مدیریت ذهن چیست؟

مدیریت ذهن چیست؟

 تمام باورها و رفتارهای ما از ذهن مان سرچشمه می گیرد. به توانایی مدیریت کردن افکار و باورها مدیریت ذهن می گویند.

ذهن و مغز مهم ترین عضو در بدن هر انسان می باشد. با مدیریت ذهن توانایی کنترل امور و آنچه در زندگی ما رخ می دهد را بدست می گیریم.

می توانیم آن گونه شویم که می خواهیم.

واقعیت این است که وقتی بتوانیم ذهن‌مان و مغزمان را مدیرت کنیم، می‌توانیم به تمام خواسته‌ها و آرزوهای زندگی‌مان برسیم.

فقط کافی است با ذهن خود آشنا شویم آنگاه ذهن ما رفتارها و برخوردهای جدید را می‌آفریند.

ذهن چیست؟  ‌‌‌‌

 ذهن و مغز هر دو یک جز واحد هستند. اگر مغز را به کامپیوتر تشبیه کنیم ذهن همان نرم افزار و یا برنامه های اجرایی است. به سخت افزار این کامپیوتر مغز گفته می شود.

 • هنگامی که می‌خواهیم از قسمت های مختلف این عضو مهم صحبت کنیم کلمه مغز را به کار می‌بریم.
 • هنگامی که منظور ما اشاره به کارکردها و یا تصمیمات مغز باشد از کلمه ذهن استفاده می‌کنیم.

توانایی های ذهن و مغز ما بسیار زیاد است.  هر انسانی قادر است فعالیت ها و کارهای متفاوتی را انجام دهد، مسائل زیادی را یاد بگرید، مسیرهای عصبی بیشماری را در مغز خود به وجود آورد و توانایی های بیشماری را کسب کند.

در گذشته بیان می‌شد که افراد نابغه و افراد برتر جامعه از حدود ده درصد ظرفیت مغز و ذهن خود استفاده می‌کنند و در انسان های معمولی این درصد کمتر است.

[irp posts=”1375″ name=”چگونه استراحت کنیم تا انرژی ذهنی خود را تقویت کنیم؟”]

 تحققیات جدید نشان می‌دهد ذهن و مغز همه انسان‌ها مانند هم است. ذهن همه با حداکثر توان و ظرفیت خود در حال کارکردن است.

 تفاوتی که بین ذهن و مغز افراد نابغه و برتر با انسان های معمولی وجود دارد،

نحوه استفاده و مدیریت ذهن است که توسط هر شخص انجام می‌پذیرد.

مدیریت ذهن و نحوه استفاده از ذهن

واقعیت این است که هرکسی که بخواهد از ذهن خود بهترین استفاده را کند حتماً موفق خواهد شد. در گذشته دانسته‌های ما در مورد ذهن و مغز بسیار کم بود و انسان به مغز و ذهن خود آگاهی نداشت.  با پیشرفت علم و تکنولوژی آگاهی انسان از این قدرت نهفته، ذهن، بیشتر شد. در صورت اینکه بخواهیم می‌توانیم به‌درستی از ذهنمان استفاده کنیم.

آیا ذهن به مدیریت نیاز دارد؟

از آنجا که ذهن ما بیشترین اثر بر روی روابط، کار و زندگی ما دارد پس مدیریت ذهن می‌تواند بسیار مفید واقع شود. اگر ما بتوانیم بر ذهن‌مان تسلط یابیم و به گونه ای رفتار کنیم که کنترل ذهن‌مان در دست خودمان باشد به بسیاری از اهداف خود در زندگی دست می‌یابیم.

واقعیت این است که ما در اکثر مواقع تحت کنترل ذهن‌مان هستیم و ذهن است که ما را کنترل می‌کند. هنگامی که در گذشته گیر کرده‌ایم و یا درگیر ناراحتی‌های گذشته هستیم ذهن است که ما را کنترل می‌کند و آن چه ما در این مواقع انجام می‌دهیم از ضمیر ناخودآگاه ما سرچشمه می‌گیرد.

[irp posts=”1253″ name=”گزارش وبینار اسرار ذهن متمرکز دانلود رایگان فیلم وبینار”]

بسیاری از تصمیم های ما در اثر ضمیر ناخودآگاه ذهن ما است که به راستی در بسیاری از اوقات ما به آنها دسترسی نداریم و نمی‌دانیم علت بسیاری از تصمیم‌های ما چه چیزی بوده است.

پس بهتر است در انجام هرکاری ذهن‌مان را مدیریت کنیم و کنترل آن را در دست بگیریم به جای آنکه اجازه دهیم ذهن مان کنترل ما را در دست گیرد.

اجازه دهید برایتان مثالی بزنم. تصور کنید تصمیم گرفته اید کاری را شروع کنید و مدام نگران هستید. از یک طرف این کار، کار مورد علاقه تان است و از طرف دیگر نگران این هستید که اگر موفق نشوید  چه میشود.

در این موقعیت نگرانی ها مانع عملکرد شماست و گاهی این نگرانی ها باعث میشود که شما از تصمیم تان منصرف شوید.

بنابراین وقتی با کارکرد ذهن آشنا میشوید ، متوجه میشوید که این نگرانی ها طبیعی هستند. این آگاهی کمک می کند در مواقعی که ذهن تان مانع موفقیت شماست مچ ذهن تان را بگیرید. در نتیجه به ذهن تان اجازه نمیدهید که با بزرگ نشان دادن این ترس ها و نگرانی ها و افکار مزاحم مانع موفقیت شما شود.

