امیدواری چیست و نقش امیدواری در رسیدن به موفقیت

امیدواری چیست و نقش امیدواری در رسیدن به موفقیت

امیدواری از ذهن انسان سرچشمه می‌گیرد.

امید یعنی باور به این‌که تحت هر شرایطی به اهدافم خواهم رسید. یک فرد امیدوار با وجود تمام مشکلات راه رسیدن به هدفش را پیدا می‌کند.

او در مسیر هدف هم اراده کافی برای رسیدن به اهدافش را دارا می‌باشد و هم راه رسیدن به آن را پیدا می‌کند. افراد امیدوار در مسیر رسیدن به هدف‌هایشان کمتر دچار افسردگی، اضطراب و پریشانی می‌شوند. به بیان دیگر فرد امیدوار در هنگام مواجه شدن با مشکلات، دچار نگرانی و احساس شکست نمی‌شود.

خصوصیات افراد امیدوار

 • فرد امیدوار همیشه برای هر مشکلی راه چاره‌ای پیدا می‌کند.
 • این افراد از شکست نمی‌ترسند و راه‌های متفاوتی را برای رسیدن به خواسته‌هایشان امتحان می‌کنند.
 • آن‌ها به خود اطمینان دارند که می‌توانند اوضاع را بهتر بسازند

 یک تفاوت اساسی با فردی که از امیدواری برخوردار نیست وجود دارد. افراد ناامید به محض مواجه با مشکلی از ادامه مسیر منحرف می‌شوند. آن‌ها شکست را ناشی از ناتوانی و عدم مهارت کافی خود می‌دانند و در نتیجه برای خواسته و یا هدف خود دیگر تلاش نمی‌کنند.

نقش امیدواری در موفقیت

پادزهری که زندگی را برخلاف تمام سختی‌هایش قابل تحمل می‌سازد امیدواری است.

باور به خود در زندگی نقش اساسی در موفقیت دارد. افراد موفق از شکست‌ها و مشکلات کسب تجربه می‌کنند.

باور آن‌ها این است که همه تلاش‌شان را به کار گرفته‌اند و اگر نتیجه مورد نظر را به‌دست نیاورند باید مسیر خود را اصلاح کنند.

تحقیقات نشان داده است که دانشجویانی که از نظر استعداد و هوش تقریباً یکسان هستند، امیدواری نقش تعیین کننده در موفقیت آن‌ها دارد.

به بیان دیگر دانشجویانی که امیدوارتر هستند می‌دانند که چگونه باید تلاش کنند و اهداف بزرگ‌تری برای خود قرار می‌دهند.

همین الان برای در پایین  این نوشته و در قسمت نظرات سایت برای ما بنویسید که:

فکر می کنید چه تغییراتی باید در زندگی و یا کار خود ایجاد کنید تا  اهداف خود را با امیدواری بیشتری دنبال کنید؟

امیدواری چیست؟

امیدواری یکی از مهم‌ترین حقایق زندگی است. امید به رسیدن به هدف است که به ما انگیزه ادامه مسیر را می‌دهد و کمک می‌کند تا خواسته‌مان را با شوق و انرژی شروع کنیم.

اگر به کودکی خود برگردید و به اتفاقات زندگی خود در کودکی نگاه کنید متوجه می‌شوید که آن زمان چه قدر امیدوار بوده‌ایم.

برای رسیدن به خواسته‌مان تمام تلاشمان را می‌کردیم و دست از تلاش برنمی‌داشتیم چون مطمئن بودیم که می‌توانیم به آن برسیم.

وقتی خوراکی و یا اسباب‌بازی و یا هر چیزی را می‌خواستیم آن‌قدر پافشاری می‌کردیم تا آن را به دست آوریم. یادم است که برخی از بچه‌ها این‌قدر برای داشتن برخی از اسباب‌بازی‌ها گریه می‌کردند تا بالاخره پدر و مادر بیچاره را مجبور به تهیه آن می‌کردند.

نقش امیدواری در کودکی برای رسیدن به هدف

اگر بخواهم از این نمونه‌ها بیان کنم می‌توانم مثال‌های بی‌شماری بزنم.

دوچرخه‌سواری یکی دیگر از این موارد است.

