مهارت گوش دادن با تمرکز بالا

مهارت گوش دادن با تمرکز بالا

مهارت گوش دادن با تمرکز بالا به مهارتی گفته می‌شود که شخص به دلخواه خود به موضوعات مورد علاقه‌اش گوش می‌دهد و یا به‌عبارتی به آن‌ها توجه نشان می‌دهد. در این حالت تمرکز کامل بر گفته‌های شخص مقابل وجود دارد.

مهارت گوش دادن چیست؟

مهارت گوش دادن از جمله مهارت‌هایی است که معمولاً در حوزه ارتباطات نقش مهمی دارد. اغلب افراد به‌دنبال تقویت مهارت گوش دادن خود هستند تا بتوانند ارتباطات بهتری را تجربه کنند. اکثر مردم از زمان‌هایی شکایت می‌کنند که نمی‌توانند به دقت به صحبت‌های همکار، دوست و یا مشتری و غیره گوش دهند.
اتفاقی که معمولا در پروسه گوش دادن به صحبت‌های شخص مقابل به‌وجود می‌آید عدم توانایی در مدیریت ذهن است. از آن‌جا که ما به سختی می‌توانیم ذهن و افکارمان را مدیریت کنیم، به‌سختی نیز می‌توانیم به صحبت‌های طرف مقابل خود گوش دهیم. هنگامی که در حال گوش دادن به دیگران هستیم افکارمان به ما هجوم می‌آورند و آنجاست که دیگر نمی‌شنویم طرف مقابل چه می‌گوید.

عدم توانایی در مدیریت ذهن هنگام گوش دادن با تمرکز
یعنی یک صداهایی را می‌شنویم اما به آن گوش نمی‌دهیم. شنیدن صدا با گوش دادن به آن تفاوت‌هایی دارد. زمانی که ما صدایی را می‌شنویم بر روی آن تمرکز نداریم و فقط با گوشمان آن صداها را می‌شنویم. از آن جا که این صداها توسط مغز ما پردازش نشده پس نمی‌توانیم به‌درستی آن‌ها را به یاد بیاوریم.
هنگامی که در مورد گوش دادن با تمرکز صحبت می‌شود، منظور شنیدن‌هایی است که به‌درستی توسط مغز ما پردازش شده و ما می‌توانیم تمام آن گفت‌و گو را به یاد بیاوریم. در این حالت هیچ عاملی تمرکز شما را کاهش نمی‌دهد و شما نه‌تنها به صحبت‌های شخص مقابل گوش می‌دهید بلکه با تلاش آگاهانه سعی می‌کنید که صحبت‌های دیگران را درک کنید.

آیا این مقاله را مطالعه کرده اید؟  تمرکز چیست و چگونه تمرکز کودکان را افزایش دهیم؟

چرا باید بهتر گوش دهیم؟

دلایل متفاوتی برای گوش دادن با تمرکز وجود دارد.
۱- ما گوش می‌دهیم تا بهتر یاد بگیریم.
۲- ما گوش می‌دهیم تا در مورد موضوعی اطلاعات کسب کنیم.
۳- ما گوش می‌دهیم تا مسائل را درک کنیم.
۴- ما گوش می‌دهیم تا لحظاتمان لذت بخش‌تر باشد.
با وجود دلایل خوبی که برای گوش دادن به دیگران و محیط اطراف وجود دارد، اما ما معمولاً ۲۵ تا ۵۰ درصد از یک مکالمه را به یاد می‌آوریم. به عبارتی ما فقط به نیمی از حرف‌های دیگران توجه می‌کنیم و یا یه نیمی از صحبت‌های دیگران گوش می‌دهیم.

بهبود مهارت گوش دادن

در مقالات متفاوت معمولا برای بهبود مهارت گوش دادن پیشنهادهایی همانند زیر به شما خواهد شد:
۱- به صحبت‌های طرف مقابل گوش دهید.
۲- به زبان بدن او توجه کنید.
۳- به گوینده به صورت مستقیم نگاه کنید.
۴- به گوینده لبخند بزنید تا متوجه باشد که به صحبت‌هایش گوش می‌دهید.
۵- تا زمانی که صحبتش تمام نشده، از او سوالی نپرسید و یا در میان صحبت او نپرید.
۶- با تکان دادن سر او را همراهی کنید.
۷- صحبت‌های او را تکرار کنید و یک جمع بندی از صحبت‌های طرف مقابل داشته باشید.
و راه‌های متفاوت دیگر که شما می‌توانید در سایت‌ها و مقالات دیگر آن‌ها را پیدا کنید. شما می‌توانید مقاله Active Listening را مطالعه کنید.