آیا مدیریت ذهن آسان است؟

از آنجا که بسیاری از تصمیم های ما در زندگی توسط سیستمی انجام می‌شود که به آن تفکر سریع گفته می‌شود و این سیستم خودکار و سریع است و از پیش زمینه های ذهنی ما برای تصمیم گیری استفاده می‌کند پس مدیریت ذهن کار آسانی نخواهد بود زیرا به تلاش و پشتکار نیاز دارد و همچنین باید با تفکر سریع مقابله کند تا تصمیم‌های انتخابی از جانب سیستم تفکر سریع ذهن را نپذیرد.

با این حال با یادگیری روش های صحیح مدیریت ذهن و به کار گیری آن و با کمی تلاش می توانید در مدیریت ذهن و افکار خود حرفه ای شوید. فقط کافی است که تصمیم بگیرید…

آماده اید شروع کنیم؟

قصد داریم یاد بگیریم که ذهن و افکار خود را مدیریت کنیم تا عملکرد بهتری در کار و زندگی خود داشته باشیم.

فواید مدیریت ذهن

همانطور که گفتیم زمانی که کنترل ذهن مان را بدست گرفتیم بر بسیاری از مشکلات زندگی پیروز می‌شویم در واقع این ما خواهیم بود که ذهن را کنترل می‌کند نه اینکه ذهن ما را کنترل کند و به هر سمتی که خواست هدایت کند.

اگر بتوانیم ذهن مان را مدیریت کنیم:

 • عملکرد مان خیلی بهتر از گذشته میشود
 • بیشتر می توانیم در لحظه حال باشیم
 • تمرکزمان افزایش می یابد
 • انرژی ذهنی خود را به دلیل مسائل بیهوده از دست نمی دهیم
 • زندگی بهتری خواهیم داشت
 • و…

برای مثال فرض کنید که برای حفظ سلامت باید روزانه ورزش کنید ولی از آنجا که همیشه از ورزش فراری بوده‌اید، با اینکه می‌دانید ورزش برای سلامتی تان مفید و ضروری است از انجام آن پرهیز می‌کنید.

مراجعی داشتم که می گفتم بی نهایت دلش می خواهد ورزش کند اما نمی تواند و این موضوع او را آزار میداد. مرتب احساس میکرد که تمام مشکلاتش به دلیل عدم ورزش کافی است. با این حال برای ورزش کردن اقدام نمی کرد.

پس از بررسی هایی که انجام دادیم متوجه شد که مدام ذهنش درگیر ورزش نکردن است و این موضوع مانع کار و عملکرد اوست. در هنگام کار کردن مدام به خود می گوید که باید ورزش میکردم اما امروز هم این کار را نکردم.

وقتی که یاد گرفت این موضوع را کنترل کند و متوجه شد که چگونه با این افکار مزاحم مواجه شود و اجازه ندهد که ذهننش کنترل او را به دست بگیرد نه تنها از عذاب وجدان ورزش نکردن راحت شد بلکه چند ماه بعد در پیامی به من گفت که ورزش کردن را شروع کرده است.

علت این امر این است که ما ذهن‌مان را به حال خود رها کرده‌ایم و آن‌طوری زندگی می‌کنیم که ذهن ما میخواهد.

ذهن ما مدام کارهای عقب افتاده، نگرانی ها، ترس ها و عواقب کارهایمان را به ما یاد آوری می کند.

همچنین ترجیح میدهد که کار جدیدی انجام ندهد زیرا انجام کار جدید یعنی صرف انرژی بیشتر و این مخالف قانون مغز ماست.

بنابراین این فرد نه تنها شروع به ورزش کردن نمی کرد بلکه در مرداب نگرانی هایی فرو رفته بود که به علت ورزش نکردن ممکن است برای او پیش بیاید. و هر روز حالش بدتر از روز قبل بود.

 

چگونه ذهنمان را مدیریت کنیم؟

یکی از بهترین روش‌های مدیریت ذهن این است که هنگام تصمیم‌گیری هایمان چند لحظه‌ای فکر کنیم و اجازه ندهیم ذهن‌مان ما را کنترل کند.

اگر خاطرات تلخ گذشته مدام ما را آزار می‌دهد این تقصیر ماست که به ذهن‌مان اجازه همچین اتفاقی را داده‌ایم.

هر موقع موضوعی شما را ناراحت کرد چند لحظه صبر کنید و به خود بگویید دیگر نمی‌خواهم ذهنم مرا کنترل کند.

تحت هیچ شرایطی به آن موضوع فکر نکنید.

 یک موضوع مهم و جالب انتخاب کنید و وقتتان را با آن پر کنید.

اگر دوباره ذهن شما افکار مزاحم را برایتان پررنگ کرد اصلاً نگران نشوید زیرا بسیار طبیعی است و این اتفاق چندین بار پیش می‌آید. با این افکار مزاحم نجنگید و به آن‌ها فکر نکنید، فقط آن را گوشه‌ای نگه‌داشته و به آن‌ها بگویید فعلاً برای شما وقت ندارم بعداً به شما رسیدگی می‌کنم .

برای خود و زندگی‌تان بیشتر ارزش قائل شوید و به این افکار ذهن بها ندهید. بارها و بارها این کار را تکرار کنید تا ذهن‌تان شرطی شود و دیگر به این افکار بها ندهد.

