چگونه برنامه ریزی کنیم و به آن عمل کنیم؟ قسمت دوم برنامه ریزی صحیح

چگونه برنامه ریزی کنیم و به آن عمل کنیم؟ (قسمت دوم)

برنامه ریزی صحیح مهارتی است که در قسمت اول این مقاله در مورد آن صحبت کردیم. برای اینکه بتوانید برنامه ریزی کنید و همچنین موفق شوید که آنها را عملی کنید و به اقدام برسید باید بیشتر با این مهارت آشنا شوید. در قسمت اول این مقاله در مورد دلایل عدم عمل برنامه ها و علت فرار مغز ما از برنامه ریزی صحبت کردیم. همچنین گفتیم که اگر نمی توانید برنامه های خود را عملی کنید و آنها را به مرحله اقدام برسانید بنابراین باید مهارت برنامه ریزی صحیح را بیاموزید.

اگر هنوز قسمت اول این مقاله را مطالعه نکرده اید پیشنهاد می کنم از این قسمت (چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟ دلایل عدم عمل کردن به برنامه(قسمت اول)) آن را مطالعه کنید و سپس برای فراگیری مهارت صحیح برنامه ریزی دوباره به این صفحه برگردید.

آماده اید که شروع کنیم؟

 • قبل از شروع یادتان باشد که مطابق همیشه میتوانید سوالات خود را در قسمت نظرات برای من ارسال کنید. سوالات شما را خواهم خواند و در سریع ترین زمان به شما پاسخ خواهم داد.
 • همچنین من و دیگر خوانندگان سایت خوشحال میشویم که تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. خواندن تجربیات دیگران و شنیدن موفقیت های دیگران باعث میشود که بتوانیم کیفیت زندگی و کار خود را بهبود دهیم

چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟

برای اینکه بتوانید به برنامه های خود پایبند باشید و آنها را به مرحله اقدام برسانید در ادامه در مورد ۷ اصل مهم صحبت می کنم. تمام موارد گفته شده را بخوانید و مشخص کنید که عدم رعایت کدام مورد باعث شده که نتوانید به برنامه ریزی خود پایبند باشید.

خیلی خیلی مهم است که بتوانید این موضوع را تشخصی دهید و سپس با رعایت نکات گفته شده آنها را برطرف نمایید و برنامه ریزی صحیح داشته باشید.

۱- باور

شاید باورتان نشود که باورهای ما چه نقش پررنگی در انضباط شخصی، برنامه ریزی ها و همچنین پایبندی ما به برنامه ها دارند. بله درست خواندید. باور

در اینجا نمی خواهم در مورد هدف گذاری صحبت کنم ولی وقتی هدفی دارید باور داشتن به آن، باور داشتن به اینکه شما میتوانید به آن برسید مهم ترین موضوع در عملکرد روزانه ماست. اجازه دهید برایتان مثال بزنم.

اگر شما برای درس خواندن برنامه ریزی کنید اما در اعماق ذهن تان موفقیت در کنکور و یا امتحان کاری سخت و نشدنی باشد خب مسلماً شما موفق به اجرای برنامه هایتان نخواهید شد. زیرا ذهن ناخودآگاه باور دارد که نمیشود. بنابراین با وجود برنامه ریزی های شیک و با کلاس، عملی کردن آنها خیلی سخت خواهد بود. این برنامه ریزی صحیح نیست.

عملی کردن برنامه ریزی ها

بنابراین موضوع خیلی مهم این است که بر روی باور های خود کار کنید. اگر هدفی دارید در ابتدا خیلی مهم است که به آن ایمان داشته باشید. مطمئن باشید که شما می توانید. خودتان را باور کنید. شما فوق العاده توانمند هستید.

پر رنگ شدن باورها به زمان نیاز دارد. قرار نیست با خواندن این مقاله همین فردا شما باورتان تغییر کند و به اهداف خود ایمان بیاورید. می توانید از خدمات کوچینگ استفاده کنید تا باورهای خود را تقویت کنید.

۲- پیدا کردن ۳ حوزه اصلی تمرکز

 

یک خودکار و یک کاغذ آماده کنید و برگردید.

