چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟ دلایل عدم عمل کردن به برنامه

چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟ (قسمت اول)

برنامه ریزی کاری است که اکثر ما در انجام دادن آن خوب هستیم اما تعداد خیلی کمی از افراد میتوانند برنامه ریزی خود را عملی کنند و به برنامه های خود پایبند باشند.

یکی از اعضای سایت برای من ایمیل فرستاده بود که هر شب قبل از خواب اولویت بندی می کند، برنامه ریزی میکند و با خوشحالی برای شروع روز بعد به رختخواب می رود. ظهر روز بعد در حالی که به برنامه خود نگاه می کند هنوز هیچ کدام از کارهای مهم اش را انجام نداده است و درگیر کارهای دیگری شده است. در همین حال تصمیم می گیرد که به صورت جدی برنامه را از سر بگیرد که اتفاقات ناخواسته نیز پیش می آید و او به کل از برنامه ریزی اش عقب می افتد. در پایان روز او خیلی خسته است و خیلی کار انجام داده اما نتوانسته برنامه خود را کامل انجام دهد. کتابی که باید میخوانده تمام نشده، یک جلسه مهم را کنسل کرده است و ذهنش درگیر کارهای عقب افتاده است. این در حالی است که آنقدر خسته است که نمیتواند با فرزندانش وقت بگذاراند.

مهارت برنامه ریزی

سلام به همه دوستان عزیزم. الان که در حال نوشتن این مقاله هستم در این فکرم که چه قدر از ما به دلیل بلد نبودن مهارت های افزاش عملکرد در کار و زندگی خود با مشکل و یا عدم آرامش رو به رو میشویم. دوست داریم بتوانیم از زمان، انرژی و تمام توان خود برای داشتن کار، تحصیلات و زندگی دلخواه بهره ببریم اما نمیشه که نمیشه!

ولی نگران نباشید باید ما اعضای سایت آموزش تمرکز و تفکر بتوانیم موثر ترین افراد در کار و زندگی مون باشیم.

 • در ادامه این مقاله با من همراه باشید. هر قسمت که سوالی براتون پیش اومد سوالاتتون را در قسمت نظرات در پایین همین مقاله برای من ارسال کنید.
 • اگر تجربه ای در این زمینه دارید که احساس می کنید به دیگران کمک می کند هم من و هم بقیه دوستان خوشحال میشویم که تجربیات شما را بدانیم و کیفیت زندگی مون را بهبود دهیم.

چرا نمی توانم به برنامه هایم پایبند باشم؟

مغز ما اشتیاق زیادی به آینده داره. اقداماتی که ما رو به آینده میرسونه برای اون خیلی ارزشمند هست. در نتیجه وقتی داریم برنامه ریزی می کنیم و به انجام کارهایی فکر می کنیم که ما رو به هدفون میرسونه خیلی ذوق و شوق داریم. برای مثال من میدونم که اگر روزی ۵ ساعت بر روی کسب و کارم زمان بگذارم و کارهای x, y, z را انجام دهم سال آینده به درامد مورد نظرم میرسم و این موضوع باعث میشه که کلی برای برنامه ریزی هیجان زده باشم..

نمونه دیگر…

و یا مثال دیگه اینکه وقتی میدونید اگر روزی ۸ ساعت درس بخونید در کنکور در رشته مورد نظرتون پذیرفته میشوید اشتیاق زیادی به برنامه ریزی پیدا می کنید و دوست دارید که هرچه سریع تر به خواسته خود برسید. برای همین به سرعت دست به برنامه ریزی میزنید و اولویت هایتان را مشخص می کنید. سپس تصمیم میگیرید که از فردا به برنامه خود عمل کنید اما فردا میشود و …

برخلاف ارزشمند بودن آینده ، مغز ما از لحظه حال گریزان است. او تمایل دارد بیشتر در آینده باشد و به آینده برسد و بنابراین لحظه حال را از دست میدهد. بنابراین ما با تناقض رو به رو میشویم. با اینکه خیلی اهداف خود را دوست داریم و کلی برای رسیدن به آنها هیجان داریم اما نمی خواهیم که در لحظه حال برای آنها تلاش کنیم و انجام اقداماتی که برای آنها برنامه ریزی کرده ایم خسته کننده به نظر میرسد. در نتیجه مغز مان تصمیم میگرید که حواس ما را پرت کند و ما را مشغول انجام کارهای راحت تری کند. یادگیری لذت بردن از لحظه حال نیز خود یک مهارت است. برای کسب اطلاعات بیشتر دوره زندگی در لحظه حال را مشاهده کنید.

این موضوع علت اصلی این است که ما همگی در برنامه ریزی خیلی خوب هستیم اما عمل به برنامه ها و اقدام کردن برای مان سخت میشود.

چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنم؟

همان طور که گفتم به دلیل ماهیت مغزمان، اکثر ما در برنامه ریزی کردن خوب هستیم زیرا شوق و ذوق رسیدن به خواسته هایمان را داریم اما در اقدام کردن و عمل به آنها خوب نیستیم زیرا دوست نداریم کارهای سخت انجام دهیم و به دنبال کارهای لذت بخش هستیم.

بنابراین شما دوست عزیزم که در حال مطالعه این مقاله هستی:

 • اگر نمیتوانی به برنامه هایت عمل کنی باید به گونه ای برنامه ریزی کنی که موفق به عمل کردن به آنها شوی.
 • وقتی نمیتوانی به برنامه هایت عمل کنی یعنی به درستی برنامه ریزی نکردی.

برنامه ریزی همانند بسیاری ازمهارت های دیگر یک مهارت است و باید آن را تمرین کنید تا در آن حرفه ای شوید. بنابراین برای اینکه بتوانید برنامه خود را عملی کنید و به برنامه ریزی های خود پایبند باشید باید:

 •  برنامه ریزی صحیح کنید
 • متناسب ساختن برنامه با زندگی شخص خودتان تا بتوانید آن را اجرا کنید

قسمت دوم این مقاله را (چگونه برنامه ریزی صحیح کنیم و به آن عمل کنیم؟) را در پایان این مقاله بخوانید.

برنامه ریزی چیست؟

برای اینکه بدانید چگونه برنامه ریزی های خود را عملی کنید، در ابتدا بیایید با مفهوم برنامه ریزی آشنا شویم. قبل از اینکه به یک فرد حرفه ای در زمینه برنامه ریزی و عمل به آنها تبدیل شوید لازم است که بیشتر در مورد مفهوم برنامه ریزی بدانید.