همه ما برای یادگیری دوچرخه بسیار تلاش کردیم و بسیار زمین خوردیم. تنها عاملی که باعث می‌شد ما بر یادگیری استقامت کنیم امید و باور به این بود که ما هم می‌توانیم دوچرخه‌سواری کنیم.

می‌دانستیم که ممکن است بارها زمین بخوریم اما باز هم می‌خواستیم این مسیر را بپیماییم و به هدف خود برسیم.

به نظر من یادگیری دوچرخه‌سواری مظهر کامل امید است. امید به هدف، توانایی پیگیری کردن آن و پیمودن مسیرهای متفاوت و درنتیجه انجام اقدامات لازم تا رسیدن به هدف.

داستان کودکی من…

زمان کودکی خودم را به‌خوبی به یاد می‌آورم. با چند نفر از دوستانم در خیابانی نزدیک خانه سوار دوچرخه بودیم. در آن خیابان رفت‌وآمد ماشین‌ها خیلی کم و تقریباً صفر بود و به‌قدری بزرگ بود که بتوانیم با خیال راحت دوچرخه‌سواری کنیم.

دوستانم از من بزرگ‌تر بودند و زودتر دوچرخه‌سواری را آموخته بودند. پدر من و پدر یکی از دوستانم نیز پیش ما بودند تا حواسشان به ما باشد. درحالی‌که به‌شدت دوست داشتم من هم مانند بقیه به‌راحتی کنترل دوچرخه‌ام را به دست بگیرم به سمت جوی آب منحرف شدم. عرض جوی آب بزرگ بود و متأسفانه آب تمیز درون آن جاری نبود. جوی پر از شاخه درخت و سنگ بود و آبی که پشت آن‌ها مانده بود باعث شده بود که آنجا تا حدودی به لجن‌زار تبدیل شود.

هنوز باورم نمی‌شود که با سرعت درون آن افتادم. به محضی که متوجه شدم خودم و دوچرخه‌ام درون لجن‌ها بودیم و پروژه دوچرخه‌سواری من با شکست مواجه شده بود.

در همان لحظه پدر دوستم را دیدم که به‌جای کمک به من در حال تشویق من بود. هیچ‌گاه جمله‌ای را که به من گفت فراموش نمی‌کنم. درحالی‌که در جوی گیر افتاده بودم و از دست خودم عصبانی بودم به من رو کرد و گفت:

تمام شد دیدی کاری نداشت اینم از دوچرخه‌سواری دیدی کاری نداشت آفرین برو که دیگه یک دوچرخه‌سوار ماهر هستی!

در آن زمان‌ها واقعاً معنی حرف او را درک نمی‌کردم و همیشه فکر می‌کردم که آیا سقوط آزاد در لجن‌زار کنار خیابان به معنای موفقیت در دوچرخه‌سواری است؟ اما تا حدودی حق با او بود چون پس‌ازآن ماجرا به‌سرعت یاد گرفتم که چگونه دوچرخه را کنترل کنم و انگار باید آن اتفاق می‌افتاد تا من یک دوچرخه‌سوار می‌شدم.

در واقع آن جملات نمادی از امیدواری برای من بود. او می خواست با کلماتش به من کمک کند تا امید خود را از دست ندهم. منظورش این بود که اگر چه الان زمین خوردی و اتفاق بدی را تجربه کردی ولی باز هم میتوانی بلند شوی و دیگر از زمین خوردن نترس چون ترس ندارد. پس بلند شو و اکنون با جسارت بیشتر بر دوچرخه ات سوار شو. دقیقا برای من همین اتفاق هم افتاد…

نتیجه…

ازآنجاکه ظرفیت امید ما در کودکی خیلی بالاست، هنگام مواجه با یک شکست به‌سرعت روش دیگری را برای رسیدن به خواسته خود انتخاب می‌کنیم و مطمئن هستیم که موفق می‌شویم.

بنابراین وقتی‌که مطمئن هستیم به هدف خود می‌رسیم با شجاعت بیشتری دست به اقدام می‌زنیم و بالاخره موفق می‌شویم.

دقیقاً همانند اتفاقی که برای من پیش آمد. من در تمرین‌هایم بدترین اتفاق ممکن را -سقوط آزاد در لجن‌زار – تجربه کردم . ازاین‌رو پس‌ازآن واقعه دیگر از چیزی نمی‌ترسیدم. چه اتفاق بدتری می‌توانست برای من پیش بیاید؟ تقریباً هیچ.