هدف تان را در ذهن تان تجسم کنید. به این فکر کنید که در یک سال و یا یک ماه آینده باید بر روی چه حوزه هایی تمرکز کنید؟ ۳ حوزه اصلی تمرکزتان را مشخص کنید.

برای مثال اگر هدف تان افزایش درآمد است بنویسید که یکسال آینده باید بر چه حوزه هایی متمرکز شوید؟ ممکن است بگویید:

 • فروش بیشتر
 • جذب مشتریان جدید
 • یادگیری و توسعه فردی

و یا اگر هدف تان قبولی در آزمون دانشگاه است ممکن است بگویید در یک سال آینده باید بر سه حوزه زیر متمرکز شوید:

 • خواندن درس های دوره پیش دانشگاهی
 • خواندن درس های دوم و سوم دبیرستان
 • امتحانات مدرسه

۳ حوزه اصلی که باید یک سال آینده بر آن متمرکز شوید را مشخص کنید.(اگر حوزه های کاری شما بیشتر است میتوانید برنامه های خود را به ۵ حوزه تقسیم کنید) در برنامه ریزی های خود این سه حوزه را مد نظر قرار داشته باشید. باید هر کاری می کنید و یا هر موضوعی که در برنامه خود قرار میدهید در این سه حوزه قرار بگیرد. اگر کارهایی در برنامه شماست که زیر مجموعه این سه حوزه نیست می توانید آنها را خط بزنید.

۳- نوشتن برنامه قابل انجام برای برنامه ریزی صحیح

در بسیاری اوقات می بینم افراد برنامه هایی برای خود میچینند که غیر قابل انجام است. به طور مثال فرد در برنامه خود ۱۰ ساعت کار کردن و یا درس خواندن قرار داده در صورتی که تا کنون روزی ۲ ساعت کار می کرده است. وقتی با او صحبت می کنم می گوید که تنها راه موفقیت همین است و اگر روزی ۱۰ ساعت مشغول کار نباشد نتیجه نمی گیرد. بنابراین اولویت بندی می کند، برنامه ریزی می کند و برای رسیدن به خواسته خود برنامه ریزی می کند اما…

اما این برنامه به اجرا در نمی آید. چرا؟

زیرا این برنامه متناسب با آقا و یا خانم x نیست. او تا کنون روزی ۲ ساعت کار می کرده و نیاز به زمان دارد تا بتواند روزی ۱۰ ساعت کار کند. او باید در ابتدا ۲ ساعت را به ۳ ساعت برساند. سپس ۵ ساعت، ۸ ساعت و در نهایت ۱۰ ساعت.

داشتن برنامه هایی که مناسب شما نیست و با واقعیت شما سازگار نیست موجب نا امیدی و بی انگیزگی شما میشود. بله شما میتوانید روزی ۱۰ ساعت کار کنید و به موفقیتی که خواهانش هستید برسید اما این موضوع نیاز به گذر زمان و قدرتمند شدن عضله شما دارد. یک شبه نمی توانید تغییر کنید. تغییر فرایندی آهسته و پیوسته است.

عملی کردن برنامه ریزی هاباور داشته باشید که اگر برنامه تان مطابق زندگی و شخصیت خودتان نوشته شود (و نه آنچه که دیگران انجام میدهند) نه تنها می توانید به مرور آن را بهبود دهید بلکه احتمال رسیدن به موفقیت تان بسیار بسیار بالاست. زیرا شما خودتان را باور دارید و شما منحصر به فرد هستید. باور نقش مهمی در برنامه ریزی صحیح و عملی کردن برنامه هایتان دارد.

۴- اضافه کردن حوزه چهارم

همیشه یک حوزه و یا یک دسته چهارم نیز در برنامه های خود قرار دهید. این دسته شامل کارهایی میشود که غیر منتظره رخ میدهد و شما باید برای آن زمان اختصاص دهید. برای مثال ماشین تان خراب میشود و مجبور میشوید در ساعت کاری آن را به تعمیرگاه ببرید. مهمان به منزل تان می آید و باید برای آنها وقت بگذارید.