طبق تعریف ویکی پدیا:

برنامه‌ریزی، فرایندی برای رسیدن به اهداف است. بسته به فعالیت‌ها، هر برنامه می‌تواند  بلندمدت، میان‌مدت یا کوتاه‌مدت باشد.

همان طور که در این تعریف نیز مشخص است برنامه ریزی یک فرایند است. فرایندی که به ما کمک می کند تا به اهداف خود برسیم. یک برنامه ممکن است که روزها و یا حتی ماه ها طول بکشد تا بتواند ما را به اهداف مان برسد. اما برنامه های اکثر افراد یک برنامه کوتاه یک روزه است که در پایان روز پرونده آن بسته میشود.

معمولاً تصوری که در مورد برنامه ریزی وجود دارد این است که من باید فردا کارهای x, y, z و a را انجام دهم. در پایان روز یا کارها انجام میشود و یا نمیشود اما موضوع مهم این است که دوباره یک برنامه جدید با موضوعات جدید چیده میشود و روزها و روزها می گذرد بدون اینکه بدانید:

 • به کجا قرار است که برسید
 •  در حال طی کردن چه فرایندی هستید
 • چرا اصلا باید به این برنامه عمل کنید
 • چرا برنامه تان را دوست ندارید
 • علت اهمال کاری تان چیست
 • چرا عمل به برنامه ها سخت است

نمونه موردی…

در یکی از جلسات کوچینگ مراجعی داشتم که مدام از اینکه نمیتوانست به برنامه هایش عمل کند شکایت میکرد. یکی از اهداف کاری او افزایش درآمد بود اما آنچه در برنامه هایش دیده میشد کارهایی بود که من احساس میکردم او را به افزایش درآمد نمی رساند. از او پرسیدم چرا در برنامه فردا کارهای x و  y را قرار داده ای؟ او گفت نمیدانم باید انجام شود دیگه! پرسیدم چرا باید انجام شود؟ گفت این از کارهای شرکت است. از او پرسیدم آیا این کار تو را به درآمد مد نظرت میرساند؟ کمی مکث کرد و گفت نه!!!!

 

بله او کارهایی انجام میداد که اگر چه اولویت بالایی داشتند اما او را به هدفش نمی رساندند. در واقع او برنامه ریزی میکرد اما نه برای رسیدن به هدف اصلی اش. برای انجام کارهایی که دوستش نداشت و تصور می کرد که باید انجام شود.

مشکل بسیاری از افراد با برنامه ریزی این است که نمیدانند برنامه ها آنها را به کجا خواهند رساند.

آیا با عمل به برنامه به استان خراسان میرسند و یا استان آذربایجان غربی؟

چگونه برنامه ریزی کنیم و به آن عمل کنیم؟

قبل از اینکه در این مورد صحبت کنم و یاد بگیریم که چگونه به صورت صحیح برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم به آن پایبند باشیم لازم میدانم که به پاراگراف قبل برگردید و به موضوع مطرح شده فکر کنید. به این سوال ها جواب دهید:

برنامه ریزی و اقدام کردن برای آن

همان طور که تا اینجا متوجه شدید علت اینکه نمی توانید برنامه های خود را عملی کنید نداشتن مهارت برنامه ریزی است.

وقتی ندانید چگونه یک برنامه مناسب خود طراحی کنید، فقط طبق علایق خود برنامه ریزی خواهید کرد و هر فرایندی که احساس کنید شما را به هدف برساند در برنامه خود می گنجانید بدون اینکه بدانید آن فرایند مناسب شما هست و یا نه. در چنین شرایطی احتمال شکست در برنامه ریزی بیش تر از موفقیت خواهد بود.

در مقاله بعدی در مورد اینکه چگونه برنامه ریزی کنیم صحبت می کنم. ( چگونه برنامه ریزی کنیم و به آن عمل کنیم؟ (قسمت دوم))

خیلی خوشحال میشوم نظرات خود را برای من بنویسید و از تجربیات خود برای من بگویید. نظرات شما را در سریع ترین زمان خواهم خواند و به آنها پاسخ خواهم داد.

روز و روزگارتان سرشار از شادی

مجموعه مقالات عدم عمل کردن به برنامه ریزی ها

چگونه برنامه ریزی خود را عملی کنیم؟ (قسمت اول)

چگونه برنامه ریزی کنیم و به آن عمل کنیم؟ (قسمت دوم)

چرا برنامه هایم را عملی نمی کنم؟ (قسمت سوم)

علت عدم عمل به برنامه ریزی (قسمت ۴)

69 نظرات
 1. سارینا می گوید

  سلام خانم حمیدی.خیلی ممنون.
  من همیشه برنامه ریزی میکنم اما هیچ وقت نشده به برنامه ام پایبند باشم. علتش این هست تو برنامه ریزیم کارهایی رو که دوست دارم انجام بدم رو مینویسم در کمال رویاپردازی اما در توان من نیست .یا گاهی برنامه ریزی میکنم تا وسط ها که انجام میدم میبینم نتیجه نگرفتم رهاش میکنم.طبق فرمایش حضرت علی (ع) به جای ازدیاد کارها به تداوم صحیح ان ها بیندیشید. و۲-هیچ وقت کارهای اهم را فدای کارهای مهم نکنید.۳از شدت سختی نهراسید زیرا هراس شکننده تر از خود کار است و به گشایش امور امیدوار باشید۴-اگر به انجام مسئولیتی گردن نهادید به ان وفا کنید.۵-برای رسیدن به هدف ها و مقام های بلند همت بلند داشته باشید.
  من خودم اینها رو نداشتم برای همین هیچ وقت موفق به عملی کردن برنامه ام نبودم.همیشه به سختی های مسیر فکر میکردم اما باید به شیرینی رسیدن به هدف کرد و امیدوار بود.

  1. سارا حمیدی می گوید

   مرسی سارینا عزیز از پیامت. بهت تبریک میگم که میدونی چرا نمی تونی برنامه هات رو عملی کنی. امروز یکی از هدف هات را انتخاب کن و بر طبق آنچه گفتی پیش برو. لازم نیست هدفت خیلی بزرگ باشه هر اقدام کوچکی میتونه یک هدف به حساب بیاد. نتیجه را با ما به اشتراک بگذار. شاد باشی…

  2. فاطمه می گوید

   من هر شب برنامه می نویسم و با خودم می گم حتما فردا انجامش می دم اما صبح انجامش نمی دم و دلیلشم اینه که عاشق خوابم و هیچ وقت نمی تونم صبح زود بیدار بشم چی کار کنم؟

   1. گروه آموزش تمرکز می گوید

    سلام دوست عزیز

    طبق واقعیت و برای زمان های بیداری تون برنامه ریزی کنید.