واقعیت این است که ذهن متوجه می‌شود این افکار بی‌نتیجه هستند و به‌صورتی باور نکردنی این افکار از ذهن شما ناپدید می‌گردند. حتی اگر دوباره آن‌ها را به یاد آورید، دیگر ناراحت نمی‌شوید زیرا همان‌طور که شما آن‌ها را نادیده گرفتید ذهن‌ هم آن را نادیده گرفت و به سادگی درمی‌یابید که با تلاش ذهن و افکارتان را در دست گرفتید.

 مدیریت افکار مزاحم موضوع خیلی مفصلی است و یک مهارت بسیار کاربردی است.  شما می توانید این مهارت را یاد بگیرید.

برنامه اجرایی

گاهی قدرت ذهن‌تان از شما بیشتر می شود. احساس خوبی به تصمیم هایتان ندارید. شک و تردید شما را راحت نمی گذارد. در این حالت شما تحت کنترل ذهن تان هستید. پس چند لحظه توقف کنید. کنترل ذهن را دست گیرید. هرکاری که ذهن‌تان به شما می‌گوید غیر ممکن است را باور نکنید.

امیدوارم این نکات را در زندگی خود اجرا کنید و خوشحال میشوم نظرات خود را در پایین همین صفحه برای ما بنویسید.

مدیریت ذهن موضوع خیلی مفصلی است و شما دوست عزیزی که در حال مطالعه این صفحه هستید احتمالاً به پیشرفت و رشد شخصی خیلی بها میدهید و این فوق العاده عالی است.

هدف این وبسایت آموزش نحوه صحیح تفکر و مدیریت ذهن است تا هر فردی بتواند از حداکثر توانمندی های خود استفاده کند و زندگی شادی را تجربه کند.

اگر تمایل دارید و علاقه دارید تا جزئیات بیشتری در این مورد یاد بگیرید ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید. هر هفته مقالات آموزشی رایگانی در این مورد برای شما ارسال خواهیم کرد.


لحظه هاتون سرشار از شادی…

 

پیشنهاد ویژه

 

دوره غیر حضوری مدیریت ذهن

از آنجا که ما انسان هستیم و ذهن ما مدام درگیر پرسه زدن است پس طبیعی است که مدام درگیر فکر و خیال متفاوت باشیم.

گاهی افکار مزاحم در حین کار مزاحم ما میشوند.

گاهی روزانه با افکار متفاوتی رو به رو هستیم و چون یاد نگرفته ایم که چگونه این افکار را کنترل کنید آنها مزاحم کار، تحصیل و زندگی ما هستند.

در این دوره می آموزید که:

 • افکار مزاحم چه هستند؟
 • چرا مدیریت افکار مزاحم مهم هستند؟
 • ابزارهای مدیریت ذهن
 • چگونه به کمک ابزارها افکار خود را مدیریت کنید
 • چگونه به کمک مدیریت افکار مزاحم تمرکز خود را افزایش دهید
 • چه طور عملکرد بالاتری داشته باشیم؟
 • با نگرانی های خود چه رفتاری کنید تا ذهن تان درگیر نباشد

برای شرکت در این دوره بر لینک زیر کلیک کنید.

دوره غیر حضوری مدیریت ذهن

 

83 نظرات
 1. کریمی می گوید

  سلام.خیلی عالی مطالب رو می نویسید
  اگه وقت بشه حتما دیگر مطالبو نگاه میکنم
  با تشکر از زحمات شما

 2. 214 می گوید

  سلام. خوب بود. ولب مسایل بسیار مهم رو بهش اشاره نکردید. خیلی عمومی و کلی بود.
  امیدوارم متن رو ببینید. ”زندگی های گذشته” و ”تجربه”و ”امکانات” و ”آگاهی” اینها روی ذهن ما تاثیر گذار هستند…
  ابن موارد رو هم لحاظ کنید..

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز. سپاسگزارم که نظر خود را با ما در میان گذاشتید. بله همین طور است فاکتور های زیادی وجود دارد که بر افکار و ذهنیت ما تاثیر گذار است ولی این فاکتورها تاثیری بر مدیریت ذهن ندارند. هدف ما ریشه یابی و چنگ زدن به افکارمان نیست. این کاری است که درمانگران انجام میدهند. ما به عنوان یک انسان وظیفه داریم جدا از ماهیت ذهن و تجربیات گذشته خود یاد بگیریم که ذهن و افکار خود را مدیریت کنیم تا بتوانیم زندگی بهتری را تجربه کنیم. شاد باشید…

   1. Hamidehs می گوید

    با سلام و تشکر از مقاله ی بسیتر مفید و عالی و آموزنده تون

 3. مجید می گوید

  سلام
  خوب بود
  ولی یه قسمت اشاره کرد به کنار گذاشتن افکار منفی و وارد کردن افکار مثبت. این مسئله در عمل کار ساده ای نیست.
  البته شاید من به عملی نشدن این موضوع فکر میکنم.
  درکل ممنون مطلب خوبی بود . پیگیر کتاب فیزیکی میشم
  ارزوی موفقیت

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام اقای مجید عزیز

   جایگزین کردن افکارمنفی با افکار مثبت نیاز به تمرین دارد و با تمرین و کسب آگاهی شما می توانید به این موضوع مسلط شوید.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه کنید.

