بیش از حد فکر کردن چگونه بیش از حد فکر نکنیم؟

بیش از حد فکر کردن: چگونه بیش از حد فکر نکنیم؟

بیش از حد فکر کردن مشکلی است که باعث می‌شود فرد بیش از حد فکر کند. به عبارتی معنای آن فکر کردن زیاد است. اگرچه فکرکردن پدیده ای مثبت است و باعث پیشرفت انسان می‌شود اما بر خلاف آن بیش از حد فکر کردن پدیده‌ای منفی است. هنگامی که در چرخه فکر زیاد گرفتار می‌شوید، اقدامی نمی‌کنید، تصمیمی نمی‌گیرید و فقط به یک موضوع خاص بارها و بارها فکر می‌کنید.

چرا بیش از حد فکر میکنیم؟

معمولاً بیش از حد فکر کردن مربوط به اتفاقات گذشته و یا اتفاقات آینده می‌باشد. گاهی می‌خواهیم تصمیمی بگیریم اما به جای اینکه به صورت عملی اقدام کنیم مرتب در ذهنمان آن را بررسی می‌کنیم. اگر به این افکار دقت کنید متوجه می‌شوید که هیچ‌گاه تمام نمی‌شوند و شما در یک چرخه تولید افکار بی‌پایان گرفتار می‌شوید. می‌توان بیش از حد فکر کردن را در یکی از دو دسته پایین قرار داد.

نشخوار فکری

نشخوار فکری مربوط به اتفاقات گذشته است و این افکار سعی در تصحیح گذشته دارند.

 • برای مثال ممکن است چند ساعت پیش و یا چند روز پیش حرفی زده‌اید که اکنون پشیمان شده‌اید.
 • حق با پدرم بود. نباید چنین کاری می‌کردم.
 • شاید چنین تصمیمی که گرفتم اشتباه باشد.
 • اگر آن حرف را در آن جمع نزده بودم بهتر بود. الان چه فکری نسبت به من می‌کنند؟
 • کاش چنین خریدی نمی‌کردم. هزینه اضافی بود.

همین الان یک کاغذ بردارید و نشخوارهای فکری خود را یادداشت کنید. من همین الان اینکار را انجام دادم. البته از آنجا که من یاد گرفته‌ام این افکار را کنترل کنم فقط یکی دو مورد جزئی هستند.

نشخوار فکری

 

چنین افکاری همیشه در ذهن ما تولید می‌شود و شما نمی‌توانید از ورود چنین افکاری به ذهنتان جلوگیری کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اجازه ندهید آنها بر شما غلبه کنند و کنترل زندگی شما را به دست گیرند.

نگرانی

برخی دیگر از افکار در رابطه با آینده هستند. اکثر اوقات این افکار منفی هستند.

 • فردا قرار هست از پایان نامه‌ام دفاع کنم. اگر نتوانم خوب صحبت کنم چه می‌شود؟
 • من هرکاری هم که بکنم هیچ وقت شانس با من نیست. آخرش من تو این مسابقه بازنده میشم.
 • فردا قراره که نتیجه مصاحبه مشخص بشه. ممکن هست من قبول شوم؟
 • شما می‌توانید لیست دیگری از نگرانی‌های خود آماده کنید. کارهایی که دوست دارید انجام دهید ولی نگران عواقب آن هستید. این افکار مدام در

ذهن شما رفت‌و‌آمد می‌کنند. اگر چنین مشکلاتی دارید، در دسته افرادی قرار می‌گیرید که بیش از حد فکر می‌کنند.

اصول تفکر صحیح

تفکر اصولی دارد اما اکثر افراد آن را نمی‌دانند. تفکر سازنده است و به شما کمک می‌کند تا اقدامی انجام دهید. اگر شما به مشکلی فکر کنید و به جای یافتن راه‌حل فقط دچار وسواس فکری و یا فکر بیش از حد شوید، تفکر شما بی‌نتیجه بوده است.

وقتی به موضوعی فکر می‌کنید باید بتوانید راه‌حل‌های خلاقانه برای آن پیدا کنید. پس از هر فکری باید اقدامی صورت گیرد. اگر من(سارا حمیدی) ۳ روز به این موضوع فکر کنم که می‌خواهم یک مقاله برای وبسایت بنویسم و فقط به این موضوع فکر کنم و فکر کنم دچار مشکلات و عوارض فکر و خیال زیاد می‌شوم. در پایان به جای اینکه بتوانم مقاله بنویسم خسته هستم،انرژی کافی ندارم و حوصله انجام هیچ کاری را ندارم. بنابراین به جای اینکه نوشتن مقاله برای من تولید نگرانی کند، در ابتدا به موضوع مقاله فکر می‌کنم. پس از اینکه موضوعی به ذهنم رسید به سرعت برای نوشتن آن اقدام می‌کنم. از آنجا که فکر و عمل همراه هم بوده است من توانسته‌ام از اصول صحیح تفکر استفاده کنم.‌

عوارض بیش از حد فکر کردن

در این مواقع شما نمی‌توانید دست از فکر کردن بردارید و هر فکری فکر بعدی را تولید می‌کند. به جای اینکه به دنبال راه حل باشید فقط و فقط به مشکل فکر می‌کنید و نمی‌توانید برای آن راه‌حلی پیدا کنید.
شما مرتب تجارب روزانه و تعاملات خود با دیگران را تحلیل می‌کنید. در چنین حالت‌هایی کارایی شما کاهش می‌یابد. حافظه شما به مرور ضعیف‌تر خواهد شد. اعتماد به نفس شما کاهش می‌یابد و دچار خشم و افسردگی خواهید شد.
همچنین در چنین حالت‌هایی تمایل به خوردن غذا افزایش می‌یابد و شما کنترلی بر زندگی خود نخواهید داشت.