برخی افراد برنامه خود را به گونه ای می چینند که در آن زمان هیچ رویداد غیر منظره ای پیش بینی نشده است. سپس شاکی میشوند که اتفاقات غیر منتظره باعث میشود که ما نتوانیم به برنامه خود رسیدگی کنیم. برای داشتن یک برنامه ریزی صحیح اتفاقات غیر منتظره را در برنامه خود قرار دهید.

دوستان من ما همه انسان هستیم و این کاملاً طبیعی است که اتفاقاتی در طی روز برای ما پیش بیاید که از قبل آن را پیش بینی نکرده بودیم.

پس زمانی اضافه در برنامه خود قرار دهید تا در صورت وجود کارهای پیش بینی نشده کل برنامه تان را از دست ندهید.

۵- لذت بخش کردن اقدامات

اقدامات خود را لذت بخش کنید. اگر در کاری که انجام میدهید لذت وجود ندارد احتمال اینکه بتوانید به برنامه خود پایبند باشید کمتر میشود. وقتی که خودتان را باور کنید و برای خودتان ارزش قائل باشید قدر زحمات تان را خواهید دانست. شما یک ساعت درس خوانده اید، یک ساعت بر روی اهداف تان کار کرده اید، یک قدم در جهت رشد و بهبود خود برداشته اید. تمام این ها عالی هستند. بابت تمام کارهایی که در برنامه تان هستند و شما آنها را انجام میدهید شکرگزار باشید.

عملی کردن برنامه ریزی ها

شکرگزاری باعث میشه که اقدامات تان لذت بخش تر شود.

۶-کوچک کردن اهداف

همان طور که در قسمت سوم توضیح دادم باید برنامه شما قابل انجام باشد. برای اینکه بتوانید برنامه قابل انجام بنویسید باید اهداف خود را کوچک تر کنید. هدف بزرگ شما را نا امید می کند و ممکن است که از مسیر رسیدن به خواسته تان خارج شوید زیرا:

 • هدف را غیر قابل دسترس می بینید.
 • رسیدن به آن سخت به نظر میرسد.
 • مسیر رسیدن به آن کاری لذت بخش به نظر نخواهد رسید
خوشحال میشوم سوالات و تجربیات خود را در قسمت نظرات برای من ارسال کنید. اعضای وب سایت تمرکز و تفکر دوست دارند کیفیت زندگی خود را عالی بسازند. ما در این جا در کنار هم از یکدیگر می آموزیم.

۷-کاهش حواس پرتی ها

حواس پرتی ها را به حداقل برسانید و تمرکز خود را تقویت کنید. کاهش حواس پرتی ها اصل مهمی در برنامه ریزی صحیح است. در اینجا کلی مقاله هست که می تونید با کمک آنها بر روی تمرکز خود کار کنید و حواس پرتی ها را به حداقل برسانید. در دوره تقویت تمرکز من این حواس پرتی ها را به صورت مفصل توضیح داده ام و روش حذف آنها را گفته ام.

۸-اقدام کردن

و یکی از مهم ترین قسمت های برنامه ریزی صحیح و عمل کردن به آنها، اقدام کردن است. اقدام کنید، اقدام کنید، اقدام کنید. گاهی اوقات افراد آنقدر درگیر برنامه ریزی هستند که اقدام کردن را فراموش می کنند. مهم نیست اگر امروز برنامه ای ندارید. مهم نیست اگر از شب قبل برای خود برنامه ای نچیده اید.

 

همین لحظه مهم است. کاری را انجام دهید. یک قدم کوچک بردارید. مهم نیست چه قدر کوچک باشد اما کاری را انجام دهید. اقدام کردن تاثیر فوق العاده ای بر احساس شما می گذارد. باور رسیدن به اهداف تان را در شما تقویت می کند، شما را امیدوار می کند و باعث میشود که انگیزه تان در کار، زندگی و تحصیل افزایش یابد.