   کنترل ذهن و افکار منفی

   جایگزینی افکار مفی با افکار مثبت

   شاد باشید

  2. Mohamad می گوید

   سلام.ممنون از مقاله خوبتون.من کنکوری هستم .ذهنم خودرگیری داره و چیزهای نامربوطذهنم را مشغول میکند و بعضی مواقع که حوصله ندارم از پنجره به بیرون خیره میشم.اگه میشه راهنمایی کنید.ممنون

 4. MILAD می گوید

  مطالب بسیار مفید و سودمندی در سایت شما هست و تنها حرفی که میشه به نویسنده مقالات گفت خسته نباشید هست

  درود بر شما

  1. سارا حمیدی می گوید

   سپاس میلاد عزیز
   شاد باشی…

 5. امیرحسین می گوید

  سلام عالی بود خیلی کاربردی بود مشتاق مقالات بعدی شما هستم درباره تمرکز هم مقاله بزارید خیلی مهمه مثلا تمرکز در جمع تمرکز در محیط کار یا تمرکز در اجتماع خیلی اینا مهمه خیلی واقعا از غذا خوردن هم مهمتره

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام امیر حسین عزیز
   خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بود. در مورد تمرکز در سایت می توانید مطالب متفاوتی پیدا کنید.
   گوش دادن با تمرکز

   عوامل عدم تمرکز

   تمرکز در میان عوامل ایجاد کننده حواس پرتی

   افزایش تمرکز و کنترل ذهن

   پیشنهاد ویژه شرکت در دوره افزایش تمرکز می باشد

   شاد باشید…

 6. فیروز یوسفی می گوید

  سلام سرکار خانم حمیدی
  با احترام سایت شما را بررسی نمودم خیلی جالب و آموزشی بود
  خواهشمند است فهرست کتاب ها با مقالات خود را ارسال نمایید
  با تشکر
  یوسفی

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام جناب یوسفی عزیز
   برایتان ایمیل شد.
   شاد باشید…

 7. ارش می گوید

  سلام خانم حمیدی من تیز هوش هستم و اینو تست به من گفته اما متاسفانه بدلیل مشکلات بسیار زیاد و در هم تنیده شده ای که من از بچگی باهاش دست و پنجه نرم کردم کاملا ذهنم رو از دست داده ام من میتونم از شما مشاوره بگیرم این مشکلاتی که عرض کردم وحشتناک بود

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم. برای هماهنگی جلسات مشاوره با شماره ۰۹۱۹۴۱۰۴۰۳۵ تماس بگیرید. شاد باشید.

 8. مهدی می گوید

  خانم حمیدی من مطالب شمارو خوندم خوب بود اما چیزی ک می خواستم ب دست نیووردم لطفا ازتون خواهش میکنم ب تلگرام من بیایدتا مشکلمو بهتون بگم ۰۹۰۲۴۲۸۴۷۵۶

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   دوست عزیز سلام
   شما می توانید از طریق فرم تماس با ما سوالات خود را برای ما ارسال کنید. شاد باشید

   1. کامبیز می گوید

    سلام وقت بخیر .خانم حمیدی منهم سود بردم .وعلاقمندم بطور کامل با ذهن آشنا شم .به دلایلی توان مالی ندارم در حال حاض و بیوار هستم اگر ممکن باشه ودر توانتان دعا گو و سپاسگزار خواهم بود از مقالات تان بهرمند شم ..ممنونم

 9. علی یوسفی می گوید

  درود بر شما خانم حمیدی. سپاس از مطالب ارزشمندتون. از اینکه داده های فلاسفه رو درباره چیستی ذهن با زبانی ساده نوشته و به اشتراک می گذارید بسیار از شما سپاسگذارم?
  لطفا درباره چگونگی این موضوع که ذهن فقط می تواند در موضوعی که برایش مهم است, مشغول باشد و این علتی ای مهم در ارتباط با گرفتار شدن در استرس و اضطراب است, نوشته و در این باره با راهکارهایی درباره رهایی از استرس راهنمایی کنید. باز هم سپاس!

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   با سلام به دوست عزیز
   ممنون از پیشنهاد تون. این موضوع بررسی خواهد شد. همچنین پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد متمرکز شدن ذهن بر کار دلخواه در دوره مدیریت افکار مزاحم شرکت کنید.
   شاد باشید…

 10. علیرضا می گوید

  من میخواستم ببینم ذهن چجوری میشود که اتوماتیک وار کار میکند؟

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز
   این موضوع قسمتی از کارکرد ذهن است و شما می توانید در دوره مدیریت افکار بیشتر در این مورد بیاموزید. شاد باشید.

 11. مسعود می گوید

  باسلام وادب.مطالب مربوط به ذهن مطالعه کردم برام خیلی جالب بود اگربراتون امکان داشت مطالبی درمورد ذهن برایم ارسال بفرمائید.

 12. ابراهيم می گوید

  با سلام مطالب بينهايت سودمن و مفيد هستش براى كسى ك مدام فكر كردن ب يك موضوع پوچ ازار دهنده شده است برايش
  تاحالا فكر ميكردم ك فقط من كنترل روى افكارم ندارم ولى الان ميبينم ك اين يك مساله كاملا طبيعيه و براى هر كسى پيش مياد
  باز هم سپاس خندان باش

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز
   منتظر شنیدن خبرهای موفقیت شما در این مسیر هستیم.
   شاد باشید

 13. آریا می گوید

  سلام و دروود اگر شخصی دارای قدرت های خاص باشه و شاید باورش سخت باشه اما اون ۵ قدرت ذهن که واقعا روی نه تنها خودم بلکه دیگران هم تاثیر میگذارد و گاهی مانع و گاهی باعث پیشرفت میشه دو قدرت که مزاحمه و سه قدرت که خوبه در کمک کردن دیگه واقعا خسته شدم از این همه مبارزه با ذهنم چون این قدرت ها همه چیز رو واقعی میکنه ، یعنی اگر مبارزه نکنم دیگه هیچی ، در صورت که باور کردید راهنمایی کنید

 14. سحر می گوید

  سلام
  خیلی خیلی سخته اصلا نمیتونم ذهنمو کنترل کنم و افکار منفی رو دور کنم ?