غلبه بر فکر و خیال زیاد

۱- آگاهی

آگاهی به بیش از حد فکر کردن و دانستن عوارض فکر و خیال بیهوده و زیاد به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر آن را کنترل کنید.
اکنون می‌دانید که نشخوارهای فکری و نگرانی‌های آینده چگونه شما را در چرخه بیش از حد فکر کردن گرفتار می‌کنند. بنابراین به افکار خود توجه کنید. هنگامی که متوجه شدید درگیر فکر و خیال بیهوده هستید، بدانید که این گونه افکار بازدهی، خلاقیت و عملکرد شما را کاهش می‌دهند.

۲- بر حل مسئله تمرکز کنید.

فکر کردن به آینده و نگرانی‌های حاصل از آن به شما کمکی نمی‌کند. بنابراین از امروز به جای نگرانی در مورد آینده به راه‌حل های موجود فکر کنید. شما می‌توانید مقاله حل مسئله را مطالعه کنید.

۳- تصمیم‌گیری کنید.

زمان مشخصی برای تصمیم‌گیری در رابطه با یک موضوع قرار دهید. شما نمی‌توانید مدت زمان زیادی درگیر یک تصمیم کوچک باشید. پس از اندکی فکر کردن تصمیم بگیرید و آن را اجرا کنید. بدانید که برای هر تصمیم باید مدت زمان محدودی قرار دهید و به یک موضوع بیش از حد فکر نکنید.

۴- بررسی نشخواهای فکری

مدت زمان مشخصی تعیین کنید و به آنچه در ذهنتان است رسیدگی کنید. نگرانی‌ها و نشخوارهای فکری را یادداشت کنید. اگر فکر می‌کنید که کار اشتباهی در گذشته انجام داده‌اید، از آن تجربه کسب کنید. برای مثال برای خود یادداشت کنید که چه کارهای دیگری می‌توانستید انجام دهید و یا اینکه چگونه می‌توانستید رفتار بهتری داشته باشید. به این فکر کنید که اگر در ِآینده با چنین شرایطی روبه رو شدید چه رفتاری باید انجام دهید.
در طی روز و هنگامی که افکار مزاحم به شما هجوم می‌آورند، آنها را یادداشت کنید و در زمان مناسب به آنها رسیدگی کنید.

۵- تمرین‌های افزایش تمرکز و توجه به شما کمک می‌کند تا افکار خود را بهتر کنترل کنید.

با انجام دادن چنین تمرین‌هایی شما یاد می‌گیرید که بر کار خود تمرکز کنید و فقط بر افکار دلخواه خود تمرکز و توجه کنید. با تقویت تمرکز خود می‌توانید بیش از حد فکر کردن را متوقف کنید و زندگی بهتری را تجربه کنید.
شما می‌توانید همین الان با شرکت در دوره رایگان سایت ما این تمرین‌ها را دریافت کنید.

 

10 نظرات
 1. پروین شیربیشه می گوید

  مقاله بسیار مفیدی بود.
  برای مشکلی که اغلب به آن و عوارضش بی توجهیم.
  سپاس فراوان با آرزوی پیروزی

  1. سارا حمیدی می گوید

   سپاسگزارم خانم شیربیشه عزیز. موفق باشید

 2. حسین می گوید

  مقاله بسیار عالییییییییی بود.
  متشکر م

 3. بهاره می گوید

  سلام.خسته نباشین.مقاله شماعالی بود.ممنونم.متاسفانه تمام موارد ذکرشده برای من صدق میکنه وچاره نگرانی ونشخواره فکری هستم.میتونم بگم که تمام روز درحال فکرکردنم وباعث شده تمرکزم روی کارام وبخصوص موقع درس خوندن ازبین بره وبه کنی کارامو تموم کنم.مرسی ازراهنماییهای عالیتون?

 4. بهاره می گوید

  سلام.مطلبتون عالی وکامل بود.مرسی

 5. میلاد می گوید

  من خیلی فکر میکنم و اضطرابمم زیاده

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم
   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید
   مدیریت ذهن
   پیشنهاد ویژه شرکت در دوره زندگی در لحظه حال می باشد. شاد باشید

 6. مرصاد طالبى می گوید

  ممنون از مقاله بسيار مفيدتون. قلم ساده و روانتون براى درك مطلب خيلى كمك ميكنه

 7. بیتا می گوید

  سلام.متاسفانه منم خیلی فکر میکنم ولی الان مقالتون رو مطالعه کرد و خیلی حس خوبی بهم داد و میخوام از روش های خوبی ک گفتین استفاده کنم خیلی ازتون ممنونم بابت راهنماییهاتون واقعا عالی بود خسته نباشین

 8. محمد می گوید

  سلام واقعا مطالب مفیدی بود لطف کردین من الان یک سالی هست که مصرف weed دارم این جدیدا خیلی به این مشکل میخورم پراکندگی مغذم حس میکنم گرفتم در حدی که شاید بی خیال حتی بیشتر اوقات ساعت شب به بیداری و فک کردن به چیز هایی که اصلا اهمیت ندارن شده ساعت ۱۲ شب بخوام بخوابم تا ۷ صبح داشتم فکر پراکنده میکردم بعضی مواقع توی طول روز هم سراغ ادم میاد که واقعا متنفرم ازش در حدی که دوستانم وقتی بام حرف میزنن گوشم میشنوه ولی متوجه حرف هایش نمیشوم و مجبورم ۲ باره بگم حرفش رو تکرار کنه به این موضوع اگه رسیدگی نشه میتونه موقعیت اجتماعی تونم به خطر بندازه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.