 

الان که به پایان این مقاله رسیدم برای همه شما آرزو می کنم که بهترین برنامه های زندگی تان را برنامه ریزی کنید و خودتان و خواسته هایتان را باور کنید. همه می توانند به خواسته هایشان برسند

خوشحال میشوم سوالات و تجربیات خود را در قسمت نظرات برای من ارسال کنید. اعضای وب سایت تمرکز و تفکر دوست دارند کیفیت زندگی خود را عالی بسازند. ما در این جا در کنار هم از یکدیگر می آموزیم.
32 نظرات
 1. عابد می گوید

  سلام مطالب خوبی دارین (اصول مهمی که همه می توانند به کار ببرند)…من در سن سی سالگی تصمیم به شرکت در کنکور کارشناسی ۹۸ رشته ریاضی دارم و سعی کردم برنامه ریزی قابل اجرایی برای خودم طراحی کنم…در تابستان مقالات زیادی در این زمینه مطالعه کردم تا بتوانم برنامه ریزی ام را خودم انجام بدهم و در حوزه تجارت هم از مبانی آن بتوانم استفاده کنم.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام عابد عزیز
   به شما تبریک می گویم که برای رشد خود تلاش می کنید و ممنون که از اهداف خود برای ما نوشتید. هدف شما مطمئناً برای بقیه دوستان نیز انیگزه بخش است.
   شاد باشید…

 2. محمد شریفی می گوید

  با سلام و احترام
  اگر ممکن است با ذکر یک مثال به گونه ای که مثلا یک نفر از دنیای دیگر امده و میخواهد در این جهان شروع به کار یا زندگی کند و هیچ نمیداند …( این را برای ان گفتم که تمام مراحل تعین هدف اگذاری انگیزه داشتن یا نداشتن شوق زندگی جا نماند و بدیهییات هم ذکر شود ) چگونه بدون مو هومات با یک اندیشه ریاضی زندگی کنیم را شرح دهید که برای جامعه امروز ما بسار نیاز است

 3. علی می گوید

  مقالات زیادی رو در مورد موفقیت شخصی خوندم و باید بگم که توی اکثرشون، مطالب غیر واقعی پیدا میشه اما مقاله های شما، کاملاً واقع گرا و کاربردی هستن. موفق و پاینده باشید.

 4. سجاد می گوید

  مقالتون خیلی کامل و جامع هست اما اگه اونو به یک فایل pdf تبدیل و تو سایت بارگزاری میکردید استفاده از این مقاله خوب ساده تر میشد

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد شما بررسی خواهد شد. سپاسگزارم

 5. خانم‌ نویسنده می گوید

  دستت تون درد نکنه،من هر چهار مقاله ی شما رو خوندم و سعی می کنم بهشون عمل کنم،علاوه بر اون با اجازه شما قصد دارم این مطالب رو تو وبلاگ خودم هم لینک کنم تا دوستانم هم بتونن استفاده کنن

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام خانم نویسنده عزیز

   خیلی خوشحالیم که مقالات برای شما مفید بوده است. شاد باشید

 6. شاهین می گوید

  سلام ، بی زحمت چندتا لینک چارت برنامه ریزی ، یا چند نمونه عکس از برنامه ریزی های مختلف برای کارهای مختلف مثل فروش ، کنکور و ….. قرار بدید همیشه یک عکس یا فایل حرفه ای خیلی کمک می کنه.

 7. رضاجم می گوید

  سلام امیدوارم همیشه حالت عالی باشه ساراجان مطالب عالی بود ومن برای جلسه آموزشی که ۵شنبه وجمعه آینده درمورد اقدام وعمل گرائی دارم کلی مطالب ازشما یادگرفتم ومحتوای درسم غنی ترشد
  بهت تبربک میگم که باتمرکز اینچنین به نکات مهم وخلاصه وار پرداختی
  ایامت عالی وپاینده باشی

 8. سعید می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید و با تشکر از مطالب خوبتون ببخشید چون تاکنون با برنامه ریزی زندگیم رو پیش نبردم .نمی دونم چه قدر ساعت کاری داشته باشم که افراط نشه و همچنین کی تایم برای استراحت بگذارم ؟با تشکر

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز

   این موضوع کاملا بستگی به کاری که می خواهید انجام دهید دارد. مقاله زیر را مطالعه کنید.
   مدیریت زمان: تکنیک اولویت‌بندی کارها