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام سحر عزیز
   همانطور که رانندگی نیاز به تمرین دارد، همان طور که دوچرخه سواری نیاز به تمرین دارد ذهن ما هم نیاز به تمرین دارد تا یاد بگیرد افکار سازنده تولید کند و به رشد و پیشرفت ما کمک کند. بنابراین بدون ناامیدی و با ایمان به اینکه میتوانی یاد بگیری ذهن خودت را کنترل کنی تمرینات کنترل ذهن را شروع کن. پیشنهاد می کنم مقاله زیر را حتماً مطالعه کنی.

   کنترل ذهن و افکار منفی در سه مرحله

   همچنین پیشنهاد ویژه شرکت در دوره مدیریت افکار مزاحم است. منتظر شنیدن خبرهای موفقیت شما هستم. شاد باشید

 15. یاس می گوید

  سلام
  یاس هستم
  خواستم ببینم آیا میشود گذشته را فراموش کرد

  1. سارا حمیدی می گوید

   دوست عزیزم سلام

   قرار نیست ما گذشته را فراموش کنیم اما می توانیم اثرات جا مانده از گذشته را بر روی ذهن و احساسات مان پاک کنیم. پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در دوره زندگی در لحظه حال شرکت کنید. شاد باشید

 16. سحر می گوید

  دوره مدیریت افکار مزاحم کی و کجا برگزار میشه؟؟؟

  1. سارا حمیدی می گوید

   دوست عزیز سلام
   این دوره غیر حضوری و به صورت دانلودی است و شما در هر ساعت از شبانه روز می توانید به آن دسترسی داشته باشید و درس ها را دانلود کنید.
   مدیریت افکار
   شاد باشید

 17. حسن می گوید

  زندگی سراسر جنگ با ناخواسته هاست واین همه از ذهن سالم یا بیمار برمیخیزد.
  اینکه نحوه صحیح استفاده از ذهن روبدونی بهت درطی طریق زندگی کمک شایانی میکنه. ممنون مطالب مفید بود.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم

   خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده است.
   شاد باشید

 18. بهزاد می گوید

  خانم حمیدی با سلام ممنونم از مطالب آموزنده ی شما …خیلی خیلی عالی بود و من دارم تمرین میکنم روی عملکرد مغزم … چطوری میشه از شما سوالاتمونو بپرسیم ؟ با تشکر فراوان

 19. بهزاد می گوید

  خانم حمیدی با سلام ممنونم از مطالب آموزنده ی شما …خیلی خیلی عالی بود و من دارم تمرین میکنم روی عملکرد مغزم … چطوری میشه از شما سوالاتمونو بپرسیم ؟ با تشکر فراوان از شما

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   دوست عزیز سلام
   شما می توانید از طریق ایمیل زیر با ما در ارتباط باشید
   info@sara-hamidi.com
   شاد باشید

 20. امیر می گوید

  سلام.
  لطفا راهنماییم کنید. من یک کنکوری هستم. یکی دو ماه هست فکر به یک شخص فوتبالیست که هیچ ربطی به من نداره ذهنم رو درگیر کرده. به طوریکه اصلا نمیتونم ذهنم رو روی هیچ چیز دیگه ای متمرکز کنم. من از این فوتبالیست متنفر بودم. اوایل فقط موقع درس خواندن ذهنم رو درگیر میکرد اما الان از خواب که بیدار میشم ذهنم درگیر هست تا اینکه دوباره بخوابم. در مواقع درس خواندن خیلی انرژی ذهنی از من میگیره و زود خستم میکنه. کاملا تمرکزم رو از دست دادم و حتی قدرت تفکر به یک موضوع کوچک رو هم ندارم. مقصر خودم بودم که اینقدر ذهنم رو رو این موضوع حساس کردم. از چندین نفر کمک گرفتم ولی هیچ تاثیری نداشته. خواهش میکنم
  راهنماییم کنید.

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   دوست عزیز سلام

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید

   کنترل ذهن خود

   مهارت کنترل ذهن در کار و تحصیل

   شاد باشید

 21. مهدی می گوید

  عرض کنم من ی چن وقتی هست ک افکار منفی روی من خیلی تاثیر گذاشته و من مدام تلاش کردم اونها رو از خودم دور کنم و باز هم ب فعالیت خودم و درسم ادامه بدم ولی باز هم شکست خوردم و روز ب روز دارم پسرفت خودمو میبینم تحت تاثیر همینا بعضی افکار دیگر هم ک ساخته ذهن شکست خورده خودم هست داره بهم غلبه میکنه ازتون خواهش میکنم بهم کمک کنین و راهکار هایی برای من معرفی کنین با تشکر

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   دوست عزیز سلام
   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه کنید
   کنترل ذهن و افکار منفی

   جایگزینی افکار منفی

   و همچنین دوره مدیریت ذهن را از دست ندهید. این دوره خیلی به شما کمک خواهد کرد. شاد باشید

  2. سمیه پرانه می گوید

   کاملا باهات موافقم نیاز ب توضی جزعی و بیشتر داشتند ایشون

 22. حسن می گوید

  مطلب مفیدی بود ممنون من کلا خیلی درگیر این موضوع هستم و برام یه مشکل اساسی شده

 23. محسن ب می گوید

  من الان این مطلبو خوندم و خواستم بگم که این کار شدنیه !!! و من انجامش دادم و از بدترین شرایط فکری که کمتر کسی شاید تجربه کرده باشه خودمو پیدا کردم و کنترل ذهنمو بدست گرفتم.
  یجورایی راه هایی که من رفتم رو بهم دیکته کرد و خیلی مطالب جالبی بود.
  الان زندگی خوبی دارم و هرروز بهتر از دیروزه برام.
  سپاس از اشتراک این مطالب مثبت و مفید.
  دوستون دارم.