    شاد باشید

  3. کاظم می گوید

   آفرین. خیلی زیبا نوشتید که نشان از وسعیت و پختگی فکر شماست

 2. مارال می گوید

  سلام خانم حمیدی عزیز
  بسیار از مطلبتون سپاسگزارم. من در همین مورد ازتون سوال پرسیدم و با توجه به این متن توی برنامه ریزیم تجدید نظر خواهم کرد. نتیجه رو اطلاع خواهم داد. ☺
  سپاس بی کران

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام مارال عزیز خیلی خوشحالم برای تصمیمات جدید. منتظر خبرت هستم

  2. مهدی می گوید

   سلام من همیشه برنامه ریزی میکنم اما نمیتونم عمل کنم برای مثال من میخوام شاگرد ممتاز مدرسه بشم مثلام تو برنامه مینویسم ساعت ۱۰ شب باید بخوابم تا صبح که میرم مدرسه درسو خوب بفهمم اما دیر میشه همیشه به دلایل مختلف مثلا میریم مهمونی یا مهمون میاد یا خوابم نمیبره میشه به من کمک کنید؟

   1. گروه آموزش تمرکز می گوید

    دوست عزیز سلام

    باید دلایل این تصمیم و موانع سر راه آن را پیدا کنید و آنها را برطرف کنید. اگر برنامه ای و یا هدفی دارید بهانه ها را کناب بگذارید و به آنها عمل کنید. شاد باشید

 3. محسن می گوید

  با سلام
  تشکر از مطلب بسیار زیبایی که با ما به اشتداک گذاشتید.
  من هم عضو همون دسته آدمهایی هستم که همیشه یه برنامه خیلی شیک واسه از شنبه آینده میریزم و از ده تا شنبه بعد هم به هیچ کدوم عمل نمیکنم.
  اصولا وقتی پای عمل کردن به کارها میرسه من خیلی تنبل میشم و همش میگم حالا وقت هست، بعد انجامش میدم.
  سپاس

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام آقای محسن عزیز. به خودت و اهدافت باور داشته باش و همین امروز یکی از کارهای عقب افتاده را انتخاب کن و برای آن به صورت عملی برنامه ریزی کن.

  2. دلارام می گوید

   با سلام
   من هم همین مشکل رو دارم. مثلا میخواهم ساعت ۱۰ شب بخوابم و مثلا بعضی وقتا هم مجبورم خیلی زود پاشم و نمیدونم چه کاری انجام بدم که بتونم روی یک ریتم منظم باشم و بتونم به همه ی اینها عمل کنم.
   از آنجایی هم که تازه وارد متوسطه شدم،حجم دروسی زیاد شده و وقت کافی برای خیل از کار هام ندارم و هر وقت خواستم عمل کنم به برنامه ام نمیشه یا خیلی بد پیش میاد.به نظرتون چیکار کنم؟
   با تشکر فراوان.

 4. حدیث می گوید

  سلام و سپاس از مطلب خوبتون
  جالبه منم همیشه برای اینده برنامه می ریزم ولی در عمل پیشرفت چندانی ندارم

 5. فرهاد می گوید

  سلام
  من پرش ذهن زيادي دارم و سركلاس يا كار اصلا تمركز ندارم راه حلي هست كه من بتونم تمركز رو بالا ببرم

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام فرهاد عزیز
   شما باید تمرکز خود را تقویت کنید. تمرکز یک مهارت است و شما می توانید آن را فرا بگیرید. کافی است برای آن زمان بگذارید و این مهارت را تمرین کنید. پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه کنید
   چگونه تمرکز حواس داشته باشم؟

   همچنین پیشنهاد ویژه شرکت در دوره افزایش تمرکز است
   افزایش تمرکز و کنترل ذهن

   شاد باشید…

 6. رضا می گوید

  سلام
  سپاس بابت مطلب مفیدتون
  راستش من هم برنامه ریزی میکنم.
  اما نمیتونم بهش عمل کنم.
  تو برنامه هام از هیچ آیتمی هم بدم نمیاد بلکه حس خوبی بهشون دارم. و همه ی آیتم ها هم ضروری اند و من رو به هدفم میرسونن.
  با این اوصاف باز هم نمیتونم بهشون عمل کنم و اون موقع خودم رو سرگرم کارهای دیگه میکنم و میگم که وقت هست. در انتهای روز هم با حس ناراحتی و عذاب وجدان که نتونستم به کاری که قرار بوده انجام بدم عمل کنم مواجه میشم و یه وقت هایی هم به خودم ناسزا میگم.?
  ممنون میشم یه راه عملی بهم پیشنهاد کنید.?

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز
   اینکه برنامه ریزی می کنید ولی به آن عمل نمی کنید و خودتان رامشغول کاری دیگر می کنید نشان دهنده این است که مهارت برنامه ریزی را به درستی نمی دانید و آنقدر انگیزه برای رسیدن به هدف تان ندارید. پیشنهاد میکنم مقاله زیر را مطالعه کنید

   شاد باشید

   1. مهرانه می گوید

    درسته من هم همینطوری ام

 7. یاور می گوید

  بسیار سپساسگزارم.عالی بود

 8. یلدا می گوید

  سلام خانوم حمیدی
  ممنون از مطالبتون.خانوم حمیدی راستش من برای اجرای برنامه هام جدی نیستم…یه جورایی نمیتونم خودم رو قانع کنم که برنامم رو اجرا کنم
  راستش من تسلیم تنبلیای خودم شدم…دلم میخواد تغییر کنم اما میترسم چون حس میکنم از پس این کار برنمیام…اعتماد به نفس و خودباوریم تخریب شده…هربار کاری رو شروع میکنم خودم رو سرزنش میکنم که تو نمیتونی و کلی از خودم خجالت میکشم…چند روزم که به برنامم عمل میکنم بعدش بیخیال میشم…واقعا نمیدونم با خودم چیکار کنم؟ممنون میشم اگه کمکم کنین