   شاد باشید

 9. رانی می گوید

  خیلی خیلی سپاسگزارم بابت انتشار این مطالب مفید واقعا دستتون درد نکنه

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   خیلی خیلی خوشحالیم که برای ایجاد تغییرات در زندگی خود تلاش می کنید. این هدیه ای است که اکثر افراد از وجود آن در درون خود بی خبر هستند و برای تغییر زندگی خود آنچنان تلاشی نمی کنند. به مشا تبریک می گوییم. شاد باشید

 10. مجید می گوید

  مطالبتون در دوبخش رو خوندم…یک کلام عالی بود سپاسگزارم…

 11. امیرحسین می گوید

  راه های افزایش انگیزه چیست؟
  چون با انگیزه میتوان برنامه ها را عملی کرد
  انگیزه های کوتاه مدت و طولانی مدت….

 12. امین می گوید

  سلام وقتتون بخیر،خداقوت میگم به شما خانم حمیدی مقالتون عالی بود فقط اینکه میخواستم بدونم چطور میشه افکار صبحگاهیمونو به سمت اهدافهمون سوق بدیم و انگیزه انجام اونو داشته باشیم،،،ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام امین عزیز
   مقالات زیر را مطالعه کنید

   چگونه با انگیزه کار کنیم؟ مهم ترین راهکار تقویت انگیزه

   چگونه افکار خود را کنترل کنیم ؟

   همچنین پیشنهاد ویزه دوره راز مدیریت انگیزه می باشد

   راز مدیریت انگیزه

   شاد باشید

 13. سید می گوید

  سلام.
  ضمن تشکر از شما، سوالاتی به ذهنم میرسه که خدمت شما عرض می کنم.
  شما فرمودید که کتابهای زیادی در مورد راههای موفقیت نوشته شده ولی کی گفته راههای رسیدن به موفقیت منحصر در اونهاست. خب نوشته های شما هم یکی از اون کتاب هااست. منظورم اینه که از کجا مطمئن باشیم با عمل به فرمایشات شما موفق میشویم شاید برای من فرق داشته باشه و نیاز به راه دیگری باشه.
  بنده قبول دارم که قبل از هر چیز باید علایقمون را بشناسیم ولی مشکل خیلی ها همین پیداکردن علاقه است.اگه میشه در مورد این مساله بیشتر صحبت کنید.
  بنده قصد جسارت ندارم ولی با مشاهده قیمتهای بالایی که برای کلاسها و جلسات و… هست، یه مقدار شک میکنیم که این مطالب برای کمک به دیگران هست یا چلوندن اونها.
  بنده حرفای دیگه ای هم دارم ولی فعلا ببینم به همین عرائض وقعی نهاده می شود یا نه.
  خیلی ممنون

  1. سارا حمیدی می گوید

   دوست عزیز سلام
   راه های رسیدن به موفقیت بی نهایت است و موضوع این نیست که از کدام راه استفاده کنید. شما می توانید از هر راهی که براتون مناسب تره استفاده کنید همچنین مطمئن باشید هیچ وقت و هیچ کس نمی تواند شما را موفق کند اگر شما به خودتون ایمان نداشته باشید و به مسیر و راه تون مطمئن نباشید. آنچه از صحبت شما متوجه میشوم این است که:
   در مسیر رسیدن به خواسته هاتون شک و تردید و ترس ها و موانع درونی دارید که باید روشون کار کنید.
   همچنین یکی از موانع درونی شما و یا باورهایی که ممکن است براتون ایجاد مشکل اینه باور های مرتبط با پول است که پول رو یک چیز منفی و وسیله سو استفاده کردن می دانید و کمک را موضوعی مثبت و باور دارید که این دو موضوع بر خلاف هم هستند. پیشنهادم اینه که حتما حتماً بر روی این موضوع کار کنید و با کتاب ها و یا دوره هایی در مورد پول شروع کنید. در حال حاضر چنین دوره ای نداریم که به شما پیشنهاد کنم اما می توانید در گوگل جست و جو کنید و در یک دوره مناسب شرکت کنید.