درنتیجه با امید به موفقیت، کسب تجربه از شکست و انجام تمرینات بیشتر به‌سرعت توانستم دوچرخه‌سواری را به‌صورت کامل یاد بگیرم.

کاملاً حق با پدر دوستم بود. از سر گذراندن آن شکست یعنی نزدیک شدن به موفقیت و تمام این‌ها یعنی امیدواری.

احتمالاً آن چیزی که به من و همه کودکان کمک می‌کند تا باوجود شکست در دوچرخه‌سواری، دفعه بعد نیز آن را امتحان کنیم امید است. امید به اینکه اگر بیشتر تمرین کنم می‌توانم بدون کمک کسی به‌راحتی کنترل دوچرخه‌ام را در دست بگیرم.  امید به اینکه یا راهی پیدا می‌کنم و یا راهی خواهم ساخت.

اما با بزرگ‌تر شدن و درگیر شدن در اتفاقات زندگی امید ما انسان‌ها کم‌رنگ می‌شود. امید به هدف و اینکه راهی برای حل چالش‌ها وجود دارد. واقعیت این است که امیدواری یکی از مهم‌ترین عواملی است که هنگام مواجه با چالش در زندگی به ما کمک می‌کند.

شاید یکی از مهم ترین دلایل آن است که نه خودمان میتوانیم به خود امیدواری دهیم و نه همانند کودکی کسی را داریم که مواقع شکست به ما امیدواری دهد و ما را از رسیدن به هدف مطمئن کند.

اگر نمی‌دانید چگونه امیدوار باشید در مقاله بعدی در  مورد تکنیک امیدواری اسنیدر صحبت می‌کنیم.

 

تاثیر نگرانی در استفاده از قدرت‌های ذهنی

 • نگرانی، قدرت‌های مغزی انسان را کاهش می‌دهد.
 • اگر بیش از حد نگران باشید به مرور حافظه شما دچار مشکل می‌شود و نمی‌توانید به درستی از ذهن و مغزتان استفاده کنید. 
 • نمی‌توانید به درستی فکر کنید و تصمیم‌های درستی نمی‌گیرید.
 • شما خود را برای هر مشکلی مقصر می‌دانید و شانس خود را برای رسیدن به خواسته‌هایتان از دست می‌دهید.

برعکس فرد امیدوار تحت هر شرایطی به زندگی امیدوار است و می‌داند که می‌تواند برای مشکلاتش راه‌حلی پیدا کند. بنابراین دچار نگرانی نیست و می‌تواند بهترین تصمیات را در زندگی‌اش بگیرد.

نگرانی موجب از دست دادن تمرکز می‌شود. هنگامی که بیش از حد نگران هستیم توانایی ادامه مسیر را نداریم و به زودی خسته خواهیم شد.

اگر در یک امتحان بیش از حد نگران قبول نشدن در آزمون باشیم، تمرکز لازم برای پاسخ‌گویی به سوالات را از دست می‌دهیم و نگرانی‌هایمان ما را به سمت شکست و عدم موفقیت در آزمون پیش خواهند برد.

در صورتی که امیدواری موجب می‌شود آرامش خود را حفظ کنیم و تمام تلاش‌مان را برای پاسخ‌گویی به آزمون به کار ببریم. در نتیجه با موفقیت بیشتری روبه‌رو خواهیم‌شد.

آیا می‌توان نگرش خود را تغییر داد و امیدوارتر بود؟

اگرچه نگرش مثبت و یا منفی گاهی جنبه فطری دارد و برخی افراد معمولاً خوش‌بین و یا بدبین هستند؛ اما در زندگی می‌توان این نگرش را تغییر داد.

 • تجربه‌های گوناگون در طی زندگی به شما کمک می‌کند که خلق و خوی خود را تغییر دهید.
 • افزایش مهارت در هر کاری باعث می‌شود که اعتماد به نفس انسان بیشتر گردد.
 • هنگامی که در انجام هر کاری مهارت لازم را کسب کنید، فرد بیشتر خطر می‌کند و راه‌ها و روش‌های متفاوتی را برای رسیدن به هدفش امتحان می‌کند.
 • نترسیدن از شکست و متمرکز ماندن بر به هدف
 • اطمینان به هدف

اگر نمی دانید که چگونه می توانید کارهای خود را با امید بیشتری انجام دهید در مقاله ( چگونه امیدوار باشیم؟ ) در مورد تکنیک امیدواری اسنیدر توضیح خواهیم داد و اینکه شما با انجام آن تکنیک ها می توانید در زندگی و کار خود امیدواری بیشتری داشته باشید.

