چرا برنامه هایم را عملی نمی‌کنم؟

چرا برنامه هایم را عملی نمی‌کنم؟

عملی نکردن برنامه ها و اقداماتی که می‌خواهیم آن‌ها را انجام دهیم یکی از بدترین احساسات را در وجود ما ایجاد می‌کند. بارها شنیده‌ام که افراد می‌گویند من می‌خواهم این کارها را انجام دهم اما نمی‌توانم، اما نمی‌شود، اما اهمال‌کاری می‌کنم، به‌جایش کارهای دیگری انجام می‌دهم
و این احساس که می‌خواهیم اما نمی‌شود یک حس ترس، نارضایتی، ناشادی و حتی خشم از خودمان را در ما به وجود می‌آورد.

در مقالات اول و دوم در مورد این موضوع صحبت کردم که چگونه برنامه‌ریزی خود را عملی کنیم و به برنامه های خود پایبند باشیم. در قسمت سوم این مقالات می‌خواهم ابزاری به شما دهم که به کمک آن خودتان را بهتر بشناسید و علت اهمال‌کاری و به تعویق انداختن کارها و عملی نکردن برنامه هایتان و از دست دادن انگیزه‌تان را پیدا کنید.

چرا برای رسیدن به اهدافم اقدام نمی‌کنم؟

دوست عزیزم، تاکنون سؤالات زیادی از من دراین‌باره پرسیده شده و در جلسات کوچینگ افراد زیادی را دیده‌ام که این موضوع را بررسی کرده‌اند. برای همین در قسمت سوم این مقاله می‌خواهم جواب سؤالات همه شما را بدهم.

اینکه برای رسیدن به اهدافت اقدام نمی‌کنی دو دلیل دارد:

۱- به هدفت علاقه نداری

یا

۲- به هدفت علاقه داری اما…

در این مقاله علت اول را به‌صورت مفصل توضیح خواهم داد و در مقاله بعدی به بررسی علت دوم خواهم پرداخت.

عملی نکردن برنامه هایی که به آنها علاقه نداریم

۱- به هدفت علاقه نداری و فقط به خاطر حرف بقیه، به دلیل اینکه دیگران بر روی تو حساب کنند، برای اینکه احساس می‌کنی اگر این کارها را انجام دهی در خانواده بیشتر روی تو حساب می‌کنند، برای اینکه فکر می‌کنی اگر کارها را انجام دهی در آینده موفق‌تر خواهی شد، برای اینکه به تو گفته‌شده که این کارها تو را فرد موفق‌تری می‌سازد و … تصمیم گرفته‌ای یک سری کارها را انجام دهی اما واقعیت این است که چون برای انجام آن کار چرایی نداری و چرایی آن اهداف را پیدا نکرده‌ای به آن‌ها علاقه‌ای نداری و نمی‌توانی برای آن اقدام کنی.

سیستم انگیزه که یک نیروی درونی برای هل دادن شما به سمت هدف است کار نمی‌کند و چند روزی هدفت را پیگیری می‌کنی اما سرانجام نمی‌توانی آن را ادامه دهی. کارها را به تأخیر می‌اندازی، به‌جای اقدام برای اهدافت، کارهای غیرضروری را انجام می‌دهی و دچار اهمال‌کاری می‌شوی.

در دوره انگیزه که به‌زودی بر روی سایت قرار خواهد گرفت دراین‌باره کاملاً صحبت کرده‌ام. اینکه تشخیص دهید چه می‌خواهید و چگونه برای رسیدن به آن‌ها سوخت و انگیزه لازم را به دست آورید. تشخیص اینکه چه می‌خواهید به شما کمک می‌کند تا بتوانید خودتان را بشناسید و خودتان را درگیر کارهایی که به آن‌هایی علاقه ندارید نکنید.

یکی از مراجعینم می‌گفت که می‌خواهد روزانه مطالعه داشته باشید چون این هدف مهمی برایش هست و آینده کاریش در دو سال آینده بستگی به این لحظه و مطالعاتی دارد که این روزها انجام می‌دهد. اگر روزانه مطالعه نداشته باشد ممکن است در آینده نتواند جایگاه کاری خوبی داشته باشد.
این فرد هیچ‌گاه موفق به مطالعه کردن نمی‌شد و همیشه از این موضوع ناراحت و نگران بود. او در بیرون خودش به دنبال عاملی می‌گشت که مانع از انجام کارها می‌شد.