   شاد باشید

 14. سید می گوید

  سلام
  اگه کسی به شما انتقاد شدیدی داشته باشه نظرش رو حذف می کنید؟

 15. سید می گوید

  چرا اینقدر قیمت محصولات شما بالاست؟!!
  عذر میخوام قصد کمک به دیگران را دارید یا یه جور کسب و کاره؟!!!!!!!!!!!!!!

 16. مبینا می گوید

  سلام ،مقالات خیلی زیبایی دارید
  من ۱۸سال دارم و خیلی دوست دارم که در کنکور امسال موفق باشم و هم به هدف اصلی زندگیم یعنی موسیقی برسم ،،برای همین تلاش کردم اما وقت کم می آورم از طرفی سال آخر دبیرستان هستم و درگیر مدرسه از طرفی آماده شدن برای کنکور از طرفی وقت گذاشتن برای کلاس موسیقی …واقعا سخته

 17. Mat می گوید

  سلام من شب ها انگیزه میگیرم و بهتر کارامو انجام میدم برنامه ریزی میکنم و… ولی وقتی فردا صبح بلند میشمو میخوام اقدام کنم یهو ناتوان و تنبل میشم راهی هست که من انگیزه ام را همواره نگه دارم

 18. مهدی می گوید

  من اراده ام ضعیف است و در عمل و جدیت در برنامه ریزی ضعف دارم

 19. ..... می گوید

  واقعا مطالب عالی بودن ممنون???

 20. Baran00 می گوید

  سلام وقتتون بخیر واقعا ممنونم بابت مطالب خوب و مفیدتون راستش من فعلا برنامه ام روی اینه که به x درامد برسم و دانشجوهم هستم و نمیتونم تمام وقت کار کنم و اینکه فعلا حوزه ای که تخصصی بخوام روش کار کنم ندارم و مجبورم برای رسیدن به هدفم فعلا به دنبال کار بازاریابی باشم خودم میدونم برای این کار ساخته نشدم ساراجون اما برای رسیدن به مرحله بعد باید این مرحله رو تموم کنم و فکر میکنم این با بازاریابی حل میشه
  حالا به نظر شما این که من خیلی به این شغل علاقه ندارم میتونه باعث این بشه که به درامد مدنظرم نرسم؟
  اابته فعلا مبلغ بالایی رو در نظر نگرفتم یک عدد نرمالی هست اما من تا به حال بازاریابی انجام ندادم و با چالش هایی رو به رو هستم اینم بگم که وجهه کاری بدی هم نداره راجب بازاریابی برای عضویت یک سایت کاربردی هستش اما خب می خواستم نظر شما رو هم بدونم
  مرسیی ازتون

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام باران عزیز

   من فکر می کنم بازاریابی یک مهارت است که یادگیری اون خیلی خیلی در آینده و زمانی که بخواهید کسب و کار مورد علاقتون رو بسازید بهتون کمک خواهد کرد. به خودت اعتماد کن و حرکت کن…

 21. امید دانا می گوید

  به نظر من از همه اینا مهمتر لحظه شروع کردنه اون لحظه که تصمیم میگیری باید شروع کرد فکراتو اگه زیاد کنی باعث میشه وقفه زیاد بیوفته تو کارت و تصمیم گیریت شل بشه

 22. Samira می گوید

  بهترین مقاله ای بود که خوندم ممنونم

 23. morteza می گوید

  بسیار عالی و مفید بود
  از شما و سایت خوبتون سپاسگزارم.

 24. یگانه احمدی می گوید

  سلام من یک کنکوری هستم و هررر روز ساعت ۷صبح برای خودم برنامه مینویسم ولی متاسفانه شب ک ب برنامم نگاه میکنم میبینم فقط تا ظهر به برنامم عمل کردم و بقیشو حتی نمیدونم چی کار کردم و الان ۷-۸ماهه داره اینطوری میگزره و هر شب من تصمیم میگیرم فردا رو کامل ب برنامم عمل کنم ولی فردا هم همین اشه و همین کاسه????لطفا اگر میشه کمکم کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.