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   دوست عزیزم سلام

   سری مقالات برنامه ریزی را مطالعه کنید
   قسمت دوم

   قسمت سوم

   قسمت چهارم

   همچنین اگر فکر می کنید آماده ایجاد تغییر در زندگی تان هستید و خود را مسئول کارهایتان میدانید و نه دیگران را پیشنهاد ویژه جلسات خصوصی کوچینگ است. شاد باشید

 9. آرتینا می گوید

  من سعی میکنم برنامه ام رو انجام بدم اما وقتی می‌خوام انجامش بدم ذهن خیلی مشغول آینده میشه و وقتی به آینده فکر میکنم خیلییی احساس غم میکنم ……برای همین دست از کارام میکشم و به چیزایی که ندارم فکر میکنم و خیلی ناراحت میشم… مخصوصاً وقتی به کنکورم فکر میکنم که دیگه کلا تا امید میشم و فکر میکنم آینده ای ندارم

 10. Mehrdad می گوید

  سلام خانوم حمیدی با تشکر از مطالب مفیدتون.
  من یه مشکل خیلی بزرگ دارم و اینه که یکاری رو خیلی خوب شروع میکنم با برنامه ریزی و وقت براش میزارم و جدی دنبال میکنم.
  اما تمومش نمیکنم و نهایتا یک هفته بیشتر برنامه اجرا نمیشه و دلزده میشم.بعدش نصفه کاره رها میکنم و میرم سراغ یه کار دیگه و این جریان ادامه پیدا میکنه.کارم شده پریدن ازین شاخه به اون شاخه.حس همه کاره و هیچ کاره بودن دارم.
  یروز میخوام زبان بخونم یروز میخوام فلان نرم افزار رو یاد بگیرم یروز میخوام گیتار یاد بگیرم.خوبم شروع میکنما منتها به آخر نمیرسه و فقط انرژیم صرف کارهای نصفه نیمه میشه.

  حالا به نظرتون باید چجوری این مشکلو حل کنم؟
  خیلی ممنون

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   دوست عزیز سلام

   در ابتدا تصمیم بگیرید که چه می خواهید و با خودتان به شفافیت برسید. اینکه چرا می خواهید چیزی را یاد بگیرید چه هدفی از یادگیری آن دارید و اگر آن را به سرانجام برسانید چه تاثیری بر زندگی شما خواهد داشت و هچنین رها کردن و یاد نگرفتن آن چه عواقبی برای شما خواهد داشت. زمانی که با خود شفاف شدید یادگیری را آغاز کنید. ممکن است باور ندارید که می توانید در آن کار ها موفق شوید و برای همین است که آن ها را نیمه کاره رها می کنید. اگر این طور است باید بر روی انگیزه خود کار کنید. شاد باشید

 11. امیر می گوید

  سلام من امسال کنکور دارم رشته ریاضی هستم و از کلاس هشتم به بعد من اصلا نمی تونم روز هایی که امتحان ندارم رو درس بخونم فقط شب امتحان میتونم بخونم متاسفانه امسال که کنکور دارم هر کاری میکنم نمیتونم درست درست بخونم برنامه ریزی میکنم تا اولش مثلا تا چند روز عمل میکنم بعد دیگه خسته میشم میزارم کنار همون موقعی که به برنامه عمل میکنم همش ذهنم به جای دیگه ای فکر میکنه به عنوان مثال بازی کار هایی که دوست دارم در آینده انجام بدم و …. راستش تا الان فهمیدم همش من به امید روز بعدم و باخودم میگم روز بعد هم وقت هست ولی روز بعد هم بشه باز میگم روز بعد همین طوری پیش میره همچنین من در بیشتر کار ها همینطوری ام مثل نماز خواندم و چیز های دیگه اولش فکر میکردم در درس مشکل از برنامه ریزی ولی بعد با فکر کردن به شب قبل از امتحان که چطور درس میخونم دیدم نه برنامم مشکلی نداره من موقع امتحان تا ۱۴ ساعت هم در روز خوندم و هر کتاب درسی رو تموم میکنم موقعی که امتحان ندارم همش دوست دارم کار دیگه ای انجام بدم و اگر هم بخونم خیلی زمان زیادی میبره تا تموم بشه یک چیز دیگه من کلا صبح اصلا نمیتونم درس بخونم فقط شب میخونم معمولا موقع امتحان از ساعت ۷ شب شروع میکنم تا صبح روز بعد که امتحان دارم اگه میشه لطفا کمکم کنید و همش این چند روز احساس گناه میکنم که چرا الکی وقتمو هدر دادم و درس نخوندم.?

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   پیشنهاد می کنم ویدئو چگونه بر تنبلی خود غلبه کنیم؟ و همچنین به تعویق انداختن کارها: چرا کارهایمان را به تعویق می‌اندازیم؟ را مطالعه کنید. شاد باشید

 12. Amirmehdi می گوید

  سلام، ممنون. بهترین نوع برنامه ریزی این هست که اهدافی داشته باشی که واقع گرایانه باشه ولی علاوه بر اون بتونه مغزتو تحریک کنه، یعنی به خودت بگی ۵ سال دیگه یه ماشین زیر پامه، لیسانس رشته خودمو دارم حقوقم بالاتر از الانه و… بعد ببینی تو این ۵ سال چه قدم های کوچیکی باید برداری که به اون هدف بزرگ برسی و هر روز یه کیلومتر به سمت مقصد بری که خسته نشی، همه اینا رو بلدم و میدونم، ولی هیچ وقت تو زندگیم نتونستم به برنامه ریزی که کردم عمل کنم هیچ وقت. 🙂

  1. سارا حمیدی می گوید

   امیر مهدی عزیز سلام

   خیلی خوشحالم که به دنبال ایجاد تغییرات در زندگی ات هستی و نکته ای که باید بدونی اینه که اگر چه این موضوعات ساده به نظر میرسد اما اصلا و اصلا به این معنی نیست که رعایت کردن آنها ساده است. برای اینکار نیاز به آموزش دیدن، اقدام کردن، یادگیری تلاش کردن و گرفتن نتیجه های کوچک است تا همگی شما را برای رسیدن به نتایج بزرگ تر آماده کنند.