در حین جلسات متوجه شدیم که او به این مطالعات علاقه‌ای ندارد و فقط به این دلیل که دیگر همکارانش در حال انجام چنین مطالعاتی هستند، تصمیم به مطالعه روزانه گرفته است. موضوع دیگر ترس بود. ترس از اینکه نکند از بقیه همکارانش عقب بماند.

چه کار کنیم؟

بنابراین اگر اهدافی دارید و دلایل عملی نکردن آن‌ها، بی‌علاقگی و یا ترس از آینده است بدانید که ترس‌هایتان واقعی نیستند. این‌قدر نگران آینده نباشید.
آینده شما آن‌گونه خواهد بود که می‌اندیشید. اگر فکر کنید که به دلیل مطالعه نکردن در آینده از بقیه همکاران عقب می‌افتید پس علاوه بر اینکه لحظات حال زندگی خود را از دست می‌دهید و مدام در نگرانی به سر می‌برید، آینده نیز اتفاقات خوبی پیش نخواهد آمد.

در لحظه حال زندگی کنید و از آینده نترسید. موفقیت شما در زندگی بستگی به این موضوع دارد که تا چه اندازه می‌توانید در لحظه حال زندگی کنید و نگرانی‌های آینده را مدیریت کنید. دوره زندگی در لحظه حال کاملاً به این موضوع مربوط است و افرادی که شرکت کرده‌اند می‌دانند که شادی زندگی ما بستگی به این دارد که چند درصد از زمان مان را در شبانه‌روز در حال هستیم و چند درصد در آینده.

بهترین حالت و فرمول شادی، رضایت و موفقیت فرمول ۱۰-۸-۱۰ است یعنی ۱۰ درصد در آینده باش، ۸۰ درصد در حال و ۱۰ درصد درگذشته. حال شما چند درصد در لحظه حال زندگی می‌کنید؟

اگر تا اینجا متوجه شده‌ای که هدفی که آن را به تأخیر می‌اندازی و در انجام آن اهمال‌کاری می‌کنی، هدفی است که به آن علاقه نداری و فقط به خاطر دیگران و یا به خاطر ترس و … تمایل به انجام آن داری، لطفاً با خودت صادق باش.

ما تا انگیزه، شور و اشتیاق و علاقه کافی برای انجام کاری نداشته باشیم نمی‌توانیم آن را انجام دهیم. پس این‌قدر خودت را اذیت نکن.  بارها گفته‌ام که برای اینکه بتوانید برکاری متمرکز شوید باید در آن غرق شوید. بنابراین باید شور و اشتیاق درونی داشته باشید.

اگر کاری را به خاطر اینکه در نظر دیگران خوب به نظر برسی انجام می‌دهی باید بدانی که برای انجام این کار سوخت لازم نخواهی داشت. میانه راه خسته می‌شوی و از انجام کارها دلسرد می‌شوی. زیرا نمی‌دانی به کجا داری می‌روی و هدفت از رفتن به آنجا چیست.

اگر داری کاری را انجام می‌دهی به خاطر اینکه دیگران به تو گفته‌اند که با انجام آن به موفقیت خواهی رسید اما به آن علاقه‌ای نداری میانه راه خسته و دلسرد می‌شوی زیرا از نتیجه آن آگاه نیستی.

آنچه کتاب ها می گویند…

کتاب‌های بسیاری وجود دارد که می‌گوید اگر یک سری کارها را انجام دهی در آینده به موفقیت خواهید رسید. در کنار این کتاب‌ها افراد زیادی را دیده‌ام که آن کتاب‌ها را خوانده‌اند اما علاقه‌ای به انجام دستورات کتاب ندارند و چون فکر می‌کنند تنها راه موفقیت آنچه هست که در آن کتاب گفته‌شده، پیش خود فکر می‌کنند که اگر من این کارها را انجام ندهم به موفقیت نخواهم رسید و آنجاست که ترس از آینده باعث می‌شود فرد یک سری اهدافی را برای خود قرار دهد. اهدافی که واقعاً به آن‌ها علاقه‌ای ندارد و فقط به دلیل ترس از موفق نشدن تصمیم گرفته است که آن‌ها را انجام دهد.