 24. محمد می گوید

  ممنون

 25. رضا می گوید

  سلام سارا سوالی که اینجا پیش میاد اینه که این “خودی” که ازش صحبت میکنیم در واقع چیه؟
  مگه همین ‘خود’ ساخته ذهن نیست و از ذهن ما زاده نمیشه؟
  آیا این دوگانگی که در افکار پیش میاد درگیری بین ضمیر ناخودآگاه با خود آگاه هست؟

 26. محمد می گوید

  سلام
  ممنون از شما بابت این مطلب مفید
  دنبالش بودم

 27. ناشناس می گوید

  سلام خانم حمیدی عزیز. من یک دختر هستم که هنوز نتوانستم به مدیریت ذهن خودم برسم با مادر و پدرم که مشورت کردم گفتند که از شما شماره تلفن بگیرم تا بتوانم این موضوع را کامل برایتان بگویم. اگر برایتان مشکلی ندارد و اذیت نمیشوید میتوانید شماره تلفن خود را برایم ایمیل کنید؟با تشکر صایغ

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز

   شما می توانید از طریق لینک زیر جلسات خصوصی خود را رزرو کنید.

   جلسات خصوصی کوچینگ

   شاد باشید

 28. رضا می گوید

  واقعا مطلب مفیدی بود ممنونیم از شما
  من پیش یه مشاور میرفتم که بهم میگفت سعی نکن به این افکار منفی توجه نکنی
  چون هرچی بیشتر سعی کنی به چیزی فکر نکنی بیشتر به ذهنت حمله میکنه
  به جاش سعی کن ذهنتو با افکار مثبت و مفید درگیر کنی
  و حتی یه تمرین ذهنی بهم داده بود که یه عدد چهار رقمی فرد رو در نظر بگیرم و چهارتا چهارتا ازش کم کنم تا ذهنم خسته بشه
  میخواستم ببینم این مطلب برای همه نوع افکار صدق میکنه؟
  این تمرین ذهنی مفید هست؟

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   دوست عزیز سلام

   برای مدیریت افکار، کافی است که شما توجه خود را به موضوع دیگری جلب کنید تا حواس شما از افکار منفی قطع شود. در نتیجه هر تمرینی و یا هر فعالیتی که توجه شما را از افکار منفی قطع کند می تواند مفید باشد

   شاد باشید

 29. صبغت الله می گوید

  یک جهان سپاس از مقاله مفید و آموزنده تان

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   از همراهی شما بسیار خوشحالیم. شاد باشید

 30. سارا حسینی می گوید

  ببخشید من یک سوال درباره نقش مطالعه در پیشرفت ذهنی و فعالیت مغز چه تاثیری دارم ؟ میشه بهم جواب بدین خواهش میکنم در بند ۵یا ۶ خط خیلی ممنونم

 31. ابوالفضل می گوید

  سلام خسته نباشید . من در گاهی اوقات ذهن فعالی پیدا میکنم مثلا تمرکزم زیاده بعضی چیز ها را به خوبی یاد میگیرم به خوبی حرف میزنم و… ولی گاهی اوقات برعکس این هارا انجام میدهم نمی دانم چرا این جوری ام

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   پیشنهاد می کنیم بر روی ذهن آگاهی کار کنید. مقالات زیر می تواند به شما کمک کند

   ذهن آگاهی چیست و چگونه ذهن فعال‌تری داشته باشیم؟

   چگونه در لحظه حال زندگی کنیم؟

   زندگی در لحظه حال: ذهن آگاهی و افزایش عملکرد

   شاد باشید

 32. کامبیز می گوید

  سلام وقت بخیر .خانم حمیدی منهم سود بردم .وعلاقمندم بطور کامل با ذهن آشنا شم .به دلایلی توان مالی ندارم در حال حاض و بیوار هستم اگر ممکن باشه ودر توانتان دعا گو و سپاسگزار خواهم بود از مقالات تان بهرمند شم ..ممنونم

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   از همراهی شما فوق العاده خوشحال هستیم. شما می توانید از تمام مقالات سایت به رایگان استفاده کنید. شاد باشید

 33. کامبیز می گوید

  با تشکر از توجه و مقاله ارزشمندتان.بسیار سود بردم .

 34. ایرج می گوید

  سلام من ۶۵ سالم است و تنها زندگی می کنم ایا می توانم دوباره شروع کنم و ایا امکان جدیدی برای ما هست یانه با تشکر از شیراز

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیزم

   خیلی خیلی خوشحالم که پیام شما را دریافت کرده ام و قطعا در هر سنی و هر مکانی این امکان برای شما وجود دارد. اینکه لحظه ای به این موضوع فکر کرده اید که می توانید تغییراتی را که می خواهید ایجاد کنید برای ما بهترین و زیبا ترین احساسات را ایجاد می کند. صادقانه شما را تشویق می کنیم و حمایت تان می کنیم که قدم های بعدی را برای شروع دوباره بردارید.

   هر سوالی که داشتید حتما می توانید با ما در میان بگذارید. شاد باشید

 35. علی تودوئی می گوید

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما ، مقالتون مختصر ، مفید و در عین حال بسیار آموزنده بود و مشخصه که برای تولید محتوا وقت گذاشته شده ، تشکر??