   شاد باشید

 13. ف. می گوید

  سلام
  من هم هدف مهمی دارم و هم برنامه ریزی هام در حد توانم هست
  ولی متاسفانه برای مدت کوتاهی به اون برنامه ریزی عمل میکنم
  مثلا اگر دو روز طبق برنامه‌هام پیش برم،یک هفته ی بعد دیگه نمیتونم ادامه اش بدم

 14. فاطمه می گوید

  سلام خانم حمیدی من یک مشاور برایم برنامه ریزی کنکور کرده است اما من نمی توانم طبق اون برنامه ریزی برم در برنامه تحصیلی ام هم استراحت کامل گذاشته اند ولی به من گفته تا ساعت ۳و نیم استراحت. بعد من مدرسه می روم بعضی روزها ۸ ساعتی هستم بعد تا میام می خوابم یهو تا ساعت ۴نیم یا ۵ خوابم می بره بعد از برنامه ام عقب می افتم و باعث استرس من می شود وباعث می شود ان روز سردر گم شوم و ادامه برنامه ام انجام ندهم. خواهش میکنم کمکم کنید چیکار کنم

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   برنامه تون را با واقعیت نزدیک کنید. روزهایی که مدرسه می روید برنامه تون را دیر تر شروع کنید. باید این مورد را در برنامه تون لحاظ کنید.

   شاد باشید

 15. امیر می گوید

  سلام وقت بخیر
  من میخوام برنامه ریزی کنم و بهش عمل کنم اما مسئله اینجاست هدف مشخصی ندارم یعنی اهداف مختلف دارم ولی بین چند راهی نمیدونم کدوم رو به عنوان هدف اصلی انتخاب کنم و این خودش باعث حس ترس شده
  نمیدونم شایدم هیچ هدفی ندارم مثلا ( نمیدونم برم برنامه نویسی یاد بگیرم و خودمو محک بزنم از یه طرف میگم مغزم نمیکشه یاد بگیرم، یا برم بازاریاب بیمه بشم و که باز هی با خودم میگم ارتباط اجتماعیم ضعیفه و موفق نمیشم، یا برم موزیسین و خواننده بشم که باز میگم دیره و پولش رو هم ندارم، کلا بین چند راهی گیر کردم و هنوز نمیدونم تو چه کار استعداد دارم.
  مثلا تو کار کامپیوتر که فکر میکنم استعداد دارم ولی میبینم سرعت عمل لازم رو ندارم مثلا چند وقت تلاش کردم ده انگشتی تایپ کنم حتی جزوه خوندم تمرین کردم ولی آخر برگشتم به همون روش خودم تایپ کردم و…

  حالا بماند که حس میکنم مشکل اعصاب هم دارم، چون یه موقع یه فکرا یا کارایی میکنم که با عقل جور در نمیاد.
  مثلا کافیه یه جا نشسته باشم و چند نفر هم نشسته باشن همش تو عذابم حتی منم نگاه نکنن ولی من بجای فکر کردن روی کارم به این فک میکنم نکنه دارن منو میبینن یه دفعه پلکم نپره یا حتی کجارو نگاه کنم اون لحظه زمینو نگاه کنم پامو نگاه کنم اونارو نگاه کنم سره همین انقدر فشار میارم به خودم چشام خشک میشه…

  نمیدونم پیش کی برم مشاور روانشناس روان پزشک….
  چون روانپزشک هم رفتم بجای حل مشکل دارو های الکی میدن که مشکلات دیگه هم به آدم اضافه میشه.
  حالا هم اینجا پیام نمیدونم شما میتونید منو راهنمایی کنین یا نه.

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیز

   ویدئو زیر را حتما نگاه کنید
   آیا اهداف تان ارزش تلاش و پیگیری را دارند؟

   چگونه با وجود چند پتانسیلی بودن مسیرتان را پیدا کنید؟

   و همچنین بهتون پیشنهاد می کنیم کتاب و یا دوره ای در زمنیه اعتماد به نفس تهیه کنید و ان را مطالعه کنید. هر فرد و هر انسانی فوق العاده توانمند است و ما مطمئنیم که شما میتوانید مسیر زندگی خود را پیدا کنید.

   شاد باشید

 16. آمنه می گوید

  سلام خسته نباشید.من سالهاست که درگیرم و واقعا دیگه همه چیز برام بی معنی شده. تا چندماه قبل بهتر بودم اماحالا بدترازبدشدم.همش کسل، ببی حال، بیانگیزه و بی رمقم. فقط تو تصوراتم به اهدافم میرسم ولی تو واقعیت همه کارهام نصفه رهاشدن.از درس خوندنم نتیجه نگرفتم، از حفظ قرآنم، مربی گریم، روابطم، دوستانم،الان بااینکه همسرم ادم خوبیه و هوامو داره وموقعیتم برای تحقق اهدافم خوبه، اقدام هام نصفه موندن. عین یه گلوله آتیش ک یهو گر میگیره و میتازه وبعد خاموش میشه ودوباره همون بیحالی و درموندگی وگیجی.واقعا میخوام تغییر کنم اما دست و دلم واشتیاقم کور شدن

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید

   سلام دوست عزیزم

   اینکه شما می خواهید تغییراتی ایجاد کنید قابل تحسین است و نشان دهنده این است که شما قدم اول برای ان را را برداشته اید. قدم های بعدی میشود یادگیری مدیریت انگیزه ، دنبال کردن اهداف تان و کمک گرفتن از یک مربی برای ماندن در مسیر رسیدن به اهداف. منتظر شنیدن خبرهای موفقیت شما هستیم. شاد باشید

 17. نورالله می گوید

  سلام وارادت خدمت خانم حمیدی؛راستش هرزمان من تصمیم بگرم کاررا انجام بدهم یادرذهنم به انجامش فکرکنم یک اتفاق می افتدیابااضافه کاری برمیخورم یا یک کاردیگرپیش میایدتامعانی ایجادکندتاانجام ندهم؛دلیل که این اتفاقات می افتدچیست؟ممنونم.

  1. گروه آموزش تمرکز می گوید
 18. Zeinab می گوید

  سلام
  من سال دهم تجربی هستم و بنا به دلایلی نتونسم در طول سال اونجوری که میخوام حرفه ای درس بخونم از رقیبام جا موندم هربار که میخوام تلاش کنم و برنامه ریزی به مشکل برمیخورم یا کلا برنامرو ول میکنم دوس دارم بهشون ثابت کنم که میتونم ولی باز شکست میخورم لطفا راهنمایی کنین خیلی تحت فشارم
  ممنون.