جلسات خصوصی کوچینگ

اگر می خواهید برای کسب و کار و یا زندگی خود نقشه راهی ترسیم کنید و در این مسیر از حمایت یک کوچ برخوردار شوید جلسات کوچینگ انتخاب مناسبی است.

جلسات خصوصی کوچینگ

دوره کوچینگ یک دوره حداقل ۶ جلسه‌ای است که در آن دوره با کوچ خود بر روی خواسته‌تان کار خواهید کرد. هر هفته یک جلسه خواهید داشت که این جلسات به‌صورت تلفنی و یا اینترنتی برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر بر لینک زیر کلیک کنید.

جلسات خصوصی کوچینگ

4 نظرات
 1. علی می گوید

  با سلام
  محیط زندگی در بدو تولد خیلی تاثیر تو امیدواری وکلا اعتماد به نفس ما داره خود من سنین پایین از یه محیط خانه بی مسئولیت بدون عشق وعاطفه وبدی بزرگ شدم وکلا امید واعتماد به نفس پایینی دارم .

 2. ناطقی می گوید

  با سلام سرکارخانم حمیدی عزیز در ابتدا از شما متشکرم بخاطر وقت و زمانی که صرف نگارش مطالب خوب سایت می نمایید این کارشما کمک زیادی به اشاعه فرهنگ توجه به مسائل انسانی و توجه به کرامت ازدست رفته ما ایرانی ها میکنه که این روزها لگد مال سیاست و اقتصاد و… شده من شخصا از شما متشکرم
  من از مطالب شما به دلیل وقت اندکی که دارم کمتر استفاده میکنم ولی همین اندک هم راهگشای برخی مشکلاتم بوده و کمک خوبی به کرده است . به نظر من امید در زندگی مشابه سوخت برای وسیله نقلیه است اگر انسان امید نداشته باشد فقط زنده است و زندگی نمی کند چه بسا مخل زندگی دیگران هم خواهد بود .
  تغییراتی که من باید برای افزایش امید واری در کار مایجاد کنم شاید کار روی ااعتماد به نفس بیشتر خودم هست چون من تا حدود خوبی کارم رو بلدم ولی به دلیل ترس وها و کمبو اعتماد به خودم و دانشم عملا ازش به اندازه کافی بهره نمیگیرم و دوم اینکه باید کمی هم رو ی بالا بردن اطلاعتم کار کنم
  در زندگی هم به لطف خدا ارتباط خوبی باهمسر و دخترام دارم و مشکل عمده ای نیست ولی مدتی است به دلیل افزایش اقساط بانکی دستم بسته است و کارهایی که برای خانواده دوست دارم انجام بدم رو نمیتونم انجام بدم که انشالله با کار دوم شاید حل بشه
  با زهم از شما سپاسگذارم شاید نظر من کمکی به سایت شما نکنه ولی حد اقل تشکر و درد دلی کردم . موفق و پیروز باشد

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام آقای ناطقی عزیز
   بینهایت از پیام شما سپاسگزاریم و باید بگوییم که این پیام هم به ما، هم به وبسایت و هم به اعضای وبسایت فوق العاده کمک خواهد کرد. امید و عشقی که در تک تک جملات شما نهفته است مطمئنا به هر کسی که این پیام را بخواند منتقل میشود و خیلی خیلی خوشحالیم که آن را با ما در میان گذاشتید.

   همیشه در زندگی و در کار لحظات سختی برای تمام ما وجود خواهد داشت که امیدوار بودن و متعهد ماندن به رشد و تغییر ما را به سمت جلو خواهد برد تا از مسائل و مشکلات مان بزرگتر شویم و بتوانیم آنها را حل کنیم.

   شاد باشید

   شاد باشید

 3. علی می گوید

  واقعا عالی بود خیلی به من در مورد پاور پوینتی که میخواستم بنویسم کمک کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.