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام علی عزیز

   از پیامت ممنونم و خیلی خوشحالم که در جمع ما هستید. شاد باشید

 36. علی اکبر می گوید

  ممنون عالی بود

 37. شقایق می گوید

  فوق العاده بود.

 38. سمیه پرانه می گوید

  سلام سارا خانوم خوبین شما ؟

  مطالبتونو ابتدا ک داشتم مطالعه میکردم شوق زیادی نسبت ب حرفاتون نشون ندادم چون یذره مفهومش بالابود اما بعدش در ادامه مطالعم خیلی کیف کردم از کلچین مطالبی ک گذاشته بودین و اما ی خاسته از شما دارم سارا خانوم لطفا لطفا بیانتونو ساده تر کنید از حرفای کلیدی بیشتری استفاده کنید تا لذت تمام رو هممون ببریم مرسی عزیزم

  1. سید محمد می گوید

   با سلام، آیا مطالعه‌ی زیاد و افراط در کسب علم و دانش، موجب تشویش ذهنی میشه؟ عادت کردم به کسب مهارت و مطالعه و ذهنم افکار منفی تولید می‌کنه! مطالب پیرامون روانشناسی هم مطالعه می‌کنم و خواستم ازتون راهنمایی خواسته باشم. ترس من از افکار منفی اینه که بر اساس قانون جذب، وقتی به طور مدام به اون‌ها فکر کنی، پدیدار میشن! البته این افکار منفی رو هم تلقین می‌کنم متاسفانه!

   1. گروه آموزش تمرکز می گوید
 39. محمد3 می گوید

  به تنها چیزی که باور دارم اینکه ،اصولا برنامه ریزی غیر ممکن هست. خیلی تلاش کردم ،تا باور کنم ممکن و موفق امیز هست، اما نمیشه???

  1. eli می گوید

   هیچ چیز غیر ممکنی وجود نداره برای انسان
   برنامه ریزی کردن برای تو ممکن نیست چون که باورکردی که غیرممکنه..انسان اگه بخواد یه چیزیوعملی کنه یا بخوادش بزرگترین طوفانام نمیتونن جلوشو بگیره چون اووقت خودش تبدیل میشه ب یه طوفان بزرگترو بقیه رو تو خودش حل میکنه

 40. Abolfazl می گوید

  سلام
  بسیار عالی، فعالیت و مطالبتون رو بیشتر کنید

 41. پریسا می گوید

  سلام
  توضیحات کلی اما مفهوم و خوب بودن
  میخواستم بدونم با توجه به این توضیحات من میتونم روی خاطرات گذشته تسلط کامل پیدا کنم؟

 42. Mori.D می گوید

  سلام عیدتان مبارک باشه استاد، ممنون ازینکه مطالب اموزش تمرکز و تفکر رو منظم و دقیق و حرفه ایی و شفاف توضیح دادید.
  منتظر کارهای جدید هستم

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز

   از همراهی شما بینهایت خوشحالیم. شاد باشید

 43. محمد می گوید

  سلام
  مقاله خوبی بود
  اگه میشه در مورد تمرکز حواس هم به مقاله بنویسید
  جدیدا اصلا تمرکز ندارم

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز

   لطفا مقالات زیر را مطالعه نمایید

   چگونه تمرکز حواس داشته باشیم

   افزایش تمرکز و کنترل ذهن

   شاد باشید

 44. امیر خلیل الله آرین می گوید

  بسیار عالی از موضوعات که شما به نشر میسپارید من واقعا مستفید میشوم ممنون تان

 45. بیلبو می گوید

  سلام وقتتون بخیر اصن جور درنمیاد مگه میشه ی ادم نابغه با یه ادم متوسط یکی باشه حالا هرچقدرم رو ذهنش گارکنه

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   این باور شماست. هر جوری که فکر کنید، همان رو در زندگی خود خلق خواهید کرد. افراد زیادی در دنیا ثابت کرده اند که هوش ملاک موفقیت نیست و افراد مختلفی با ضریب هوشی متوسط موفقیت های بزرگی بدست آورده اند. زندگی شما حاصل طرز فکر، باورها و افکار شماست. شاد باشید