 19. پوریا می گوید

  سلام خسته نباشید من هر وقت برنامه ریزی می کنم به یاد زمان می افتم و به همین دلیل با خود می گویم من برای اینکه موفق شوم باید درس های مختلفی با حجم متوسط در یک روز بخوانم فردا از اون کاری که علاقه دارم شروع میکنم و مقداری می خوانم اما پس از مدتی تمایلم نسبت به خواندن آن درس از بین می رود و از طرفی چون دوست ندارم که تا آن کار را تمام نکردم سراغ کا بعدی بروم از آن پس برنامه ریزی آن روزم شکست خورده است آیا در زمان کم هم می توان حجم برنامه ریزی را کم کرد تا موفق بیشتری در انجام آنها داشته باشم و یا به هر حال باید به فکر زمان باشم به نظرم آهسته حرکت کردن به سمت مقصد بهتر از هرگز حرکت نکردن است
  باتشکر
  ببخشید طولانی شد

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام پوریا عزیز

   به نکته خیلی خیلی خوبی اشاره کردی و خوشحالیم که این موضوع را با ما در میان گذاشتید. برنامه ریزی باید جوری باشد که شما بتوانید به آن عمل کنید و نه حجم زیادی از کارها

   بهتون پیشنهاد می کنم حجم برنامه های روزانه خود را کم کنید تا بتوانید در پایان هر روز تمام موارد موجود در لیست تان را خط بزنید و از اینکه توانسته اید آنها را عملی کنید به خودتون افتخار کنید. شاد باشید

 20. negar می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من مقاله شما رو خوندم تا اونجایی که فهمیدم برنامه ریزی من کاملا درسته ممکنه بعضی وقت ها از زیرش در بروم اما این یک علیتی داره اونم بخاطر اینه که هدفی ندارم من تمام اهدافی رو که علاقه داشتم رو امتحان کردم و بین چند راهی سخت موندم لطفا کمکم کنید هدف مورد علاقه ام رو پیدا کنم ممنون میشم اگر کمکم کنید چون این برای من خیلی مهمه.

  1. سارا حمیدی می گوید
 21. سارا می گوید

  سلام ممنون از مقاله خوبتون
  چطور میشه در زمان محدود به اهداف مون برسیم
  پدر طول روز انرژی ذخیره کنیم ؟

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز

   این موضوع بستگی به هدف شما دارد. اکثر اهداف به زمان زیادی نیاز دارند به آنها برسید. شاد باشید

 22. عباس افضلی می گوید

  سلام علیکم
  بنده نظرات شایت شما را مطالعه فرمودم
  و با یک مشکل عمده روبرو شدم در رابژه با برنامه ریزی
  خوشحال میشم که تجربیات خودم رو تو این زمینه در اختیار تون بزارم.
  یک مشکل عمده برای خیلی از دوستان و حتی برای من اینه که ما برنامه خوبی میچینیم و خیلی برنامه ریزی ماهری هستیم و اهداف مشخصی داریم منتها هنگام شروع که میرسه یکم دست و پامونو گم میکنیم دیلیلشم یه سری وسوسه های شیطانی یا تنبلی خودمان یا ترس از اینده یا خیلی چیز های دیگر میتواند باشد ولی یک راهکار میتواند همه‌ی این موانع رو از سر‌ راه‌ بردارد اونم اینکه هنگامی که میخوای شروع کنی بخودمون کلک بزنیم یعنی بگیم همین یک‌ بخش از برنامه ریزی رو انجام میدم و حالا فردا رو با فردا حساب میکنیم . ولی باز هم یک سری ها تنبلی میکنن و اونا رو میتونیم یک پیشنهاد بهتر بدیم . تقسیم بندی کار ها به طور مثال شما یک دوره اموزشی رو میخواد ببنید که ۴۰ قسمت دارد و قصد دارید هر روز یک قسمت رو ببینید و همین یک‌ قسمت مدتی برابر ۴۰ دقیقه دارد شما میتوانید لون چهل قسمت رو به ۸ قسمت ۵ دقیقه ای تقسیم کنید و در طول روز انجام بدید و یا پشت سر هم انجام بدید و اگه میبیند همین ۵ دقیقه هم برای شما زیاد است یمتوانید به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید . و یک نکته را در تقسیم بندی کار ها دقت داشته باشید که هنگامی که یک قسمت انجام میدهید خودتان را تشویق کنید تشویق کردن حتما نباید جایزه باشد همین که بگید که افرین تو تونستی ۱ قسمت از هشت قسمت رو انجام بدی یا ۵ قسمت از چهل قسمت رو انجام بدی (همون یک هشتم میشه ولی یکم بزرگ نماییش کردم که مغز خوشحال تر بشه و امیدش بیشتر بشه ) . و همیشه اولش یکم سخته بقیش خوبه مثل استخر رفتنه زمانی که تازه میخوای بری توی اب اولش یکم ابش سرده و یکجورایی میترسی ولی کم کم خوب میشه و میری کاملا توی اب و هیچ مشکلی برای پیش نمیاد .
  و یک سری از دوستان گفته اند که ما اگر یک کاری رو شروع کنیم خیلی خوب جلو میریم ولی بعد یک مدت از دیگه دلسرد میشی . این کار یکی بزرگترین افات برنامه ریزی و عمل به خواسته هاست از شما تقاضا دارم که لطفا تا حد امکان از این عمل جلوگیری کنید ( از اینکه به اصطلاح جو گیر بشید)
  اگه ما علاقه رو به عنوان یک منبع بگیریم میتوان گفت که در زمان اینکار از علاقه مون خیلی استفاده میکنیم و منبع مون ته میکشه . هر وقت همچین حسی به شما دست داد سعی کنید که هدفی که دارید رو با ویژگی های خود بسنجید و بعدش اگه میخورد بهتون تازه روش برنامه ریزی کنید و حالا نوبت به شروعه سعی کنید همون اول داغ نیارید و زود شروع نکنید . سعی کنید در‌ این موقع اطلاعاتی رو بخونید از هدفتون که انگیزه شما رو بیشتر میکنه مثلا برای برنامه نویسی شما در این حالت سعی بر ویژگی هایی مثل درامد بالا یا کار در منزل با خانواده و.. رو مد نظر بگیرید و هر روز مرور کنید با خودتان . اونطوری بهتره و انگیزه شما دائمی میشه

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام عباس عزیز

   مرسی از اینکه اینقدر با حوصله و دقیق این مطالب را توضیح داده اید. از همراهی شما بینهایت خوشحالیم.