دوستان عزیزم واقعاً این‌طور نیست. اگر به انجام خیلی کارها علاقه‌ای نداری هیچ ایرادی ندارد. این موضوع مانع موفقیت تو در آینده نیست. دلیلی ندارد کارهایی را انجام دهی که به آن علاقه‌ای نداری. دلیلی ندارد که نگران آینده باشی. کارهایی که به آن‌ها علاقه نداری را رها کن و نگران نباش.

گفته می‌شود: افراد موفق صبح زود از خواب بیدار می‌شوند پس اگر می‌خواهی به موفقیت برسی صبح زود از خواب بیدار شو!

درست است که اگرعلاقه داشته باشی و بتوانی صبح زود بیدار شوی به دلیل اینکه خانه ساکت است، مزاحمی نداری، تمرکزت خیلی بالاست، حس و حال خوبی خواهی داشت و می‌توانی از زمانت بهتر استفاده کنی و سریع‌تر به خواسته‌هایت برسی اما

  • اگر علاقه‌ای به صبح زود بیدار شدن نداری
  • اگر صبح زود بیدار شدن برایت سخت است
  • اگر هرکاری می‌کنی بازهم نمی‌توانی صبح‌ها زود بیدار شوی
  • اگر شرایط زندگی‌ات به‌گونه‌ای نیست که بتوانی صبح زود بیدار شوی

این موضوع به این معنی نیست که ناامید شوی و فکر کنی که دیگر فرد موفقی نخواهی بود. قرار نیست اگر صبح زود از خواب بیدار نشوی به موفقیت نرسی. راه رسیدن به موفقیت بیشمار است. تو از راه‌های مختلف می‌توانی به خواسته‌هایت برسی. اگر کتابی می‌خوانی و نمی‌توانی به گفته‌هایش عمل کنی دلیل این نیست که تو به موفقیت نخواهی رسید.

لطفاً این موضوع را درک کنید و این‌قدر خودتون را اذیت نکنید. قرار نیست هرچه که دیگران می‌گویند را شما اجرا کنید و اگر اجرا نکردید به موفقیت نرسید. قرار نیست فقط یک راه برای رسیدن به خوشبختی، شادی و موفقیت وجود داشته باشد. قرار نیست ما طبق سلیقه و علایق دیگران زندگی کنیم.

خودتان را بشناسید. علایق خود را درک کنید. کارهایی را انجام دهید که به شما احساس خوبی می‌دهند.

روش  رسیدن به موفقیت

اگر فردی کاری را انجام داد و به موفقیت رسید شما هم می‌توانید با انجام آن کار به موفقیت برسید درصورتی‌که به انجام آن علاقه‌مند باشید. اگر علاقه‌مند نباشید به این معنی نیست که شما دیگر نمی‌توانید موفق شوید. شما می‌توانید موفق شوید اما با انجام کاری که موردعلاقه شماست. کاری که برای شما معنی داشته باشد و تأثیرات آن را در زندگی‌تان مشاهده کرده باشید.

دلیلی ندارد که اگر صبح زود از خواب بیدار نشوید فرد موفقی نشوید. شما می‌توانید از روش‌های دیگری به موفقیت برسید. به این موضوع فکر کنید. آیا می‌خواهید به خاطر دیگران و یا به خاطر ترس خودتان را عذاب دهید؟ آیا می‌خواهید لحظات حال را به خاطر انجام ندادن برخی کارها از دست دهید؟

دوستان عزیزم بدانید این شما هستید که تعیین می‌کنید چه‌کاری را انجام دهید و چه‌کاری را انجام ندهید.