اما من امروز قصد دارم تمرین‌هایی را به شما معرفی کنم که به توانمند سازی مغز خود در این زمینه کمک کنید.
علت اینکه ما نمی‌توانیم به‌خوبی از مهارت گوش دادن با تمرکز بهره ببریم فقط و فقط در مغز ماست. دنیای پیچیده و پر سروصدای اطراف ما سبب شده که ما دیگر از قدرت شنوایی خود به خوبی استفاده نکنیم. نگاه کردن فیلم ویدئویی بسیار آسان‌تر از گوش دادن به یک فایل صوتی است. زیرا فیلم را از طریق چشمانمان درک می‌کنیم ولی زمانی که بخواهیم از طریق گوشمان موضوعی را درک کنیم این کار سخت و مشکل خواهد شد.

آیا این مقاله را مطالعه کرده اید؟  بازی های افزایش تمرکز و تقویت حافظه

تمرین گوش دادن با تمرکز

۱- هر روز به مدت ۳ دقیقه به سکوت گوش دهید. سعی کنید چشمان خود را ببندید و به سکوتی که در اطراف شماست گوش دهید.
شاید اوایل این تمرین سخت باشد اما به مرور به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را افزایش دهید و قسمت مربوط به شنیدن در مغزتان تقویت شود.

۲- هنگامی که در یک محیط شلوغ قرار می‌گیرید به جای پریشان شدن و فرو رفتن در افکار ذهنی، به محیط اطراف خود گوش دهید. به تمام صداها گوش دهید. صدای مردم، پرنده‌ها، ماشین، باد و هر صدایی که در آن محیط وجود دارد.
با انجام این تمرین مغز شما به مرور یاد می‌گیرد که صداها را از هم تفکیک کند. اگر فردی با صدای یکنواخت با شما صحبت کرد، خسته نخواهید شد. اگر ولوم صدایی بسیار پایین بود آن را می‌شنوید و به مرور مغز شما تقویت می‌شود.
خواندن این تمرین‌ها و عمل نکردن به آن به شما کمک نمی‌کند که شنونده خوبی شوید. شما باید هرروز این تمرین‌ها را انجام دهید تا به‌مرور قدرت گوش خود را بازیابید و بتوانید آگاهانه و به‌دلخواه خود به هر صحبتی با تمرکز بالا گوش دهید.

5 نظرات
 1. سارا رحیمی می گوید

  مرسی
  مقاله خوبی بود

 2. هادی می گوید

  سلام
  از مطالب خوبتون کمال تشکر را دارم
  من این مشکل را دارم
  وقتی به یه سخنرانی مثلا گوش میدم و یا مطلبی را میخونم
  به همه چیز حواسم هست جز سخنرانی و اون مطلب !!!!
  چکار کنم
  خیلی ناراحتم
  هیچ چیزی را یاد نمیگیرم؟!!!

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز
   گوش دادن با تمرکز یک مهارت است و شما با تمرین می توانید مهارت بیشتری کسب کنید و به یک یادگیرنده حرفه ای تبدیل شوید. پیشنهاد می کنم تمرین های تقویت تمرکز را انجام دهید.

   و پیشنهاد دوم شرکت در دوره تقویت تمرکز می باشد

 3. علي می گوید

  دكتر نميدونم چرا وقتي توي يه جمع هستم نميتونم فقط به صحبت يه نفر گوش كنم همزمان جواب دو سه نفرو ميدم متاسفانه حواسمو نميتونم روي يك نفر جمع كنم چكار بايد بكنم . خيلي باعث آزار دوستانم شدم .

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیزم
   بهتون تبریک می گویم که به پیشرفت خود علاقه مند هستید.

   گوش دادن به صحبت های یک نفر یک مهارت است و برای اینکه این مهارت را یاد بگیرید نیازمند تمرین است. با تمرین این مهارت پس از گذشت مدت زمانی پیشرفت خود را مشاهده خواهید کرد. شاد باشید…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.