 23. حدیث می گوید

  سلام . راستش من نمیدونستم برنامه ریزی هم خودش یک نوع مهارته .من به این نتیجه رسیدم هر کس اول باید روحیات خودش رو اول بشناسه بعد با توجه به اون برنامه ریزی کنه .من خودم به شخصه برنامه ریزی کردم مثلا دو ساعت تمرین خوشنویسی کنم و بعد مثلا کتاب کسب و کارم رو بخونم . اما من نمیتونم یه سره دو ساعت خوشنویسی کنم‌.حتی یکساعت هم نمیتونم . من خودمو امتحان کردم و دیدم مابین کارم حتما باید ده دقیقه یک ربع به خودم زنگ تفریح بدم . ولی خیلیا هستن که یکساعت میچسبن به یه کاری بدون استراحت . من تصمیم گرفتم کارهایی که میخوام انجام بدم رو نیم ساعت یا بیست دقیقه بگیرم و بعدش یه رفرش داشته باشم و دوباره شروع کنم . بنظرم هر کسی باید اول روحیات خودش رو بشناسه .اینم بخشی از خودشناسی محسوب میشه و بنظرم‌ از این بابت هم خیلی باید کار کنیم روی خودمون .

 24. علی می گوید

  سلام علیکم

  ممنون از سایت خوبتون.
  بنده هم برای برنامه ریزی یک نظری دارم انشاالله که بدردتون بخوره:برنامه ریزی حتما نباید این طور باشه که کارهاتون روی کاغذ بنویسید و براش زمان دقیقی مشخص کنید
  چون خیلی از افراد حوصله برنامه ریختن رو هم ندارن به نظر بنده همین که ما بدونیم مثلا امروز می خوایم چیکار کنیم و یا کارهامون روی کاغذ بنویسیم و برناممون منعطف باشه این خیلی عالیه یعنی اینکه زمان دقیقی مشخص نکنیم مثلا:فقط بدونیم امروز می خوایم چیکار کنیم و کار هامون تا آخر شب انجام بدیم.

  با تشکر موفق باشید.

 25. فاطمه می گوید

  سلام . من هم چند ماه هست که پلنر خریدم اولش کلی شوق داشتم که تا خریدم متاسفامه بیماریه کرونا اومد و من اکثر کارایی که میخاستم انجام بدم بیرون خونه بود .ولی برای داخل خونه برنامه ریختم که متاسفانه هیچ انگیزه و شوقی بهشون ندارم و موندم و عذاب وجدان دارم بابت پلنری که خریدم ولی یک هفته هم درست استفاده نکردم . چیکار باید بکنم?؟؟لطفن لطفن جواب منوبدین خیلی به راهنمایی نیاز دارم?

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام دوست عزیز
   لطفا به نکات گفته شده در مقالع عمل کنید.

   شاد باشید

 26. RAHA می گوید

  سلام من پایه دوازدهمم تجربی ام تاامروز فقط در حد امتحانات مدرسه خوندم به علت مشکلات زندگی قید کنکورو زده بودم ولی الان میخوام برنامه ریزی کنم درس بخونم دوست دارم تو یه رشته خوب قبول بشم میدونم امسال دیر شده ولی امکانشو دارم که سال بعدم کنکور بدم برنامه میریزم هرروز ولی وسط برنامه همش میگم دیر شده اونایی که رشته خوب قبول شدن از سال اول شروع کردن میترسم اگر سال بعد قبول نشم اطرافیانم مسخره کنن برای همین از ادامه برنامه صرف نظر میکنم دوستام همه برنامه ریز تحصیلی دارن ولی من نمیونم برنامه ریز بگیرم در حد توانم نیست.همش فک میکنم برنامم خوب نیست

  1. سارا حمیدی می گوید
 27. ساره می گوید

  کسی به جز خودمون میتونه برامون برنامه ریزی درست کنه؟

 28. آیدا می گوید

  سلام..من راستش برنامه ریزی قوی داشتم و بهش عمل می کردم و همیشه رتبه های عالی کسب می کردم اما نمی دونم چه اتفاقی افتاد که عقب موندم و دیگه مثل سابق نیستم و درس هام رو خوب نمی خونم لطفا کمکم کنید

 29. حدیث هایزنبرگ۱۷ می گوید

  سلام خسته نباشید
  من برنامه ریزی های خوبی متناسب با شرایطم دارم
  ولی تنها مانعم تنبلی ام هست
  شکستش میدم…مطمئنم?

 30. atena می گوید

  سلام.
  خیلی ممنون و متشکر بابت مطالب خوبی که قرار دادین.
  ولی من جواب همه سوالاتی رو که درباره مهارت برنامه ریزی قرار داده بودین رو میدونم و همیشه هدف و انگیزم از درس خوندن کنکوری بوده که اصلا نمیدونم تا زمان ما هست یانه!
  من یه دانش آموز کلاس هشتمی هستم و خیلی دوست داشتم و دارم که تو درس خوندنم موفق باشم همیشه هم بعد از امتحانات نوبت اول و نوبت دوم خیلی خوب تلاش میکنم و فکر میکنم درسم خیلی بهتر از بقیه هست ولی نمیدونم چرا وقتی نوبت امتحانات نهایی میشه درسو ول میکنم و همش به خودم میگم بلدم و آخر سر هم امتحانو خراب میکنم هر چقدر هم تلاش میکنم که به برنامه ریزیم عمل کنم و بهش پایبند باشم نمیتونم!این مورد در طول سال تحصیلی هم صدق میکنه!
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 31. ستایش می گوید

  سلام ممنون از مطالب عالیتون، ببخشید به نظر شما ممکنه تو این ۱ ماه نیم تا کنکور رتبه خوب اورد برای کسی مثله من که نصفه و نیمه خونده در رشته انسانی؟؟ می دونم که شما مشاور تحصیلی نیستین ولی یکم امد می خوام?☺☺ممنونم
  خانم حمیدی خیلی دوستون دارم???