وقتی کاری را نمی‌توانی انجام دهی، چه اصراری به انجام آن داری؟ آیا اصرار تو فقط به دلیل ترس نیست؟ آیا این ترس نیست که تو را عذاب می‌دهد؟ آیا فکر نمی‌کنی که آنچه تو را اذیت می‌کند و باعث می‌شود حالت بد باشد، نگران باشی، از دست خودت عصبی باشی فقط و فقط ترس از آینده است؟

وقتی از افراد در جلسات کوچینگ می‌پرسم که اگر آن اقدامات را انجام ندهند چه می‌شود اکثراً پاسخ مشابهی دریافت می‌کنم. بیشتر افراد می‌گویند که می‌خواهند این کارها را انجام دهند چون با انجام آن‌ها آینده بهتری خواهند داشت. پس هر طور که شده من باید بتوانم یک سری اقدامات را انجام دهم.

سؤال من از شما این است که به چه قیمتی؟ به قیمت از دست دادن لحظات حال؟ به قیمت لذت نبردن از زندگی و لحظات تان؟

سؤال من از آن‌ها این است که آیا هیچ راه دیگری وجود ندارد که تو را به خواسته‌هایت برساند؟ چه می‌شود اگر از روش‌های دیگری استفاده کنی؟ اما ذهن نگران معمولاً ایده دیگری ندارد.

چیزی که اکثر افراد نمی‌دانند این است فقط یک راه و یک مسیر برای رسیدن به خواسته‌هایتان وجود ندارد. اگر به انجام برخی کارها علاقه‌ای ندارید آن‌ها را رها کنید. نگران نباشید که با رها کردن آن‌ها موفقیت آینده‌تان را از دست خواهید داد. خیر اصلاً این‌طور نیست. برای رسیدن به خواسته‌هایتان بی‌نهایت راه و مسیر و روش وجود دارد. خودتان را مجبور نکنید که فقط از یک مسیر و از یک راه استفاده کنید.

ذهن نگران، شما را در لوپی قرار می‌دهد و به شما اجازه تفکر گسترده‌تر را نمی‌دهد. آرامش داشته باشید و مطمئن باشید که می‌توانید به خواسته‌های خودتان برسید.

می‌خواهم یک فرمول جادویی به شما بدهم. اینکه بدانید آیا شما در مسیر درستی هستید و یا نه احساس شماست. اگر احساس خوبی دارید یعنی در مسیر درستی هستید اما اگر احساس خستگی، احساس نارضایتی، احساس ناامیدی دارید یعنی در مسیر درستی قرار ندارید.

به این موضوع فکر کنید و در قسمت نظرات برای من بنویسید. خوشحال می‌شوم نظرات خود را با گروه آموزشی تمرکز و تفکر به اشتراک بگذارید.
دلایل عملی نکردن برنامه هایتان چیست؟ چه روشی برای مقابله با آن می‌شناسید؟

در مقاله بعدی در مورد اقداماتی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید اما نمی‌توانید آن‌ها را عملی کنید خواهم نوشت.علت عدم عمل به برنامه ریزی (قسمت ۴)

مجموعه مقالات عدم عمل کردن به برنامه ریزی ها

چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟ (قسمت اول)

چگونه برنامه ریزی کنیم و به آن عمل کنیم؟ (قسمت دوم)

چرا برنامه هایم را عملی نمی کنم؟ (قسمت سوم)

علت عدم عمل به برنامه ریزی (قسمت ۴)

دوستون دارم
روز و روزگارتان خوش

2 نظرات
  1. حسین می گوید

    سلام و خسته نباشید، راستش من فکر میکنم علاقه الزاما دلیل به انجام ندادن کاری نمیشه،چون ما، وقتی به یک چیز علاقه پیدامیکنیم که معمولا اون رو انجام داده باشیم و بدونیم چیه، برای مثال وقتی من هیچ وقت درست نتونستم یک درس رو مطالعه کنم و نحوه ی خوندنش رو نفهمیده باشم دلیل نمیشه که علاقه نداشته باشم، برای همین فکر میکنم اول باید به صورت درست وارد یه معقوله بشیم بعدا در موردش متوجه بشیم که علاقه داریم یا خیر…

  2. محمدمهدی می گوید

    واقعا ممنون بابت مطالب ایده اغاز کارتون خیلی خوب بود البته من خودم واقعا عاشق افراد روانشناس مشاور واز این جور قشر هستم موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.