 46. میلادی پاریسیس می گوید

  سلام سپاسگزارم بابت این همه وقت و این همه علم و فهم ، تمام جملات شما را باید با طلا نوشت . زندگی من تبدیل به جهنم شده بود برام جوری که هر روز برام شکنجه بود . راه فراری نداشتم و هر روز هم بدتر میشد ، نمی دانستم چیکار کنم تا از مغزم خلاص بشم به خواب پناه میبردم و میگفتم کاشکی دیگر بیدار نشم اما فرداش باز آفتاب رویم افتاده بود و بیدار میشدم ، خسته بودم از همه چیز ویران بودم ، در ته چاه عمیقی بودم ذهن سیاه افسرده ویران شده خاموش شده شکست خورده تمام شده من ته آن چاه عمیق پوسیدم و مردم ۳ سال و نه ماه در این وضعیت بودم چند بار تا خودکشی رفتم اما با بدبختی خودمو نجات میدادم ، صحنه ها برام تند میشد ، مثلا اگر چاقو ۱۰ متر آن طرف بود صحنه تند میشد که من به سرعت رفتم ان چاقو را کردم در چشمم ، یا صحنه تند میشد که خودمو پرت کردم پایین ، نمیدانستم چجوری جلوی این افکارو بگیرم و روانی شده بودم ، دستشویی رفتن تفریح من بود ، انگاری میرفتم سفر ، دقیقا حس اینو داشتم که سفر رفتم ، نمیتونم براتون بگم چون مثل موسیقی چیزهایی که درک کردیمو نمیتوانیم بگیم ، یک شب گفتم خدایا من دیگر تورو رد و اثبات نمیکنم تورو آرزو میکنم ، خدایا باش ، حدودآ اون شب شده بود ۳ سال و نه ماه ، خلاصه که از همان شب ها بود که قرص های پام (انواع قرص خواب ووو) دارمو قطع کردم ، و همش افکارمو قطع میکردم ، ذهنمو از همه جا فیلتر کردم ، هر چیزی که دامن میزد به ویرانیم سریع قطع میکردمش ، بعد چند روز احساس کردم یکم رگ های مغزم آرامش پیدا کرده و همینجوری ادامه میدادم و خودم به چیزی رسیدم که خیلی برام عجیب بود ، اونم این بود که هر چی داده های مغزمو درست میکنم حالم بهتر میشه ، جالب اینجاست خودم اسمشو گزاشتم مدیریت ذهن ، بعد حمام رفتن رو سعی کردم هر روز برم که تفریحم بیشتر بشه بعد بالا پشت بام رو کشف کردم بعد غذا میبردم بالا پشت بام بعد کم کم کلی پرنده جمع شد بعد دویدن رو بهش اضافه کردم کلی کتاب هم خریدم بعد تو گوگل کتاب صوتی پیدا کردم دیدم چیزی به نام شکرگزاری هم هست که خودش یه بحثه بعد کلی کتاب صوتی دانلود کردم ، خلاصه که الان یک سال نیمه دارم روی خودم کار میکنم از بعد اون ۳ سال نه ماه روی هم میشه حدودا ۵ سال و دو ماه ، الان کلی چیز به دست آوردم : مثلا من به شکر و قند وابسته شده بودم جاش شیره انگور و خرما اورده بودم که به اونم وابسته شده بودم ماهی ۴ بسته شکر میخوردم که الان کلا یدونه چایی شیرین صبحانه فقط میخورم الکل قرص قلیان نمیکشم دیگه و کلا به هیچی وابسته نیستم سالی ۳۰۰ روز میدوم ۴۰ دقیقه و تا اخر عمرم ادامه میدمش از همان زمان حدود یک سال نیم دارم سیر خام میخورم قبل خواب ، خونم که مثل کیکی که تو اب خیس میشه شده بود الان مثل اب البالو شده ، ریه ام خوب شده چون من خون سرفه میکردم الان خوب خوب شده ، شده بودم ۱۰۰ کیلو الان ۸۵ کیلو هستم شکم هم ندارم باز ۶ تیکه هامو بدست اوردم چون بعد دویدن درازنشست بارفیکس و پروانه میرم ، الان بالا پشت بام ۵۰ تا کلاغ حدودآ ۱۵۰ تا کفتر و چندتا گنجشک میان هر روز غذا میدم بهشون همشون با من دوست شدن ، هم آزاد هستن هم جلد بالا پشت بام ما ، خلاصه که زبان انگلیسی ژاپنی فرانسه هم تقریبا در حد میانه یاد گرفتم توی ۱ سال ، برنامه نویسی PHP . HTML & CSS . BootStrap و چند تا دیگه رو هم در حد وسط یادگرفتم هر روز خنده درمانی میکنم بعدش انیمه درمانی یعنی انیمه میبینم مخصوصا ژاپنی الان من یه اوتاکو هم هستم مانگا هم میخوانم ، آفتاب هم میگیرم کلا حال ذهن و جسمم خوب شده ، کلی هم اقتصاد یاد گرفتم ، کلا الان با در دیوار باد آب خاک پرنده ها طبیعت چیزی به اسم خدا که همان منبع پاکی ها هست وووو با همه دوستم الان هر شب با عشق عجیبی میخوابم با ارامش عجیبی ، شب ها هم خیلی میرم بالا پشت بام و با ماه ستاره ها هم دوستم . کلا تمام زندگی از نظر من مدیریت ذهن هست همین رو باید از بچگی اموزش بدن دیگه ادمها خودشون راه رو پیدا میکنند . بچه ها شکایت رو بزارید کنار گذشته رو رها کنید چون هیچی نداره جز بدبختی و نابودی ، من الان خیلی وقته تو اقیانوسی پر از آرامش هستم . من سعی کردم سریع بنویسم و خلاصه بگم دیگه اگر یک نفر هم بتوانه راهشو پیدا کنه خوبه . همه رو به خداوند پاکی ها میسپارم . سپاسگزارم .

  1. میلادی پاریسیس می گوید

   دوستان من امشب از معدود شب هایی هست که تا این ساعت بیدارم چون معمولا ۱۱ تا ۱ میخوابم خلاصه و سریع نوشتم اگر غلط نوشته بودم به بزرگی خودتون ببخشید مثلا تکه رو تیکه نوشتم ، گفتم شاید بدرد کسی خورد ، یه اقیانوس آرامش براتون آرزو میکنم.

  2. سارا حمیدی می گوید

   مرسی که برای من و برای همه دوستانی که نوشته شما را میخونن نوشتی و این همه انرژی مثبت و آرامش را با ما تقسیم کردی بهتون افتخار می کنیم

 47. محمد رضا می گوید

  هر چقدر که تلاش میکنم ذهنم را در رابطه با تخیلات وافکار مثبت مدیریت کنم به مشکل میخورم ممنون میشم کمک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.