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام ستایش عزیز

   شما تمام تلاش خود را کنید چیزی که خیلی مهمه اینه که در این یک ماه و نیم بهترین خودتون باشید و برای هدف تون اقدام کنید. شاد باشید

 32. نغمه می گوید

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار مفید شما. راستش من خودم رو برای ازمون دکتری اماده می کنم و قصدم این بود زبان رو درصد بالایی بزنم ولی بعضی مطالب رو سخت متوجه می شدم و یادگیری شون خیلی بهم استرس می داد و ذهنم رو خسته می کرد حالا با خواندن مطالب شما تصمیم گرفتم به جای اینکه این همه استرس رو که باعث می شد از یادگیری مطالب دیگه دور بمونم رو تحمل کنم، یادگیری شون رو کلا کنار بذارم و سعی کنم وقتم رو رو مطالب دیگه بذارم و ضریبم رو بالا ببرم. حالا به نظرتون تصمیم درستی هست؟ ممنون میشم از راهنمایی تون.

  1. سارا حمیدی می گوید

   سلام نغمه عزیز

   من مطمئن هستم اون چیزی که از ته قلبت احساس می کنی، روش درستی است مطمئن تو را به جای خوبی خواهد رساند. وقتی می تونی رو موارد دیگری وقت بگذاری و در آنها موفق تر عمل کنی پس تصمیم درستی گرفته ای. پیشنهاد من این است که تمرکز اصلی ات را بر درس هایی که می تونی بگذار. مطالعه مقاله زیر را بهت پیشنهاد می کنم تا بتونی از تصمیمت مطمئن بشی
   آیا از اینکه تصمیم اشتباهی بگیرید می‌ترسید؟

 33. محدثه می گوید

  سلام خانم حمیدی عزیز من هر وقت برای درس خوندن برنامه ریزی کردم هیچ ساعتی نخوندم برنامه ریزی صحیحی هم کردم مثلا ۵ ساعت و برنامه ریزی مو در توان و حد خود قرار دادم اما هیچ وقت نتونستم عمل کنم باید چی کار کنم لطفا کمکم کنید

  ممنون

 34. ثنا زندی می گوید

  سلام خانم حمیدی. من مشکلم رؤیاپردازی زیاد هست‌. اِنقدر به هدفام و لحظه موفق شدم فکر می کنم و راجع بهشون رؤیاپردازی می کنم که یادم می ره باید برای رسیدن به همون رؤیا ها باید تلاش کرد.

 35. ....... می گوید

  سلام من برنامه ریزی میکنم که مثلا روزی ۴ ساعت درس بخونم روز اول نصف برنامه را که عملی میکنم و میبینم نصفه شبه و سر درگم میشم که زمان من کجا رفته و روز بعد نا امید و سردرگم از دیروزم و هیچ پیشرفتی رو ندارم کل روز رو به ناراحتی میگذرونم و دوباره شبش برنامه ریزیم رو مرور میکنم و فردا کلا هیچ کاری رو از پیش نمیبرم?
  لطفا مرا راهنمایی کنید که چکار کنم

 36. نیلوفر می گوید

  سلام من هم‌برنامه ریزی میکنم ولی عمل نمیکنم خیلی سخته واقعا

 37. مهسا می گوید

  واقعا برنامه ریزی کردن کار راحتیه اما عمل بهش…..
  راستش من هیچوقت برنامه هام با خانواده جور در نمیاد…ساعتی که درس میخونم میبرنم مهمونی

 38. ThreeDaal می گوید

  در واقع برای شروع برنامه ریزی باید از کم شروع کرد .
  به فرض مثال اگر برنامه بریزید که روزی نه ساعت به کار های هدفتون برسید اون هم برای اولین بار ممکنه همون اول برنامه رو کنار بزنید و در کل اون روز هیچ پیشرفت خاصی نداشته باشید .
  اهداف ما همه برای یک زندگی بهتر در آینده و بدست آوردن ثروت و یا هر چیز دیگری هست . ممکنه که گاهی نا امید بشیم و اصلا به هدفمون فکر نکنیم ، پیشنهاد میکنم وقتی هدفتون به زهنتون اومد و انگیزه پیدا کردید ، سریع اون رو یک جا بنویسید ، و بعد از اون سریع چه مشکلی پیش بیاد یا نه به سمت اون برید ، و همین طور اخبار نبینید اخبار مغزتون رو درگیر چیز های بیخود میکنه ، به این فکر نکنید کی رییس جمهور میشه کی چیکار میکنه ، بازی هایی که بهشون وصل هستید و زمان زیادی رو صرف اونها میکنید حذف کنید ، فقط با یک کلیک حذف کنید و دیگه بهش فکر نکنید ، بعد از چند روز متوجه میشید خیلی وقت آزاد دارید حالا وقتشه که اهدافتون رو جایگزین کنید
  ساده تر بگم اینه که شما عادت های گذشته اشتباهتون رو ترک نکردید و یهو برنامه ریزی میکنید ، ولی روز بعد … دوباره همون کار های دیروز رو انجام میدید (چون عادت شده)
  پس تلاش کنید اول از همه عادت های اشتباهتون رو دور بندازید
  و همین طور هر کاری که انجام میدید رو بنویسید (پیشنهاد میکنم از یک چیز ساده شروع کنید مثلا غذا هایی که در روز میخورید)

  کتاب اثر مرکب رو بخونید ، همین ها رو گفته(کتاب صوتیش بهتر هست)

 39. عسل می گوید

  سلام خانوم حمیدی
  من دانش آموز پایه نهم هستم وتا قبل از کرونا درسهامو خوب میخوندم و معدلم بیست بود ولی وقتی کرونا اومد و همه چی آنلاین شد کتاب باز نکردم
  الان دیگه بعداز عیده.وهمه کتابا تموم شدن و منم خیلی استرس دارم که آیا میتونم بخونم همه کتا هارو ؟ و هرچی برنامه ریزی میکنم همش امروز فردامیکنم و به برنامه ریزی هام پایند نیستم میشه منو راهنمایی کنید خیلی ازتون ممنونم

 40. نسیم می گوید

  سلام
  این مقاله خیلی مفید هست. اما من مشکل دیگری دارم. من پانزده ساله هستم و در اصل باید اهداف زیادی داشته باشم اما نمیدانم باید در زندگی چ کاری انجام دهم. در واقع هدفی ندارم. و فکر میکنم به همین دلیل وقتی برای درس های یک روزم برنامه ریزی میکنم نمیتوانم به ان عمل کنم و به جایش به کار های متفرقه و سرگرمی های بیهوده مشغول میشوم. این برای من که یک دانش اموز مدرسه تیزهوشان هستم مشکل بزرگی است و باعث میشود نسبت به درس بی علاقه شوم. میتوانید کمکم کنید اهدافی برای خود مشخص کنم؟
  ممنون :)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.