تمرکز خود را تقویت کنید.
   مهارت گوش دادن با تمرکز بالا

   و پیشنهاد ویژه دوره افزایش تمرکز و کترل ذهن است. شاد باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.